Alergijska ili bronhijalna astma najčešće su među djecom no okidači za napadaj mogu se kriti i u želucu.
Netipične astme kreću od želuca
Ako se vaše dijete vodi pod dijagnozom astme ili je u procesu dijagnostičke obrade, a simptomi se ponekad ne poklapaju sa standardnim simptomima astme, vrijeme je da posumnjate u sekundarne uzroke. Ako primjetite da se vašem malom asmatičaru smetnje pogoršavaju nekoliko sati iza većih obroka, u večernjim satima iza obilnijeg obroka ili kašlje nakon konzumacije nešto začinjenijih jela, citrusnog voća, rajčica i masnijih namirnica, moguće je da boluje od želučanog refluksa odnosno GERB-a.
Gastroezofagealna refluksna bolest česta je kod odraslih, ali tihe smetnje javljaju se i kod djece. Riječ je o disfunkciji sfinktera koji veže želudac s cijevi jednaka. Kod osoba koje pate od ovog bezopasnog, ali prilično neugodnog stanja, želučana se kiselina neometano vraća u jednjak i tako izaziva žgaravicu, osjećaj žarenja i povratak kiselog sadržaja u usta.
Djeca ne moraju nužno imati izražene simptome poput nelagode i boli, ali neugodan zadah iz usta, često kvarenje zubiju i oštećenje cakline zbog prodora kiseline, može ukazivati na ovaj problem.
Još je jedan indikator astme uzrokovane želučanim refluksom nedjelotvornost standardnih propisanih lijekova za astmu. Ako dijete redovito prima terapiju, a rezultati se ne vide ili se simptomi astme naglo pogoršavaju, razlog može biti i želudac koji, ako je osjetljiviji, negativno reagira na kortikosteroidne preparate.
Kiseli sadržaj koji se iz želuca penje prema grlu, aspirira se u pluća te nadražuje ionako osjetljiv donji dišni sustav. Kod djece koja boluju od kroničnih sinusitisa i bolesti gornjih dišnih sustava, želučani refluks pronalazi se kao jedan od češćih razloga.
Prilagoditi prehranu i uskladiti liječenje
Najjednostavnije i najbezbolnije pretrage kojima se povezanost astme i refluksa može utvrditi jesu 24-satna phmetrija te manometrija jednjaka. Riječ je o pomalo neugodnim, ali učinkovitim pregledima kojima se ustanovljuje prisustvo kiseline te djelotvornost sfinktera koji čuva jednjak od povrata želučanog sadržaja.
Ako se ustanovi da dijete ima prikriveni želučani refluks, tada se terapija prilagođava njemu jer liječenjem refluksa, olakšavaju se i simptomi astme.
Kod funkcionalnih želučanih tegoba, prehrana igra ključnu ulogu u kontroli te liječenju bolesti. Laganija prehrana temeljena na maslinovom ulju, lišena težih začina te namirnica poput rajčica, paprika, citrusnog i kiselog voća, slatkog i uz umjereno korištenje mliječnih proizvoda, pogodovat će smirenju upalnog procesa.
Pomoći može i spavanje na nešto povišenom jastuku, izbjegavanje većih obroka prije lijeganja u krevet te pravilno raspoređeni obroci tijekom dana.