Jesi li se ikada osjećala kao da nisi dobar roditelj? Kao da možeš više, da su druge žene puno bolje majke od tebe, da previše vremena provodiš na poslu, a premalo kod kuće sa svojom djecom? Ako da, nisi jedina. Osjećaj krivnje sve je češća pojava među novopečenim majkama koje, iz ovog ili onog razloga, osjećaju da nisu dovoljno dobre.
Majčinska krivnja naziv je za osjećaje krivnje koje žene doživljavaju u odnosu na svoju djecu. Nove majke posebno su osjetljive na majčinski osjećaj krivnje - one se stalno brinu oko pogrešaka i pokušavaju sve učiniti kako treba, a ta krivnja dolazi iz nerealnog ideala savršene mame.
Gotovo sve može uzrokovati osjećaj krivnje kod majke - od toga da si zaposlena mama koja je previše na poslu do toga da imaš drugačiji stil roditeljstva od tvojih prijatelja ili članova obitelji, ali i uspoređivanje s drugim majkama, posebno danas kada smo okruženi društvenim mrežama. I iako je određena količina majčinske krivnje normalna, važno je ne dopustiti da ta emocija prevlada tobom. Ipak, zbog toga se mnoge majke mogu osjećati usamljeno ili se čak zabrinuti da s njima nešto nije u redu.
No ne brini - to je normalna pojava i ono što osjećaš je prirodno, a u nastavku smo navele nekoliko glavnih uzroka majčinske krivnje.
Dojenje
Dojenje je jedna od prvih dilema zbog koje mlade mame mogu osjećati grižnju savjesti. Dok je nekima to lako, drugima je izazov. Moguće je da dijete odbija dojenje, da nemaju dovoljno mlijeka, da imaju previše mlijeka ili čak pate od D-MER-a, disforičnog refleksa izbacivanja mlijeka, poremećaja kod kojeg osjećaju priljev negativnih emocija tijekom dojenja. Što god kao majka odlučila, nema ništa loše u dojenju, kao ni u adaptiranom mlijeku za djecu. Jednostavno učini ono što se tebi čini najboljim rješenjem za tebe i tvoju bebu.
Zaposlena si majka (ili majka koja ne radi)
Osjećaj krivnje majke koja radi još je jedan uobičajeni oblik majčinske krivnje, osobito u zemljama poput SAD-a, gdje porodiljni dopust traje samo 12 tjedana. Ostavljati bebu u vrtiću ili kod tete čuvalice tako rano u životu može u tebi probuditi nevjerojatnu krivnju, a isto je i s majkama koje su kod kuće i brinu za djecu, a pritom ne rade. One se možda brinu oko toga da ne daju dobar primjer time što ne idu na posao. U kojoj god situaciji bila, razloga za krivnju nema. Radiš najbolje što možeš.
Dosađuješ se
Čak i ako voliš biti mama, briga o djeci ponekad može biti zamorna, pa čak i dosadna - i to je u redu. Normalno je žudjeti za razgovorom s odraslima ili normalnom TV serijom u kojoj životinje međusobno ne razgovaraju. Također je normalno da ti nedostaju stvari koje si radila prije dolaska bebe, poput spontanih planova za večeru s prijateljima. Sve je to u redu i ne bi smjela osjećati krivnju. Štoviše, briga o sebi uključuje i te stvari i poželjno je da s vremena na vrijeme uživaš u vremenu za sebe, bilo to gledanje serije ili večera s prijateljicom.
Djeca su ti previše ispred ekrana
Važno je ograničiti vrijeme koje tvoji mališani provode ispred ekrana, bilo da si im kupila tablet ili gledaju televiziju. Ali ponekad ti jednostavno treba malo vremena za sebe. Zato je u redu dati im malo više vremena da pogledaju svoj omiljeni crtić na televiziji ako to znači da ćeš u tih deset minuta napraviti nešto za sebe - i nema smisla osjećati krivnju zbog toga.
Tražiš pomoć
Nemoj se osjećati krivo ako se teško nosiš s odgojem djeteta - jer ne bi trebala. U modernim vremenima većina nas odgaja djecu bez podrške velike obiteljske mreže, ali ako si u svemu tome sama, to te ubrzo može dovesti do točke pucanja. Nije sramota potražiti podršku i pomoć ako ti je potrebna, bilo da se radi o pomoći prijateljice, dadilje ili nekoga iz tvoje obitelji.
Ne provodiš "dovoljno" vremena sa svojom djecom
Provođenje vremena sa svojom djecom je važno, ali to ne znači da sve svoje vrijeme moraš provoditi s njima. I zapamti, kako odrastaju i počinju prolaziti kroz različite faze života, postupno će postajati neovisniji. Stoga, ako odlučiš da trebaš dan za sebe, da se opustiš i uživaš u vremenu nasamo, nemoj se osjećati krivom što si ih ostavila s tatom, bakom ili dadiljom. Umjesto toga, razmišljaj o tome na način da ćeš napuniti baterije pa ćeš, kad se vratiš, provoditi kvalitetnije vrijeme s njima.
Članovi obitelji koji imaju svoja mišljenja
Neželjena mišljenja i savjeti članova obitelji mogu izazvati osjećaj krivnje kod majke. Ali zapamti, samo zato što su oni odgajali svoju djecu na jedan način ne znači da ti to moraš činiti na isti način kao oni. Tvoja su djeca jedinstvena, kao i ti, i ti ćeš odlučiti koja je najbolja metoda odgoja za njih, a ne tvoja majka, tvoja svekrva ili netko treći.
Gubljenje strpljenja
Roditeljstvo je teško i za razliku od tvog stalnog posla, gdje odradiš smjenu od 9 do 17 i možeš doći doma odmoriti se, od roditeljstva nema odmora. Normalno je da ti djeca ponekad smetaju, a također je normalno izgubiti živce i strpljenje s njima ili s tvojim partnerom - jer, na kraju krajeva, svi smo mi samo ljudi. Kao novi roditelj, nosiš se s hormonalnim promjenama nedostatkom sna i još mnogo toga, a nitko, čak ni tvoja djeca, ne očekuje da si cijelo vrijeme mirna i staložena.
Uspoređivanje s drugima
Društvene mreže dio su naše svakodnevice i sve više mama na Instagramu i Facebooku dijeli detalje iz svog života pa je vrlo lako pogubiti se u svim tim silnim objavama i pomisliti da je netko drugi bolja mama od tebe. Ali na taj način uspoređuješ svoju stvarnost s onime što ona odluči objaviti na društvenim mrežama, a ne s onime što se stvarno događa. U stvarnosti, i te Facebook i Instagram mame su vrlo vjerojatno jednako izgubljene i zato nema smisla uspoređivati se s drugima.
Postporođajna depresija
Ako misliš da je majčinska krivnja kod tebe dosegla nekontroliranu razinu, obrati se svom liječniku. Ovaj pretjerani osjećaj krivnje može biti uzrokovan i postporođajnom depresijom, koja se javlja kod otprilike 15% majki, a najčešći simptomi su česte promjene ponašanja, često plakanje, razdražljivost, umor, ali i spomenuti osjećaji krivnje, tjeskobe te nemogućnost brige za sebe i za dijete.