Stručnjaci ističu da nema naznaka da bi se infekcija mogla proširiti među najmlađom populacijom.
Kako se meningokok prenosi?
Od djeteta do djeteta prenosi se kapljičnim putem, i to najčešće kašljanjem, kihanjem ili direktnim dodirom sline zaražene osobe. Najmlađa djeca nemaju specifična obrambena protutijela protiv meningokoka. Protutijela se stvaraju postupno, taj proces traje nekoliko godina, a većina djece tek nakon pete godine raspolaže specifičnom obranom protiv meningokoka.
Najčešće obolijevaju djeca od 6 mjeseci do 5 godina starosti te školska djeca. Inkubacija traje od 3-4 dana, no može varirati od 2-10 dana.
Simptomi meningokoka
Nesretna djevojčica s početka članka prije dolaska u bolnicu imala je povišenu tjelesnu temperaturu, što je jedan od prvih i najčešćih simptoma meningokokne bolesti. Ispočetka simptomi nalikuju tipičnim simptomima gripe, ali u roku nekoliko sati mogu biti smrtonosni.
Najčešće kliničke manifestacije meningokokne bolesti jesu sepsa, gnojni meningitis i fulminantna meningokokna sepsa koja je najgori oblik ove bolesti. Može se primijetiti po sljedećim simptomima:
- gubitak apetita i osnovnih refleksa
- umor
- bolovi u nogama
- povraćanje
- iritabilnost
- velike površine krvarenja
- pojava petehija
Osip ili petehije osnovni su znak da je bakterija inficirala krvno tkivo, što je kažu liječnici znak za uzbunu.
Ovako izgleda osip uzrokovan meningokoknom sepsom:
Foto: Krenizdravo.rtl.hr
Foto: Krenizdravo.rtl.hr
Liječenje i cijepljenje
Meningokoknu bolest uvijek treba liječiti u bolnici, a fulminantnu sepsu i gnojni meningitis u jedinicama intenzivnog liječenja. Uzročno liječenje provodi se antibioticima koji mogu uništiti meningokok, stoji na stranici Zavoda za javno zdravstvo. Iako je za prijenos ove bakterije potreban malo duži kontakt sa zaraženom osobom, liječniku je potrebno dovesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim djetetom.