Masaža u trudnoći - koliko je sigurna?

Nema žene koja barem jednom tijekom trudnoće nije poželjela dobru masažu.

masaza_trudnica_pixabay

Masaža poboljšava funkciju mišića, cirkulaciju i općenito tjelesni tonus, oslobađa od psihičkog i fizičkog umora, ublažava glavobolju i omogućava bolji san. Međutim, preporuča li se ovakva vrsta opuštanja u trudnoći? Zbog velikih tjelesnih i hormonskih promjena koje se pojavljuju kod buduće majke, neki liječnici ne preporučuju masažu tijekom prvog tromjesečja. Drugo i treće tromjesečje smatraju dobrim za početak prenatalne masaže.

Okolnosti u kojima se masaža ne bi trebala prakticirati

Hoće li trudnica koristiti usluge masaže, ponajprije ovisi o urednom tijeku trudnoće, jer bilo kakva komplikacija zahtijeva liječnički nadzor i mirovanje. U masažama ne mogu uživati žene s rizičnom trudnoćom te one koje imaju povišen krvni tlak, kožne osipe, mučnine, proširene vene, jake vaginalne iscjetke, bolove u predjelu trbuha, dijareju.

Kako i koliko dugo izvoditi masažu?

Jako je važno da terapeut koji masira trudnice dobro poznaje stanje trudnoće i anatomiju trudnica. Najbolji položaj za masažu u trudnoći, smatra se ležanje na boku. Prilikom masaže ne smiju se stimulirati refleksne zone, neurolimfatičke te akupresurne točke. Bez naglih i jakih pritisaka masira se gornji dio leđa, ruke i noge.Donji dio leđa i trbuha se ne diraju, već samo lagano premazuju uljem koje mora biti pažljivo odabrano jer mnogim trudnicama smetaju snažni mirisi. Preporučuju se ulja na bazi limuna, čajevca, mandarine i sl., a trebalo bi izbjegavati ona na bazi smreke, mažurana, jasmine, anisa, čempresa itd.

Masaža se može provoditi od 10 minuta do maksimalno sat vremena, jednom tjedno tijekom drugog tromjesečja, a dva puta tjedno ili više tijekom trećeg tromjesečja, ovisno o tome koliko se trudnica ugodno osjeća. Prema nekim istraživanjima, jedan sat kvalitetne masaže za tijelo znači kao 7-8 sati sna.