Kolike - djeluju li nutritivni nadomjesci i druge dopunske terapije?

Dojenačke kolike... to zvuči tako ozbiljno i strašno.

4da2fa28cbdbc

Većina mama ili budućih mama na samu pomisao na ovu tegobu koja se javlja kod većine novorođenčadi, samo će glasno i bespomoćno uzdahnuti. To je zato što nema odgovora na niz pitanja vezanih za kolike: ne zna se točno zbog čega nastaju, niti kako ih liječiti. Ono što mama može je pribjeći alternativnim mjerama ublažavanja simptoma. No djeluju li oni doista?

I najnovija znanstvena istraživanja potvrdila su ono što liječnici već godinama govore umornim i uznemirenim roditeljima - ne postoji lijek koji bi riješio problem kolika i izliječio ih poput nekih drugih dječjih zdravstvenih tegoba.

"Nutritivni nadomjesci i drugi dopunski lijekovi za dojenačke kolike: Sistematični pregled", studija je objavljena u najnovijem broju stručnog časopisa "Pediatrics", a sažima čak 1.500 relevantnih studija na tu temu napravljenih do 2007. godine. Rezultati studije ne daju obečavajući zaključak, jer on ukratko glasi:  alternativne mjere kod nekih beba funkcioniraju, dok kod drugih nemaju nikakvog efekta, a terapije dopunskim i alternativnim lijekovima u vrlo malom broju slučajeva umanjuju simptome kolika te će se za pronalazak uspješnog liječenja koje će funkcionirati kod sve djece, trebati provesti još niz istraživanja.

Ipak, čini se da neke mjere funkcioniraju više od drugih. Studija je otkrila kako kod smanjenja simptoma kolika najčešće i najviše pomažu:
- ekstrakt komorača
- biljni čaj (s kamilicom, slatkim korijenom, komoračem i matičnjakom)
- šećer

Neuvjerljiv rezultat pokazale su sljedeće metode: probiotički nadomjestci, masaža i refleksologija.

Autori studije također su predložili nekoliko metoda koje možete primjeniti na svojoj bebici ukoliko pati od kolika, a spadaju u standardnu njegu:
- Pripremite se na probleme koje kolike sa sobom nose i to do kraja bebina trećeg mjeseca. Budite smireni, strpljivi i čvrsti.
- Budite u pokretu. Većina beba reagirat će na kretanje, a posebno vožnju u automobilu ili u kolicima.
- Potražite pomoć. Ukoliko osjetite umor i nervozu, zamolite baku, djeda, sestru ili neku drugu pouzdanu osobu da vam uskoči i pomogne oko bebe.
Naime, ukoliko su roditelji nervozni, nesigurni ili pod iznimnim stresom i umorom, simptomi kolika i opće stanje dojenčeta još se više pogoršavaju.

Bez obzira što znanstveni podaci to nisu potvrdili, možda će vašoj bebi pomoći čvrsto umatanje, ali i neki biljni i probiotički nadomjesci koji pomažu probavnom sustavu dojenčeta.

No, prije svega, dobro je provjeriti jesu li uopće u pitanju kolike. Ponekad se refluks, alergije na miliječni protein ili žgaravica greškom zamijene s kolikama, jer i ove tegobe uzrokuju probavne tegobe, neutješni plač i uznemirenost bebe.

Isto tako treba zapamtiti da će kolike uskoro proći i da neće ostaviti nikakve posljedice na zdravlje vaše bebe. Nikada nije dokazana negativna veza između dojenačkih kolika i kasnijeg razvoja djeteta.