Internetska usluga e-građani štedi građanima i novac i vrijeme. Primjerice, možete računati da će vam trebati 30 – 40 kuna biljega za jednu potvrdu o prebivalištu koju vam naplate u MUP-u, vrlo vjerojatno možete računati i na poduže čekanje da vam potvrdu izdaju, barem kada je riječ o zagrebačkoj Petrinjskoj gdje su gužve uobičajene. Nažalost, potvrda o prebivalištu koju možete dobiti putem aplikacije e-građani kao i neke druge potvrde i dokumente, još je usamljeni slučaj u odnosu na sve one zahtjeve i prijave koje i dalje morate podnijeti na licu mjesta, osobno i s hrpom drugih popratnih papira koje vam traže u svakom uredu u koji ćete ući. Tako se i kod rođenja djeteta još uvijek radi o (pre)velikoj papirologiji. Što vas sve čeka i kojim redom trebate krenuti u tom birokratskom labirintu?
Prijava djeteta u matičnom uredu
Upis rođenja djeteta u maticu rođenih obavlja se na temelju usmene ili pisane prijave matičaru područja kojem pripada mjesto rođenja djeteta. Dijete rođeno u zdravstvenoj ustanovi matičaru prijavljuje ta ustanova u pisanom obliku. Kod prijave rođenja djeteta izvan zdravstvene ustanove, prilikom prijave matičaru predočuje se medicinska dokumentacija o porodu ili dokaz o majčinstvu. Rok za prijavu je 15 dana od rođenja djeteta.
Za upis djeteta u maticu rođenih roditelji više ne prilažu izvadak iz matice vjenčanih ili vjenčani list, jer je on matičaru dostupan online. Prilažu dokaz o hrvatskom državljanstvu za roditelja koji je hrvatski državljanin jer dijete stječe hrvatsko državljanstvo podrijetlom. Za upis djeteta rođenog izvan braka majka je dužna priložiti svoj rodni list ili izvadak iz matice rođenih, te dokaz o hrvatskom državljanstvu. Dok za dijete ne dobijete sve dokumente, kao njegova osobna isprava tijekom prvih mjesec dana služi otpusno pismo iz rodilišta.
Određivanje imena
Rok za određivanje osobnog imena djetetu je 30 dana od rođenja. Ime djetetu određuju roditelji osobno i sporazumno u matičnom uredu. Određivanje prezimena uvjetovano je zajedničkim prezimenom roditelja. U slučaju različitih prezimena, roditelji mogu odlučiti da dijete nosi prezime jednog od njih ili prezime i jednog i drugog roditelja. Ako je prisutan samo jedan roditelj, potrebna je pisana sporazumna izjava o osobnom imenu djeteta.
U slučaju da jedan od roditelja nije živ, proglašen je umrlim, prebivalište mu nije poznato, lišen je roditeljske skrbi, potpuno je lišen poslovne sposobnosti ili je odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti određeno da ne može poduzimati radnje koje se tiču osobnih stanja, osobno ime određuje drugi roditelj. Ako se roditelji nisu sporazumjeli o osobnom imenu djeteta, osobno ime određuje nadležni centar za socijalnu skrb u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva jednog od roditelja.
Upis djeteta u knjigu državljana
Istodobno s upisom u maticu rođenih, za dijete koje podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo, matičar je dužan dijete upisati u knjigu državljana te roditeljima izdati domovnicu.
OIB, MBG i prebivalište
Po upisu djeteta u maticu rođenih matičar po službenoj dužnosti OIB sustavu dojavljuje podatke o djetetu radi određivanja OIB-a. Odmah nakon određivanja OIB-a djetetu izdaje se potvrda o OIB-u. Ako roditelji djeteta imaju prijavljeno prebivalište na istoj adresi, jedan od roditelja uz predočenje osobne iskaznice, te izvatke iz matice rođenih i domovnicu djeteta, treba otići u policijsku upravu, odnosno postaju nadležnu prema mjestu njihovog prebivališta, gdje će se odrediti matični broj građana (MBG) i prijaviti prebivalište djeteta te izdati uvjerenje o određenom MBG i potvrda o izvršenoj prijavi prebivališta. Kada roditelji maloljetne osobe imaju prijavljeno prebivalište na različitim adresama, prebivalište djeteta prijavljuje se na adresi jednog roditelja, uz suglasnost drugog roditelja. Suglasnost roditelj može dati kod javnog bilježnika ili neposredno kod službene osobe koja rješava zahtjev.
Zdravstveno osiguranje
Dijete morate što prije prijaviti u sustav zdravstvenog osiguranja u područnoj službi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje prema mjestu prebivališta. Ako dijete prijavljujete kao člana obitelji, odnosno preko jednog od roditelja kao nositelja osiguranja, potrebne su vam kopije sljedeće dokumentacije (ponesite originale na uvid): rodni list djeteta, uvjerenje o određenom matičnom broju, uvjerenje o prebivalištu djeteta ili odobrenom stalnom boravku, ispunite tiskanicu za prijavu člana obitelji, ovjerenu od poslodavca, koju možete preuzeti sa stranica HZZO-a.
Rodiljne i porodiljne naknade
Zahtjev se predaje u HZZO. Trebate ponijeti rodni list ili izvod iz matice rođenih na uvid, te jednu kopiju, uvjerenje o prebivalištu osobe na koju je dijete zdravstveno prijavljeno na uvid, i jednu kopiju, zatim obrazac zahtjeva koji se ispunjava na ime majke i to na licu mjesta. Naknada će se isplaćivati na tekući račun u banci na koji ste primili pomoć za opremu novorođenčeta.
Naknada za opremu novorođenog djeteta
Za dobivanje jednokratne potpore trebate podnijeti zahtjev u roku od šest mjeseci od dana rođenja djeteta, odnosno 30 dana od dana posvojenja djeteta, nadležnoj područnoj službi ili ispostavi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Uz zahtjev, koji možete dobiti u HZZO-u, trebate priložiti djetetov izvod iz matice rođenih (preslika), svoju osobnu i zdravstvenu iskaznicu (preslike), te uvjerenje o prebivalištu. Ako je majka nezaposlena, a zdravstveno osigurana preko oca djeteta, molbi se prilaže osobna i zdravstvena iskaznica oca, kao nositelja osiguranja.Visina jednokratne naknade za pomoć pri opremanju novorođenog djeteta iznosi 2.328,20 kn. Ova naknada ne ovisi o imovinskom cenzusu, već pripada svim zdravstveno osiguranim majkama.
Upis djeteta na poreznu karticu
Roditelj koji prima rodiljnu ili roditeljsku naknadu nema pravo na porezne olakšice, pa dijete na poreznu karticu upisuje roditelj koji ne ide na rodiljni dopust. Upis djeteta na poreznu karticu nije obavezan. Olakšice se mogu obračunati u godišnjoj prijavi poreza na dohodak. U Poreznu upravu treba donijeti poreznu karticu roditelja, original (uzmite je u tvrtki gdje ste zaposleni), osobnu iskaznica roditelja na uvid, rodni list djeteta na uvid + kopija te zahtjev za promjenu podataka na poreznoj kartici koji se dobije u Poreznoj upravi. Nakon što vam promijene podatke odnosno upišu dijete na poreznu karticu, vratite poreznu karticu u tvrtku gdje ste zaposleni.
Foto: © puhhha - fotolia