U drugoj godini djeca uglavnom brinu o svojim potrebama i željama Tako stoje stvari viđene očima običnog dvogodišnjaka (i to ne znači da je on zato razmažen). Rođendanska zabava mogla bi dobro funkcionirati uz primjeren nadzor odraslih, bez puno gostiju i s razumnim očekivanjima.
U ovom su periodu djeca relativno promjenjivog ponašanja – dok u jednom trenutku vise po vama i ne namjeravaju se ikad odvojiti, već u sljedećem inzistiraju na svojoj slobodi i samostalnosti.
U igri s drugom djecom još ne razumiju da je dijeljenje nužan dio interakcije koji će jamčiti mir, pa se češće igraju jedni pored drugih bez zajedničke komponente. Ovo znači da pozivanje druge djece na rođendan mališanu još uvijek nije imperativ – to će doći s nekim kasnijim rođendanima. Proslave se više temelje na okupljanju obitelji i dragih ljudi.
Ako vaš mališan još ne razumije koncept igre kroz dijeljenje igračaka, može se dogoditi da se sa svojim malim gostima međusobno izgrize, udara ili grebe. Kako dijete bude bivalo starije bolje će razumjeti što druga djeca misle i osjećaju moći će se ponašati u skladu s tim.
Koga pozvati na rođendan?
Na popis uzvanika vjerojatno ćete htjeti pribilježiti bližu obitelj, ali i neke mališane s njihovim roditeljima. Nepisano je pravilo da se broj pozvane djece podudara s brojem godina slavljenika. Dakle, za drugi rođendan bi to bilo dvoje djece, za treći troje, itd.
Dok razmišljate koliko ljudi pozvati na ovu proslavu korisno je prisjetiti se kako je dijete reagiralo na manja i veća okupljanja dosad, pa prema tome i odrediti broj uzvanika među kojima će se ono osjećati ugodno.
Koje je najbolje vrijeme za zabavu?
Većina djece ove dobi ima popodnevno spavanje, tako da to svakako trebate uzeti u obzir prilikom dogovaranja vremena dolaska gostiju. Najbolje bi vrijeme bilo popodne, poslije spavanja i imajte na umu da sama proslava ne traje predugo. Sat ili dva mališanima će biti sasvim dovoljno.
Gdje organizirati proslavu?
Dom je općenito mjesto na kojem je najlakše organizirati proslavu, ali ako imate previše gostiju ili vaš prostor jednostavno nije idealno mjesto za bilo kakav prijem, možete pokušati organizirati proslavu na igralištu, u parku, u mjesnoj zajednici, dječjem muzeju ili restoranu. Na nekim od ovih mjesta možda će vam čak ponuditi da proslavu organiziraju umjesto vas.
Hrana – što poslužiti?
Ako se vaša zabava ne podudara s vremenom ručka ili večere, ne morate pretjerano razmišljati o hrani – zdrave grickalice bit će sasvim dovoljne. Ako je zabava ipak u vrijeme obroka onda je gostima najbolje ponuditi nešto poput finger fooda – sendviče, kekse sa sirom, slane muffine od povrća, krekere, zdravu varijantu pizze i sl.
Na umu morate imati da još uvijek postoji opasnost od gušenja, pogotovo ako je djeci proslava toliko zabavna da hranu gutaju u žurbi kako bi se čim prije mogli vratiti igri. Iz tog razloga bolje je izbjegavati lješnjake, orahe, višnje, trešnje i slično voće s košticama, te tvrde bombone.
Potrudite se za djecu osigurati mjesto za stolom. Ako vam je problem nabaviti više dječjih hranilica, možete im hranu poslužiti za dječjim stolom s dječjim stolicama. Ukoliko ni to nije opcija, razmislite o „piknik varijanti“ na podu.
Koje su najbolje igre i aktivnosti za dvogodišnjake?
Većina se dvogodišnjaka uživa preodijevati, pa možete pripremiti kutiju s raznom odjećom ili kostimima. Pripremite, također, kutiju s igračkama kojima se vaše dijete i inače igra. Jednostavne igre poput „Ringe, ringe raja“ ili plesanje uz glazbu su također dobre ideje koje će ih zabaviti. Na kraju proslave možete posjesti djecu i pročitati im priču kako bi se malo umirili prije nego krenu svojim kućama.
Dobro je u rukavu imati nekoliko isplaniranih aktivnosti, ali ako dječja igra krene u sasvim drugom smjeru to je u redu – dok god se lijepo igraju.
Što pokloniti dvogodišnjaku?
Evo nekoliko ideja:
- Guralice – poput kolica za kupovinu ili kolica za bebe
- Igračke koje se vuku – poput vagončića ili gusjenica na konopcu
- Platnene lutke za igrokaz
- Set plastičnog pribora za jelo (za igru) ili set za čajanku
- Puzzle (primjerene dobi) ili slikovnice
- Likovni pribor – poput bojica, vodenih boja ili plastelina
- Lopta, lopatice i kantice ili dječji bazenčić