Provedeno istraživanje je pokazalo kako uvođenje djece u kućanske poslove poput iznošenja smeća, pranja prozora, usisavanja i sličnog, može samo pridonijeti njihovom zdravom odrastanju u odgovorne osobe koje putem svjesnosti o obavezama razvijaju osjećaj oslanjanja na same sebe, empatiju i poštovanje za druge te dakako, odgovornost. I što prije počnete - tim bolje.
Naime, istraživanje, ali i psiholozi dakako ne preporučuju da djecu pretrpate poslom, jer naravno, to nije njihov glavni zadatak, već da putem malih obaveza ih uključujete u svakodnevne zadatke.
Studija jednostavno nazvana "Zašto djeci trebaju kućanski poslovi?" je provedena na 84 djece tijekom predškolskog razdoblja, te su kasnije praćeni kada su bili u dobi od 10 i 15 godina, te u srednjim 20-im godinama. Saznanja studije ukazuju da sada odrasli ljudi u 20-im koji su s 3 ili 4 godine uključivani i poticani na kućanske poslove, su sada u stabilnim vezama, postigli su bolje akademske rezultate i zadovoljni su sa samima sobom za razliku od onih koji su u iste poslove uključivani u tinejdžerskim godinama ili nikad.
Po zaključcima psihologa Richarda Rendea, obavljanje kućanskih poslova od najranijih dana dobra je podloga za dugoročno pozitivne socijalna i akademska postignuća. Po Rendeu, mnogo bolja od recimo pretrpavanja djecom izvanškolskim obavezama u kojima se ponekad malo i pogube te tada i nemaju vremena, a i roditelji ih ne upućuju još i na "rad" na kućanskim poslovima. Današnji roditelji žele najbolje za svoju djecu, te im pritom omogućuju razne aktivnosti koje oni sami nisu mogli pohađati, a ironično, zaboravlja se osnova i obaveze u kućanstvu od koji sve polazi i koje su dokazani utjecaj uspjeha, smatra Rende.
Iako je poticanje djeteta na kućanske poslove, od primjerice pohađanja satova šaha znatno manji izazov za dijete, nekoliko stvari ipak je potrebno imati na umu.
- Nije važno ono što kažete, nego način na koji kažete.
Djetetu zahvalite što vam pomaže, time kod njega izazivate ponos i sreću, a stvarate i pozitivnu energiju. Forsirati dijete također nije poželjno, jer vjerojatno će odbiti suradnju. Kao ni žaljenje samih sebe o tome koliko posla imate ili koliko zapravo ne volite kućanske poslove.
- Posložite prioritete.
Djetetu jasno dajte do znanja koji su prioriteti te što je poželjno napraviti svaki dan, a što ponekad.
- Poslove pretvorite u igru.
Djeca su zaigrana i neka tako i ostane. "Poslove" ne trebaju shvaćati kao nešto ozbiljno što se "mora", već jednostavno kao igru i zabavu. Samo tako će ih i prihvatiti i sudjelovati. Zabavite dijete rečenicama poput: "Znaš li da je svjetski rekord za iznijeti smeće 45,3 sekunde? Možeš li to nadmašiti?"
- Fokus treba ostati na obitelji i druženju.
Što god radili s djecom fokus treba ostati na dobrobiti njih i cijele obitelji. Ne samo na odraslima.
- Izostavite novac i plaćanje njihovih usluga!
Ako djecu "plaćate" za njihove poslove time šaljete pogrešnu poruku. Djeca trebaju sudjelovati jer se osjećaju potrebnim i jer to žele, a ne zato što osjećaju financijsku korist.