Dosadu mnogi percipiraju kao bolest koju treba prevenirati. A je li ona uistinu toliko štetna? Psiholozi naglašavaju kako se upravo u dosadi i dokolici krije sjeme imaginacije i stvaralaštva.
Što napraviti s dosadom?
Pomozite djetetu da je prihvati kao dio života. Dosada je dio odrastanja i ona u sebi krije velike mogućnosti. Zato je važno da roditelji daju djeci mogućnost nestrukturiranog vremena u kojem će dijete istraživati i unutrašnji i vanjski svijet – to je početak kreativnosti.
Nestrukturirano vrijeme je također prilika da djeca rade ono što vole i da razviju svoje male strasti koje će im biti pokretač kasnije u životu.
Prvi korak koji odrasli mogu učiniti je da daju djetetu priliku da odluči što će raditi u tzv. slobodnom vremenu i poslušaju njihove želje. Ako vam se djeca žale da mi je dosadno, to ne mora značiti da ste loš roditelj. Dr. sc. Profaca smatra da djetetu treba prepustiti odluku što će raditi, ponuditi mu se kao suigrač, pridružiti mu se u njegovim planovima i uživanje će biti uzajamno. Djeca su najsretnija u igrama koje sami određuju. To je zato jer je igra njihov najispunjeniji rad.
Kad djeca ne mogu izraziti svoje potrebe u igri to je najčešće zato što su bila previše izložena planiranju odraslih, ili npr. pasivnoj zabavi pred ekranom i nisu prakticirala „pogled unutra“ kako bi odlučila što zapravo trebaju.
Što reći djetetu koje kaže da mu je dosadno?
Ako vam to dijete kaže, divno je da želi s vama podijeliti kako mu je. U tim trenutcima potrebno je zastati u onome što radite i usmjeriti se na dijete na nekoliko minuta.
Mnoga djeca koja se teško usmjeravaju i biraju igru, zapravo trebaju više roditeljske prisutnosti. Stoga, djetetu treba ponuditi da bude uz nas u onome što radimo na način koji to može. Tek kad je dijete dobilo pažnju i dozu ljubavi koja mu je potrebna, možemo se vratiti na pitanje "što raditi?" Imajte na umu da većina djece sama može osmisliti mnoge aktivnosti, ali svi će još uvijek trebati pokoji savjet odrasle osobe.