Naime, kokos sadrži laurinsku kiselinu, zasićenu masnu kiselinu koja preko majčina mlijeka ulazi u bebin organizam i ima antibakterijska i antivirusna svojstva. Kokosovo ulje mnogi već nazivaju superhranom i modernim prirodnim lijekom za prevenciju mnogih oboljenja.
Studija American Journal of Clinical Nutrition dokazala je da majke i dojilje koje konzumiraju kokosovo ulje, mogu povećati razinu laurinske kiseline u mlijeku kojim doje bebu za čak tri puta.
Studiju o kokosovom ulju provela je i fondacija Western A Price Foundation, a u kojoj je navedeno da bi trudnice i dojilje trebale unositi dvije čajne žličice djevičanskog hladno prešanog kokosova ulja dnevno. Ulje se može staviti kao dodatak jelima ili biti zmjena za tradicionalna ulja za kuhanje.
Nutricionisti kažu da je istina da hladno prešano kokosovo ulje sadrži masne kiseline koje se u organizmu procesuiraju direktnije od masnih kiselina iz tradicionalnih ulja kojima kuhamo. Ako se koristi u manjim količinama, kokosovo ulje može biti dobra nadopuna domaćoj kuhinji. Obzirom da se čuva na sobnoj temperaturi, ulje je idealno kao zamjena za maslac ili dodatak salatama.
Međutim, kokosovo ulje sadrži i visoki postotak masti te može povisiti razinu kolesterola u krvi, pa treba biti oprezan s konzumacijom. Najbolje bi bilo posavjetovati se s liječnikom oko idealne dnevne količine.
Kokos u nekim zemljama već ima dugu tradiciju povezanosti s trudnoćom. U Indiji se koristi kao prirodni lijek za žene koje pokušavaju začeti, a na Tajlandu se takozvano kokosovo meso djeci daje kao prva kruta hrana u dohrani. Kokosovo mlijeko naširoko se koristi u tropskim zemljama kao glavno piće za hidrataciju tijela tijekom trudnoće.
Kokosovo ulje također vrlo blagotovorno djeluje na našu kožu, pa poput bademovog pomaže u spriječavanju nastanka strija u trudnoći. Osim toga, mnogi ga spominju kao izvrstan lijek protiv trudničkih mučnina.