Mliječac ili soor - gljivica koja pecka i boli

Nakon što ste pogledali u djetetovu usnu šupljinu, imali ste što za vidjeti. Siraste mrlje s unutarnje strane zaokupirale su usne, obraz, jezik i usne. Tih mrlja prije nije bilo i hvata vas panika.

beba_pixabay

Samo korak dijeli vas od hitnog odlaska liječniku. Ne dižite paniku, imate "samo posla" s mliječcem ili soorom. Gotovo svako treće novorođenče već se u rodilištu susretne s ovom gljivičnom infekcijom. Najčešće se javlja kod beba do 6 mjeseci starosti (3 od 10 djece), dok se kasnije javlja znatno rjeđe.

Riječ je o infekciji gljivicom Candida albica koja je stalno prisutna u organizmu. Njen pretjerani rast mogu prouzročiti infekcija, oslabljeni imunitet, liječenje antibioticima, trudnoća, uporaba kortikosteroida, uzimanje oralne kontracepcije na bazi estrogena, nedostatak željeza, folne kiseline, vitamina A, B, C i K, oštećene bradavice, uporaba jastučića za dojenje, povijest vaginalnih infekcija.

Ako se mliječac ne liječi, naslage će postajati sve deblje i otežavati bebi dojenje, usta je mogu zbog toga peći pa će biti nemirna na dojci i moguće da neće sisati dovoljno učinkovito i/ili dovoljno dugo da dođe do masnog mlijeka, što u krajnosti može voditi do nedovoljnog dobivanja na težini. Također, soor se može "preseliti" na sluznicu želuca i spolnih organa pa je vjerojatna pojava i pelenskog osipa.

Liječenje

Dodatni problem može stvoriti mama, ako je zaražena soorom. Velika je vjerojatnost da će gljivice iz bebinih usta prijeći na bradavicu i uzrokovati infekciju. Neki od mogućih znakova da mama ima soor su: vaginalna infekcija, intenzivna bol u bradavici koja se ne smanjuje poboljšanjem tehnike dojenja, bol nakon tjedana ili mjeseci ugodnog dojenja, bolne, pekuće bradavice koje mogu izgledati posve normalno, ali mogu biti ružičaste ili crvene, sjajne, ljuskave ili osute malim blisterima te ranice na bradavicama. Prije negoli se posumnja na soor, treba isključiti bol u bradavicama zbog nepravilnog položaja pri dojenju, mastitisa, Raynaudovog fenomena i sve probleme s kožom kao što su ekcem, psorijaza, dermatitis itd.

Iako je neugodan, soor nije osobito opasan i relativno lako se liječi. Liječnik će prepisati terapiju i za majku i za dijete, a budući da se gljivica vrlo lako prenosi, iznimno je važno da se oboje pridržavaju liječničkih uputa. Radi li se o spomenutoj infekciji, pedijatar će prepisati protugljivično sredstvo u obliku gela ili kapljica. U slučaju da su gljivice već stvorile deblji sloj naslaga, pokušajte ih fizički ukloniti lagano ih strugajući gazom, a tek zatim nanesite lijek. Nije dobro ove mrlje odstranjivati mehanički, primjerice prstom, jer postupak može dovesti do površne ozljede sluznice, a povećava se i rizik da se infekcija proširi. U pravilu, liječenje traje oko dva tjedna, a prvo poboljšanje vidljivo je već nakon dva dana.

Preventiva

Gljivice vole vlažnu, mračnu i toplu okolinu, što mokre jastučiće u grudnjaku čini idealnim mjestom za njihovo razmnožavanje. Stoga treba izbjegavati jastučiće koji imaju sintetičku podlogu, a ako koristite višekratne jastučiće, iskuhavajte ih na najmanje 60 stupnjeva. Bradavice treba što više prozračivati, nositi pamučne grudnjake te izbjegavati korištenje teških i masnih krema i ulja koja inače njeguju kožu. Treba i često prati ruke, a posebno nakon mijenjanja pelena ili nakon obavljanja nužde, kako bi se spriječilo širenje infekcije. Ako beba ima dudu varalicu, ne zaboravite je iskuhavati ili oprati u vrućoj vodi s deterdžentom, kao i igračke koje dijete stavlja u usta.