Djeca su obično izbirljiva kada se radi o jelu i vrlo često im se ne sviđa ono što je zdravo i potrebno za razvoj. Ako kod kuće imaš izbirljivca, vjerojatno se brineš da neće dobiti sve potrebne hranjive sastojke za razvoj. Svako dijete treba razne nutrijente, a željezo je jedan od njih.
Nedostatak željeza vrlo je čest kod djece i može uzrokovati razne zdravstvene probleme i utjecati na njihovu sveukupnu dobrobit. Zbog toga ti donosimo važan popis namirnica, ali i podatke koliko je željeza potrebno u određenoj dobi. No prije nego pročitaš koje namirnice su bogate željezom, dobro je znati zašto je željezo neophodno i kakvu dobrobit donosi djetetu, a sve objašnjava nutricionistkinja Mayuri Sahasrabudhe Joshi za First Cry Parenting.
- Željezo je neophodno za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim stanicama koji pomaže tijelu da prenese kisik do drugih stanica u tijelu. Nedostatak željeza dovodi do anemije.
- Dovoljan unos željeza povezan je s pravilnim kognitivnim razvojem kod djece. Većina kognitivnog razvoja djeteta odvija se u prvih šest godina.
- Ubrzava zacjeljivanje rana i ozljeda, a kisik koji se dovodi u različite mišiće i tkiva potiče pravilan rast različitih organa u tijelu.
- Važan je za zdrav apetit, pomaže u borbi protiv umora i djecu drži energičnom tijekom dana.
- Željezo pomaže u razvoju jakog imuniteta.
Količina željeza koje je potrebna ovisi o dobi djeteta:
Bebe do šest mjeseci - 0,27 mg/dan
Bebe između sedam i dvanaest mjeseci - 11 mg/dan
Djeca od prve do treće godine - 7 mg/dan
Djeca od četvrte do osme godina - 10 mg/dan
Kako bi se željezo lakše apsorbiralo u tijelu vrlo je važno unositi i dovoljne količine vitamina C. Pa uz dolje navedene namirnice, dobro je u dječju prehranu uvrstiti i namirnice bogate vitaminom C poput rajčica, brokule i naranče.
1. Krto meso
Od piletine, nemasnih purećih prsa do govedine - nemasno meso bogati je izvor željeza za djecu. Ukloni masne dijelove mesa jer u njima ima malo željeza. Svinjski kotleti mogu biti dobar izbor, a jedna porcija goveđih jetrica sadrži čak 5 mg željeza.
2. Janjetina
Crveno meso sadrži veće količine željeza, a nemasni janjeći dijelovi imaju puno željeza. Janjeći kotleti sadrže od 2,1 do 3 mg željeza po porciji, a punu su i esencijalnih masnih kiselina. Janjetina je također bogata proteinima i sadrži vitamin B12 koji je neophodan za kognitivni razvoj.
(Foto: Pexels)
3. Zeleno povrće
Tamnozeleno lisnato povrće poput kelja, brokule i špinata jedna su od najboljih vrsta povrća za veći unos željeza. Pola šalice kuhanog, ocijeđenog špinata sadrži oko 3 mg željeza.
4. Sjemenke bundeve
Sjemenke bundeve izvrsni su izvor željeza za djecu. Svakako ih nareži na manje komade kako ne bi došlo do gušenja. Možeš ih poslužiti tako što ćeš stvoriti mješavinu sjemenki bundeve, grožđica, marelica i suhih šljiva. Grožđice su također izvrstan izvor željeza.
5. Jaja
Jaja su dobar izvor esencijalnih proteina, vitamina i minerala, uključujući željezo. Kuhano jaje sadrži 1 mg željeza. U omlet možeš dodati nasjeckani špinat i druge namirnice bogate željezom.
(Foto: Pexels)
6. Grah i leća
Grah i leća odličan su odabir za željezo ako tvoje dijete ne voli jesti meso. Pola šalice graha sadrži 4 mg željeza, dok pola šalice leće sadrži oko 3 mg željeza. Soja i slanutak su također odličan izbor, a bogate su i esencijalnim aminokiselinama.