Za vrijeme trudnoće, dok vam se tijelo stalno mijenja stvarajući mjesto za trbuščić i vašeg malog anđela, možda ćete se susresti s problemom pronalaženja ugodnoga položaja za spavanje. Ako ste i vi u toj situaciji, stručnjaci savjetuju kako je najbolji položaj za spavanje (iz više razloga) – spavanje na lijevom boku. Zbog čega je lijeva strana bolja od desne za spavanje? Spavanje na lijevoj strani povećat će količinu krvi i nutrijenata koji dopiru do placente i vašega djeteta.
Savjeti za spavanje na lijevoj strani
Ukoliko niste naviknuti na spavanje u ovoj poziciji, pokušajte lagano saviti koljena i staviti jastuk između nogu. Spavanje na lijevom boku može vam pomoći i umanjiti bol u leđima za vrijeme trudnoće, osobito ako još jedan mali jastučić stavite ispod trbuha. Predlažemo vam i da pred kraj trudnoće gornji dio tijela polegnete na deblji jastuk, da bude lagano povišen, kako biste spriječili pojavu žgaravice i nedostatak daha. Kako bi vam bilo što udobnije i ugodnije, pobrinite se da u sobi u kojoj spavate nije pretoplo (jer nekim trudnicama zna biti vruće po noći), da je ona zamračena, mirna i tiha.
Nemojte spavati na leđima ili trbuhu
Budućim majkama koje su navikle spavati na leđima ili trbuhu, dobar savjet je da s vremenom, kako trbuh počne rasti, promijene položaj – na bok, poželjno je upravo lijevi. Spavanje na leđima za vrijeme trudnoće može usporiti cirkulaciju i smanjiti protok krvi do srca i bebe jer vam tada abdomen pritišće aortu i donju šuplju venu. Ne preporučuje se ni spavanje na trbuhu, osobito kada vam trbuh naraste kasnije u trudnoći.
Ponovo probajte
Čak i ako krenete spavati na lijevom boku, velike su šanse da ćete se radi navike okrenuti u snu u svoj uobičajeni položaj spavanja, osobito na početku. Nemojte raditi problem zbog toga. Mijenjanje položaja spavanja u noći potpuno je normalno. No, ne odustajte. Što više budete pokušavali spavati na lijevom boku to će vam biti lakše zaspati – i ostati – u tom položaju.
Zašto biste trebali spavati na lijevom boku u trudnoći...