Uvijek ponovno iznenadi kako te ljepotice samo nekoliko mjeseci nakon porođaja šeću crvenim tepisima mršave, glamurozne i u nevjerojatnoj formi. Bez obzira što znamo da je postići takav rezultat gotovo nemoguće bez osobnih trenera, nutricionista, kuhara, plastičnih kirurga, psihologa, savjetnika i stilista, mnoge mame ipak pokušavaju naglo smršavjeti nakon porođaja. Trend brzog i naglog gubitka nakupljenih kilica je ne samo nezdrav, već je i opasan.
Trend je biti mršava, ljepša i u formi u što kraćem vremenu
Trend povlači za sobom ekstremno vježbanje, odnosno programe koji nude sagorijevanje ogromnih količina kalorija u kratkom vremenu, kao što je, primjerice, intenzivno bicikliranje. "Friške" mame postaju važna klijentela raznim fitness studijima, posebice u mondenim gradovima poput New Yorka, Los Angelesa, Pariza i drugih središta stila i ljepote. Prema svjedočanstvima trenera, mame jedva čekaju da se posvete sebi i počinju vježbati i prije no što im bebe počnu puzati. Treninzi se odrađuju gotovo svaki dan.
Industrija je odmah prepoznala novi trend i na tržištu su se pojavili razni programi za mame koje žele izgledati seksi i lijepo dok guraju kolica. Neki programi ciljaju već i na trudnice koje se uči kako se dovesti u formu i prije no što se beba rodi. Mame imaju na raspolaganju razne specijalizirane fitness programe, opremu, DVD, aplikacije, osobne trenere i sl.
Neki su treneri od svog imena napravili brand upravo na specijaliziranim programima za naglo mršavljenje i vraćanje u formu nakon porođaja. Najpoznatija među njima svakako je Tracy Anderson koja je trenirala Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow i Victoriju Beckham nakon što su rodile svoje mališane.
No, za većinu mama biti Jennifer Lopez tri mjeseca nakon trudnoće i porođaja, nije moguće.
"Svačiji slučaj je jedinstven", savjetuje Tracy Anderson. "Čim vam liječnik dozvoli vježbanje, morate se početi ponovno povezivati sa svojim tijelom. Najgore je što vam tijelo govori da mu je teško započeti vježbati nakon trudnoće".
Istina o Jennifer Lopez
Većina liječnika preporučit će lagano vježbanje tijekom trunoće, ali će isto tako reći glasno "ne" svima koji su tijekom drugog stanja opsjednuti kilogramima koje panično nastoje početi smanjivati odmah nakon porođaja.
Najnovije istraživanje Sveučilišnog koledža u Londonu na 700 trudnica otkrilo je da 1 od 14 žena ima neki oblik poremećaja prehrane tijekom prve polovine trudnoće, odnosno u istom postotku u kojem se poremećaji javljaju i kod opće populacije. Drugim riječima, činjenica da su trudne, neke žene uopće ne spječava da se opterećuju kilama i težinom te pribjegavaju neurednom hranjenju i izgladnjivanju.
Psiholozi kažu da je ono što vidimo u časopisima samo privid i nije stvarno. Jedini način da vidimo kako se s trudničkim kilicama nakon porođaja snose poznate i slavne mame je putem časopisa. A ti časopisi često su puni obrađenih fotografija koje ne prikazuju stvarno stanje. Vrlo se često glumicama i pjevačicama poptuno promijeni izgled kako bi izgledale što privlačnije, ali u stvarnosti one uopće ne moraju izgledati tako dobro, svježe i odmorno. Takve fotografije samozadovoljnih mršavica s šestmjesečnim bebama u kolicima, mogu kod nekih žena izazvati želju da i same poduzmu sve što je moguće, bez obzira bilo zdravo ili ne, da se vrate na staru težinu i izgled.
No ono što ne piše ispod tih fotografija u časopisima je da je na slavnoj glumici još i prije povratka iz rodilišta radio tim stručnjaka, koji nerijetko uključuje i plastične kirurge, odnosno liposukcije, zatezanja, kure kisikom i druge možda malo manje agresivne tretmane. Nadalje, tjelesna aktivnost, intenzivno vježbanje i briga za tijelo od 0-24 sata je dio života i dio posla za glumice i pjevačice. One to rade na dnevnoj bazi i prije trudnoće su obično u odličnoj formi te im je nakon porođaja lakše nastaviti. Na neki način one su plaćene da se što prije vrate u formu i na pozornicu. One su plaćene da budu lijepe i osim svojim talentom, novac zarade i svojom pojavom.
Neke slavne mame nisu uspjele ispuniti ta očekivanja. najbolji primjer je možda Christina Aquilera koju su jednom prilikom toliko iznervirali pitanjima o višku kilica da je jednostavno bijesno dobacila novinarima "Debela sam i pomirite se s tim!". Na udaru medija trenutno je i Kim Kardashian koju stalno prozivaju za višak kila nakupljenih u trudnoći. Bit će zanimljivo vidjeti u kojem će roku ova buduća mama taj višak kilica odbaciti.
Trenerica Anderson kaže da se ponekad doista radi o zlostavljanju javnosti. Ne samo da se svaki novi kilogram evidentira fotografijama na svakom koraku, već postoji pritisak da se stalno treba izgledati lijepo i privlačno, a slavne mame također bi najradije bile stalno u trenirci, bez šminke i opušteno šetale kvartom.
A liječnik će reći...
Liječnik zna isto što i mame znaju, a to je da će se najbolje osjećati i najbolje izgledati ako budu zadovoljne i ispunjene iznutra, a to i nije teško biti kada započne povezivanje, druženje i maženje s novorođenom bebicom (bez obzira na sve teškoće, nesanicu i brige za bebu).
Nakupljene kilice došle su postepeno i postepeno ih treba i skidati. Prije bilo kakve promjene prehrane, posebno ako se doji, potrebno se konzultirati s liječnikom. Od hrane koju jede mama hrani se i beba, pa je gladovanje najgora opcija.
Osim kvalitetne i nutritivno bogate prehrane, važno je i vježbanje, oko čega se također treba konzulirati s liječnikom.
I na kraju, osim prehrane i vježbanja, možda je najvažnije odrediti što vam je važno. Je li doista toliko važno kako izgledate drugima ili se radi više o vašem osobnom nezadovoljstvu tijelom i izgledom? Ako je ovo prvo, ne razmišljate u dobrom smjeru. Ako je ovo drugo, zapitajte se zašto ste toliko nezadovoljni da nemate strpljenja na prirodan i polagani način dovesti tijelo ponovno u staru formu? Je li u pozadini neki strah? Ako je strah, treba se zapitati zašto on postoji i može li ga se umanjiti na neki drugi način?
Ukratko, ako vas uhvati potreba za preranim ekstremnim mršavljenjem, postavite si što više pitanja "Zašto?", a potom se nastojte prihvatiti. Svako životno doba donosi neke promjene za naše tijelo, a postporođajni period je vrijeme kada se tijelo oporavlja i ponovno uspostavlja ravnotežu. Za to mu treba samo malo vremena koje možemo "potrošiti" na druženje s bebom, umjesto da ga trošimo na štetno i opasno fizičko iscrpljivanje na fitnessu.