U potrazi za najudobnijim položajem ne rijetko će isprobati različite položaje, a mnogim ženama proces prolaska kroz trudove često olakšava upravo stajanje ili kretanje. Naravno, nije realno očekivati da ćete u tim trenucima skakati ili plesati, no svi se stručnjaci slažu s time kako određene kretnje itekako mogu olakšati bolni proces poroda.
Kako kretnje mogu reducirati bol?
Kao prvo, bilo kakva radnja tijekom trajanja trudova učiniti će možda i najvažniju stvar – barem privremeno skrenuti pažnju s boli kroz koju rodilja prolazi. Nadalje, kretanje dokazano opušta mišiće donjeg dijela leđa i područja zdjelice, odnosno pomaže ukloniti stanje zgrčenosti koje se javlja prilikom ležanja u jednom položaju. Dovoljno je napraviti tek nekoliko koraka i osjetit ćete veliko olakšanje. Stručnjaci napominju i kako upravo mišići donjeg dijela leđa prilikom poroda najviše „pate“, što je često rezultat dugotrajnog ležanja prije nego što sami porod započne.
Smanjena potreba za lijekovima protiv bolova
Liječnici ističu kako je upravo kod žena koje su se prilikom čekanja poroda intenzivnije kretale, zabilježeno manje slučajeva rađanja „pod lijekovima“, odnosno korištenje različitih analgetika za suzbijanje boli. Pritisak na leđa je znatno manji nego prilikom ležanja, i mnoge žene kažu kako tada sve ide nekako lakše. I ovdje veliku ulogu igra upravo onaj psihološki dio – kada se žena kreće, ne misli isključivo na bol. Njene su misli usmjerene i na same kretnje koje u tom trenutku izvodi, što svakako veoma učinkovito skreće pozornost s intenzivne boli koju osjeća.
Gravitacija čini svoje
Porod može biti trajati tek nekoliko sati zajedno s trudovima, no mnoge žene nisu te sreće, a bolne kontrakcije mogu potrajati i čitav dan - pogotovo ako je riječ o prvom djetetu. Prilikom poroda koji naizgled traje cijelu vječnost, čak i kratko ustajanje i stajanje na nogama može učiniti čuda. Dobra stara moć gravitacije ovdje pomaže bebici da se prije spusti, te da sam porod krene.
Kraći porod
Kako kretnje pomažu skratiti vrijeme do početka poroda, tako mogu pomoći i skraćivanju procesa samog poroda. Mišići koji okružuju područje zdjelice su nakon kretanja dovoljno opušteni ali i „ugrijani“, što čini savršene uvjete za nešto brži porod. Uz to, kretnjama je moguće i proširiti porođajni kanal, što je glavni uvjet za početak poroda. Iako je skraćivanje tog vremena individualno i ovisi od žene do žene, neka su istraživanja pokazala kako se sam proces „tiskanja“ može skratiti za čak punih sat vremena!
Uz sve navedene beneficije kretanja, i stručnjaci se slažu kako je u ovim trenucima važno ženi omogućiti bilo kakav vid kretanja. Doduše, dolaskom u bolnicu ono često može biti izrazito ograničeno, te nije realno očekivati kako ćete imati svu slobodu kretanja po sobi prije samog čina poroda. Olakšati si možete i učestalijim promjenama položaja u krevetu – čak i jednostavno klečanje može cijeli proces barem nakratko olakšati.