Kako u trudnoći što bolje spavati?

Mali trikovi i malo pažnje s vaše strane može uvelike pomoći u mirnijem snu u drugoj polovici trudnoće…

Kako u trudnoći što bolje spavati?

Vjerujmo da je većina trudnica barem jedanput za vrijeme trudnoće čula savjet da se trebaju naspavati sada, jer jedanput kad dođe dijete, neće više moći. Zvuči i kao ne toliko loš savjet, ali, nažalost, višak se sna nigdje ne može pohraniti i upotrijebiti za godinu dana kada zatreba.

Osim toga, druga polovica trudnoće kod mnogih žena znači vrlo loš i isprekidan san te nesanicu. Razlozi su različiti, od nemogućnosti da se zbog sve većeg trbuha udobno namjeste, udarci bebe u poodmakloj trudnoći, česta potreba za mokrenjem, nesanica izazvana hormonima, navale vrućine…

Vjerujemo da u tim trenutcima bilo koji savjet koji funkcionira može biti zlata vrijedan. Evo nekih isprobanih…

Pijte dovoljno vode tijekom dana

Grčevi u nogama tijekom noći mogu biti jedan od uzroka lošeg sna, a najčešće su znak dehidriranosti. Zato pokušajte tijekom dana unositi dovoljne količine tekućine. Unos tekućine smanjite u večernjim satima, kako biste smanjili pretjeranu potrebu za mokrenjem.

Tjelovježba tijekom dana

Ako imate zdravu trudnoću, bez bilo kakvih komplikacija i potrebe za mirovanjem, redovita, umjerena i prilagođena tjelovježba može vam samo pomoći u boljem snu. Hodajte, plivajte, prakticirajte jogu ili pilates za trudnice ili neke druge oblike vježbi po prilagođenom programu.

Tjelovježba će vam tijekom dana dati dodatnu energiju za sve obveze, a navečer pomoći u opuštanju, s manje bolova na području kralježnice. Osim toga, nakon tjelovježbe osjećat ćete se bolje, opuštenije, što isto tako pridonosi lakšem i boljem snu.

Opuštajte se prije spavanja

Barem petnaest minuta prije spavanja, a ako je moguće i dulje, od sebe maknite sve elektroničke uređaje, legnite i pokušajte se opustiti uz prigušeno svijetlo. Mazite se s dragim, zamolite ga neka vas izmasira na bolnim mjestima. To će vam pomoći u opuštanju, olakšati moguće nelagode i pomoći u lakšem utonuću u san i mirnijoj noći. Opcija je svakako i relaksirajuća kupka prije spavanja.

Odaberite stranu

Nakon dvadesetak tjedana trudnoće nećete više imati mnogo opcija vezanih za položaj za spavanje. Ne preporuča se spavanje na leđima jer će težina pritiskati glavnu venu (vena cava) što može izazvati mučnine, vrtloglavice, ali i smanjenje protoka krvi vašem djetetu.
Zbog toga se preporuča spavanje na lijevoj ili desnoj strani, no najviše se preporuča lijeva strana, jer je tada protok krvi najbolji.
Što se prije naviknete na spavanje na jednu od strana, kasnije će vam biti jednostavnije.  

Jastuci

Kada ste već odabrali stranu za spavanje, pomognite si maksimalno s jastucima. Oni vam mogu biti potpora za trbuh, za noge, za leđa…
Jedan stavite ispod trbuha, jednan između nogu, jednan kao potpora kralježnici. Pronađite najudobnije moguće jastuke i iskoristite ih maksimalno. Postoje i specijalizirani jastuci koji su namijenjeni trudnicama, a kasnije mogu odlično koristiti za dojenje i odmaranje s bebom.

Rashladite prostoriju

Na sebe stavite laganije prekrivače, rashladite prostoriju, otvorite prozore ili što god funkcionira. Neka temperatura u prostoriji bude što ugodnija za vaše drugo stanje.
U ljetnim mjesecima upotrijebite klimatizacijske uređaje.

Jedite laganiju večeru

Ako imate problema sa žgaravicom, pokušavajte izbjegavati bilo kakvu hranu za večeru koja će vam biti okidač za žgaravicu. U večernjim satima klonite se začinjene i masne hrane, te primjerice limuna, octa i sličnih namirnica koje mogu potaknuti proizvodnju kiseline u želucu.
Ako ipak imate problema sa žgaravicom, pokušajte je suzbiti čajem od đumbira. Također, može pomoći spavanje u povišenom, polusjedećem položaju.