Jasno vam je da ćete se buditi više puta tijekom noći, spremni ste na redovito mijenjanje pelena i hranjenje te uspavljivanje bebice. Unatoč tome, postoje neke situacije koje svake roditelje mogu „uloviti nespremne“. Primjerice, što učiniti kada primijetite izražene dlačice po tijelu svog mališana? Bez brige, ni tada ne bi trebalo biti mjesta za zabrinutost.
Dlačice po tijelu nisu neuobičajene
Većina ljudi je navikla na prikaz novorođenog djeteta koji uglavnom dobivaju iz medija. Savršeno, malo, glatko biće u svakoj seriji ili filmu takvo je jednostavno odmah nakon rođenja. Međutim, većina majki unaprijed zna kako to nije slučaj, te da će njen mališan ipak biti malo smežuran i neće imati tako savršenu, ujednačenu boju kože.
S druge strane, postoje trenuci na koje dosta majki jednostavno nije spremno. Jedna od njih je i izražena dlakavost. Da, ona može biti prisutna i kod sasvim male djece, štoviše, veoma je česta pojava kod novorođenčadi.
Riječ je o dlačicama koje se na djetetovom tijelu razvijaju tijekom zadnjeg stadija trudnoće i prekrivaju nekoliko dijelova tijela. To su najčešće leđa, ramena, uši i čelo. No, kako su i došle, tako će i nestati. Većini bebica ove dlačice jednostavno ispadnu već u prvom tjednu života izvan majčinog trbuha. Nije neuobičajeno i da se na određenim mjestima zadrže dulje od mjesec dana. U svakom slučaju, razloga za zabrinutost ne bi trebalo biti, ističu pedijatri.
Uloga dlačica prije rođenja
Dlačice na navedenim dijelovima tijela, stručno se zovu lanugo dlačice. One zapravo imaju funkciju zaštite djeteta u maternici. Pred sam kraj trudnoće, kako se dijete sve više pomiče, pojačava se i trenje kojem je bebina koža izložena. Kako bi se spriječilo njeno pretjerano iritiranje, djetetov organizam reagira na način da rastom lanugo dlačica stvara „branu“ između kože i posteljice te plodne vode koja može isušiti kožu.
Budući da je svako dijete različito, tako će nakon poroda imati i veći ili manji broj dlačica. Neka djeca rode se u potpunosti bez njih, ili pak nisu toliko vidljive ako su svjetlijeg pigmenta. No, i one crne boje koje su prilično vidljive trebale bi ubrzo jednostavno nestati.
Neki liječnici predlažu laganu masažu bebine kože kako bi se prije riješili dlačica, no to ustvari i nije potrebno. One će same od sebe ionako otpasti, a trljanjem nježne kože mališana samo povećavate rizik od njenog oštećenja.
Genetske predispozicije
Ponekad se dogodi da dijete ima izražene dlačice po tijelu i u nešto starijoj dobi, nakon navršene prve godine života. Međutim, ovdje se više ne radi o lanugo dlačicama. Tijelo se njih „rješava“ mnogo ranije, bez iznimnih slučajeva. No, niti to ne bi trebao biti signal da s vašim mališanom nešto nije u redu.
Ponekad jedinu ulogu u pokrivenosti tijela dlačicama imaju – geni. Ako u vašoj obitelji postoje slučajevi u kojima je osoba u prvih nekoliko godina života imala izraženije dlačice, velike su šanse da će ista sudbina „zadesiti“ i vašu bebicu.
S druge strane, treba se zapitati što uopće kod djeteta znači „pretjerana dlakavost“? U slučaju da je to nekoliko tamnih dlačica na leđima ili pak trbuščiću, bez brige – gotovo je sigurno da postoje mnogo „teži slučajevi“. Uz to, stručnjaci navode kako ne postoji nikakva povezanost s dlakavošću u tako ranoj dobi i kasnijem životu. Točnije, ako vaš mališan i ima izražene dlačice, to nikako ne znači da u budućnosti neće imati savršeno glatku kožu.