Lijekovi iz kućne radinosti! Kako pomoću prirodnih metoda tretirati ubode insekata kod djece?

Koliko vam je samo puta izlet u prirodi ili izležavanje na plaži pokvario ubod dosadnog insekta, komarca, ose, pčele ili stršljena?

komarac

Ugrizi i ubodi kukaca znaju biti veoma neugodni jer izazivaju bol, svrbež, crvenilo, oteklinu, a u težim slučajevima, doduše rijeđe, nastupa alergijska reakcija koja može dovesti do oticanja dišnih puteva i proizvesti anafilaktički šok. Kukci sišu krv, tako što tokom ugriza probuše kožu i stvore sićušnu ranicu. Komarci, buhe, stjenice, krpelji i uši spadaju u neotrovne kukce, dok pčele, ose, stršljeni, crveni mravi spadaju u otrovne koji prilikom ugriza ubrizgavaju otrov. Zanimljivo je da insekti biraju “žrtvu” po mirisu tijela i znoju, pa sukladno tome, ljeti treba izbjegavati voćne proizvode za njegu tijela, opojne mirise, voćne sokove i lepršavu odjeću svijetlijih boja. Gotovo svi insekti, dječju kožu naprosto obožavaju stoga su djeca nerijetko najčešća meta uboda. Kako ne biste svaki put trčali u ljekarnu po različite vrste repelenata, koji sadrže kemikalije, predlažemo vam da ubuduće tretirate ubode s nekim od sljedećih sastojaka koje možete pronaći u svakom kućanstvu.

Mlijeko i voda

Pomiješajte jednaku količinu mlijeka i vode, u mješavinu umočite čistu pamučnu krpicu, može maramica ili stara majica, i time tapkajte kožu.

Pasta za zube

Stišće kožu na mjestu gdje je namazana i tako potpomaže izvlačenje otrova iz rane dok se suši. Većina pasti za zube sadrže okus metvice ili mente, a sastojak mentola stvara osjećaj hlađenja na koži.

Soda bikarbona

Smanjuje svrbež i iritaciju kože zbog uboda insekata. Najbolji izbor su pasta ili kupka. Pastu možete napraviti tako da u malo soda bikarbone dodate nekoliko kapi vode i pomiješate. Za više uboda na različitim dijelovima tijela odlična je kupka. U kupku tople vode treba staviti jednu do dvije šalice sode bikarbone i biti u kupki od 10 do 30 minuta, ovisno o tome koliko su otekline od uboda izražene.

Kora od banane

Ogulite jednu bananu i unutrašnjom stranom kore trljajte mjesto ugriza. Ostavite neka se osuši bez ispiranja i ponovite ako svrbež nije nestao. Ovaj trik možete koristiti i ako ste imali nenadani "susret" s otrovnim bršljanom.

Limun

Citrusna kiselina iz agruma može ublažiti svrbež na mjestu ugriza, primjerice komarca. Jednostavno pritisnite krišku limuna na ubod komarca i držite ga na tom mjestu pet do deset minuta. Probajte napraviti oblog od limunovog soka i jabučnog octa. Jedina mana je što njegovo djelovanje nije dobro u kombinaciji sa suncem, zato ga koristite samo u kući.

Zelena glina

Koristi se kao maska za lice, ali pomaže i kod uboda. Ublažava svrbež i otekline te izvlači otrov iz kože. Prah zelene gline najbolje je pomiješati s nekoliko kapi vode tako da nastane pasta i potom je nanijeti na mjesto uboda.

Ulje čajevca

Ovo ulje ima protuupalno djelovanje, a ujedno ublažava svrbež, oteklinu i bol. Pomaže kod već postojećih uboda insekata, ali ima još jednu prednost - odbija komarce. Dovoljno je pomiješati pola decilitra ulja čajevca s malo vode i staviti u bočicu s raspršivačem. Mješavinu treba raspršiti po koži barem 10 minuta prije izlaska kako bi se stigla upiti i stvoriti zaštitni sloj.

U “borbi s ljetnim letećim davežima” vašem djetetu mogu pomoći i hladne kocke leda, a pogotovo su učinkovite kod uboda komaraca jer hladnoća iz leda sprečava oticanje i crvenilo, a u isto vrijeme smanjit će i svrbež.

Ako vas pak, primjerice izluđuju mravi, krenite u borbu s njima s vlastitim prirodnim sprejem. Pomiješajte 2 dcl vode s koricom limuna i naranče, stavite u bočicu s raspršivačem i pošpricajte po površinama gdje se najčešće pojavljuju.