Razdoblje iščekivanja bebina rođenja, posebice u zadnjim mjesecima trudnoće, mnogim trudnicama prolazi u suočavanju s problemima u cirkulaciji, bolovima u leđima, pogotovo u donjem dijelu, natečenim nogama i stopalima, te otežanim kretanjem. Kod tih teškoća preporučuje se ručna limfna drenaža, koju bi bilo najbolje izvoditi uz suglasnost ginekologa, jer kod rizične trudnoće svaki sličan tretman, masažu ili bilo koju drugu tjelesnu aktivnost treba obavezno izbjegavati.
Kod trudnica koje nemaju komplikacija svakako je važno da limfnu drenažu obavlja stručna i za to osposobljena osoba, koja ima iskustva i znanja za njezino izvođenje kod trudnica. Na što djeluje limfna drenaža, koje su njezine koristi za trudnicu, te što se postiže tim postupkom, za portal Žena.hr govori Višnja Faber, viši fizioterapeut, vlasnica fizikalne terapije Vertebra Forma.
" U trudnoći se događaju hormonalne promjene što izaziva nakupljanje tekućine i samim time otežavaju trudnoću i narušavaju estetski izgled žene.Ručna limfna drenaža čisti tijelo od toksina, izbacuje višak tekućine iz tijela i to vidno olakšava trudnoću i sam porod. Limfna tekućina neprestano se stvara u međustaničnom prostoru i prenosi krupne molekule bjelančevina, masne kiseline, mrtve eritrocite, oštećene stanice imunološkog sustava i druge nečistoće do mjesta u organizmu gdje se rastvaraju. Limfna drenaža odvija se vrlo sporo. Prirodan tok limfe potpomažu slijedeće funkcije: gibanje skeletne muskulature, pulsiranje arterija, peristaltika crijeva, pravilno disanje (dijafragmom). Limfna drenaža je svakako dodatna terapija koja može poboljšati vaše kompletno zdravlje, no, nemojte zaboraviti na ostale važne čimbenike, a to su prije svega pravilna prehrana i redovito vježbanje u trudnoći, ukoliko ne postoje komplikacije na što će vas svakako upozoriti vaš ginekolog. Limfna drenaža djelotvorna je i kod uklanjanja celulita stoga što dreniranjem viška tekućine iz vezivnog tkiva poboljšavamo opskrbljenost stanica kisikom, uklanjamo otpadne tvari iz organizma i zamjenjujemo ih korisnim hranjivim tvarima koje dolaze s krvlju. Drenažom utječemo i na bolji izgled kože. Primjenjuje se u svrhu uspostavljanja ravnoteže između tekućina u organizmu te djeluje na rad limfnog sustava."
Potaknuti rad limfe, metabolizam i cirkulaciju
O tome zašto dolazi do problema s limfom kod trudnica te kakvim se simptomima zastoj limfe očituje, kakve promjene izaziva na tijelu, V. Faber kaže: "Manji zastoj limfe događa se svakodnevno, pri dužem stajanju zbog sile gravitacije. Veći i kompleksniji zastoji limfe događaju se nakon nekih operacijskih stanja i/ili bolesti. Karakterizirani su otokom na ekstremitetima. Limfna drenaža aktivira tok limfe kroz limfne putove koji su zaduženi za sakupljanje i izbacivanje otpadnih produkata iz tkiva. Pod normalnim okolnostima limfnim sustavom svakodnevno protječe oko 4 litre tekućine. Limfni sustav igra ključnu ulogu kod imunološkog sustava organizma.Limfna drenaža koristi anatomske i fiziološke spoznaje o sustavu cirkulacije čovjeka. Stimulira aktivnost limfnih vodova, obnavlja prolazak limfe na kritičnim točkama i ubrzava metabolizam tkiva. Učestali problemi kao što su problemi cirkulacije i inervacije u nogama, što uzrokuje otečene i bolne noge, celulit i prekomjernu težinu, probleme venozne cirkulacije, a posljedica su prekomjernog stajanja i smanjene tjelesne aktivnosti (dugo sjedenje), a posebice u trudnoći. Kada dođe do blokade limfnog sustava tada limfni čvorovi mogu nabubriti. Sustav pri tome više ne može adekvatno iznositi toksine iz tijela što u konačnici može rezultirati i smanjenjem bijelih krvnih zrnaca."
Nije za sve trudnice
Našu sugovornicu pitamo i tko je osposobljen za ručnu limfnu drenažu kod trudnica, budući da ju često nude i kozmetički saloni s nedovoljno educiranim kadrom za izvođenje takvih postupaka. Trudnice su često i u dvojbi smiju li ići na limfnu drenažu jer se boje da bi masažom mogle naštetiti bebi.
"Najstručnije limfnu drenažu izvode viši fizioterapeuti, jer za razliku od kozmetičara dobro poznaju krvožilni sustav, anatomiju, limfu. Limfna drenaža je lagana ručna masaža koju odrađuje stručnjak. Masaža se fokusira na određene dijelove tijela, a cilj joj je potaknuti daljnji protok tekućina kroz tijelo. Ritmička masaža koja pokreće limfni sustav je ugodna i opuštajuća. Masaža kao sastavni dio limfna drenaže uklanja blokade u limfnom sustavu i time pridonosi općem zdravlju. Najbolje je izvoditi ju uz primjenu čistog parafinskog ulja, koje ne sadrži štetne sastojke koji bi mogli na bilo koji način ugroziti trudnoću. Limfna drenaža nije preporučljiva kod trudnica koje imaju komplikacije u trudnoći i koje moraju mirovati, a pogotovo kod trudnica koje su već imale spontane pobačaje", objašnjava Višnja Faber.
(M.G.)