Naučite uštedjeti pri kupovini pelena i vlažnih maramica

Novorođenčad dnevno potroši i do deset pelena, a iako starija djeca imaju manje stolica u danu, uvijek se omakne kakva nezgoda i traga se za pelenom više.

dječak_u_pelenama

Jednokratne, ali ni višekratne pelene nisu jeftin proizvod i u dvije godine, koliko djeca otprilike nose pelene, trošak se penje i do osam tisuća kuna, ako je riječ o jednokratnim i do četiri tisuće kuna ako govorimo o višekratnim pelenama.

Vlažne maramice pak prednjače u potrošnji i bez njih je danas nemoguće zamisliti funkcioniranje s malim djetetom. Iako se čini kako je na ovim dvama proizvodima ušteda nemoguća jer ni jednog ni drugog se ne možete odreći, kao ni smanjiti potrošnju, ipak postoji nekoliko trikova uz pomoć kojih možete proći povoljnije.

Istražite ponudu

Ne oslanjajte se isključivo na razvikane proizvođače pelena i maramica. Činjenica da se vrte u svakom reklamnom bloku ne čini ih nužno kvalitetnijima od ostalih marki zato istražite ponudu i raspitajte se kod svojih prijateljica ili na obiteljskim forumima.

Iznenadili biste se koliko je majki jako zadovoljno pelenama i vlažnim maramicama neke robne marke za koju nikada ne biste ni pomislili da proizvodi kvalitetne pelene. Pelena je potrošni materijal i iako je nužno da moć upijanja bude na razini, ponekad i manje poznata marka može biti dovoljna da zadovolji potrebe vaše bebe za nešto manje ili znatno manje novca.

Iskoristite bonove, popuste i kartice

Pelene nastojte kupovati uvijek u istim trgovinama, posebice u onima koji često nude popuste na cjelokupnu kupovinu ili određene proizvode. Razne drogerije kupcima nude kartice vjernosti preko kojih možete sakupljati bodove i kasnije ih koristiti kao zamjenu za proizvod ili kao popuste.

Majke novorođenčadi u mnogim drogerijama imaju pravo na besplatan prvi paket pelena i vlažnih maramica prilikom učlanjenja u klub vjernosti. Kada koristite popust na cjelokupnu kupovinu, uvijek kupujte dupla pakiranja kako biste dodatno uštedjeli.

Pazite kako stavljate pelenu

Prije nego što se odlučite prebaciti na novu veličinu, provjerite stavljate li pelenu ispravno. Ako vaš mališan ima tendenciju zaprljati gornji dio jer piški u vis, pelenu onda namjestite tako da je gornji dio nategnutiji i čvršće postavljen.

Ako je, pak, dijete sklono zaprljati stražnji dio jer ima više stolica dnevno ili rjeđu stolicu, tada zategnite stražnji dio pelene. Ukoliko ni jedan od ovih trikova ne spriječava curenje, tada je vrijeme za prijelaz na novu veličinu.

Maramice koristite samo kad ste vani

Vlažne maramice nisu skupe, ali, zbog mnogostruke uporabe, troše se jako brzo. Njihovu potrošnju možete smanjiti tako da ih držite isključivo u torbi i koristite ih van kuće.

Za vrijeme previjanja, dijete operite mlakom vodom i gazom. Osigurajte jednu manju posudu koju ćete koristiti isključivo za tu svrhu i na taj način smanjite uporabu vlažnih maramica za vrijeme previjanja.

Kad se zaprlja, dijete brišite ručnikom koji ste navlažili mlakom vodom, a ne vlažnim maramicama. Njihovu ćete uporabu smanjiti i ako prilikom hranjenja djetetu uvijek osigurate kvalitetan i dovoljno velik podbradak.

Razmislite o platnenim pelenama

Iako se na prvu ne čini kao isplativija verzija jer cijene jedne nove platnene pelene kreću se od 70 do 100 kuna, a za bebu bi vam bilo potrebno dvadesetak pelena, ipak je riječ o duploj razlici u cijeni kad se uračuna korištenje pelena koje traje otrpilike dvije godine i količina potrošenih jednokratnih pelena.

Platnene pelene manje su štetne za okoliš i bebu, a ako ih se pravilno koristi, mogu poslužiti i drugoj djeci, a mogu se i prodati.

Njihova je najveća mana konstantno pranje i nepraktičnost u određenim situacijama.