U životu svakog roditelja pojave se oni trenuci kada mora disciplinirati svoje dijete, a ponekad ne zna kako to učiniti i nastane borba. Bez obzira radi li se o malom djetetu koje vrišti i plače ili o bijesnom tinejdžeru, ponekad je vrlo teško kontrolirati svoju reakciju. Niti jedan roditelj se ne žali naći u takvoj situaciji, a vrlo je važno naglasiti da vikanje i fizičko nasilje nikada ne pomažu.
Srećom, postoje i drugi, učinkovitiji načini, a jedan od njih je pozitivna disciplina. Lucie Cluver, profesorica sa Sveučilišta Oxford i majka dvojice dječaka objasnila je za Unicef kako roditelji mogu izgraditi pozitivne odnose sa svojom djecom i lakše podučavati vještine poput odgovornosti, suradnje i samodiscipline.
Što je to 'pozitivna disciplina'?
"Roditelji ne žele vikati ili udarati svoju djecu. Činimo takve stvari jer smo pod stresom i ne vidimo drugi način", objašnjava profesorica Cluver. No, dokazi su jasni: vikanje i udaranje ne djeluju i dugoročno mogu donijeti više štete nego koristi. Kada se vikanje i ljutnja stalno ponavljaju mogu čak negativno utjecati na djetetov cijeli život. Permanentni "toksični stres" može dovesti do puno negativnih ishoda pa se povećava šansa za napuštanje škole, pojavu depresije, srčane bolesti, suicid i korištenje droga.
"Kada znamo da nešto ne funkcionira, to je prilično dobar razlog da tražimo drugačiji pristup", kaže prof. Cluver. Umjesto kažnjavanja i drugih loših stvari može se staviti naglasak na pozitivnu disciplinu, odnosno na razvoj zdravog odnosa s djetetom i postavljanje očekivanja vezanih za djetetovo ponašanje. Dobra vijest za svakog roditelja je da djeluje, a evo kako to možeš činiti u svakodnevnom odnosu s djetetom:
Zajedničko vrijeme bez smetnji
Zajedničko vrijeme je važno za izgradnju bilo kojeg odnosa u životu, a još je važnije s djecom. "To može biti 20 minuta dnevno ili čak pet minuta. Možeš ga kombinirati s nekom aktivnošću poput zajedničkog pranja posuđa uz pjevanje ili čavrljanje dok nešto drugo radite. Ono što je stvarno važno da se usredotočiš na svoje dijete. Dakle, isključi TV, odmakni telefon i budi na njegovoj razini, samo ti i dijete", objašnjava profesorica Cluver.
Pohvali pozitivne stvari
Roditelji se često fokusiraju na loše ponašanje kod djece i onda ga ističu. Djeca bi na ovaj način mogla privlačiti pažnju i na taj održavati loše ponašanje, a ne zaustavljati se.
Djeca napreduju kada su pohvaljena jer se zbog toga osjećaju voljeno i posebno. "Kada dijete napravi nešto dobro onda ga pohvali. Čak i ako se radi o samo petominutnoj igri s bratom ili sestrom", preporučuje profesorica Cluver. "Ovo može potaknuti dobro ponašanje i smanjiti potrebu za discipliniranjem", dodaje dalje.
Postavi jasna očekivanja
"Puno je učinkovitije reći djetetu što točno želiš da učini nego mu govoriti što ne smije učiniti. Kada kažeš djetetu da pospremi nered ili da bude dobro ono nužno ne razumije što od njega očekuješ", kaže profesorica Cluver. Jasne upute poput "molim te pokupi svoje igračke i stavi ih u kutiju" postavljaju jasna očekivanja i povećaju vjerojatnost da će dijete učiniti ono što tražiš.
"No, važno je postaviti realna očekivanja. Kažeš li djeci da budu tiha cijeli dan, možda to nije tako realno, ali ako tražiš deset minuta tišine dok telefoniraš onda je to izvedivo. Znaš da je dijete sposobno za to, ali ako tražiš nemoguće onda će biti neuspješno", dodaje dalje.
Pozitivne aktivnosti
Pozitivne aktivnosti mogu biti korisna strategija ako je djetetu teško. "Kada djetetu usmjeruješ pažnju na nešto drugo – mijenjaš temu, uvođenje igre, odlazak u drugu sobu ili u šetnju- možeš uspješno preusmjeriti njihovu energiju na pozitivno ponašanje", dodaje dalje.
Vrijeme je također ključno. Usmjeravanje na druge stvari također znači uočavanje kada će stvari krenuti po zlu i poduzimati neku radnju. Treba voditi računa o tome kada se dijete osjeća nervozno, razdražljivo ili kada dolazi do svađe između djece, a ove akcije mogu pomoći da određena situacija ne eskalira.
Učenje o posljedicama
Jedan od važnih dijelova odrastanja je učenje da sve ima svoje posljedice. Definiranje ovoga je proces koji potiče bolje ponašanje jer dijete uči o odgovornosti.
Daj djetetu priliku da učini pravu stvar i objasni mu što se događa kada se loše ponaša. Na primjer, ako želiš da dijete prestane crtati po zidovima, možeš mu reći da prestane ili ćeš prekinuti njegovu igru. To mu daje upozorenje i priliku da promijene svoje ponašanje.
Ako ne prestane, slijede posljedice koje mirno objašnjavaš, bez pokazivanja ljutnje. No, važno je da i sebi odaš priznanje u tim trenucima jer nije lako. Ako dijete prestane činiti nešto loše, pohvali ga za to, preporučuje profesorica Cluver. "Tako stvaraš pozitivne povratne informacije za svoje dijete. Pokazalo se da su smirene posljedice učinkovitije kada se događa loše ponašanje. Biti dosljedan ključni je čimbenik pozitivnog roditeljstva, zbog čega je važno pratiti posljedice", dodaje na kraju.