Kako se grudi mijenjaju tijekom trudnoće?

Ženino tijelo prolazi kroz nevjerojatne promjene tijekom trudnoće. Njezina se materrnica poveća za nekoliko puta, cijelokupno tijelo nakuplja kilograme, mijenja joj se koža i povećavaju grudi.

4dad66d3e59e6

Od svega, većinu žena najviše zaokupljaju promjene na grudima, koje imaju kompleksnu ulogu tijekom čitave trudnoće, ali i kad beba dođe na svijet. Kako se grudi mijenjaju tijekom pojedinih faza trudnoće?

Prvo tromjesečje

U ranoj trudnoći, odnosno već nekoliko tjedana nakon začeća, većina žena osjetit će bol i preosjetljivost grudi. Nekim ženama bradavice su bolne i svrbe ih, dok drugima često budu natečene i velike. Osim toga, bradavice postaju tamnije i izbočenije, jer se već pripremaju za svoju ulogu u dojenju. Tamnije bradavice beba lakše uočava kada jednom dođe na svijet.

Ovi simptomi nalikuju onima predmenstrualnima, ali su nekako intenzivniji. Preosjetljivost grudi zapravo je jedan od ranih znakova trudnoće koje žene mogu osjetiti već u 4. ili 6. tjednu trudnoće. Spomenuti osjećaji u grudima traju do kraja prvog tromjesečja, a nastaju zato što dolazi do rasta mliječnih tuberkula zbog intenzivnije sinteze ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona. Ti hormoni potiču rast broja stanica vezivnog tkiva u mliječnim žlijezdama što će osigurati dovod mlijeka u bradavicu.

Drugo tromjesečje

U ovoj fazi trudnoće (točnije krajem drugog tromjesečja ili početkom trećeg), grudi već počinju proizvoditi i skladištiti vrstu mlijeka koja se zove - kolostrum, a izgleda kao gusta, žućkasta tekućina kojom bi mama bebu trebala hraniti prvih nekoliko dana po rođenju. Kod nekih žena ne dolazi do stvaranja kolostruma još u ovoj fazi, a kod onih koje imaju te "sreće", dolazi ponekad do curenja kolostruma iz bradavica. Pomoć za ovu boljku su umetci za grudnjak (gaza ili papirnati upijajući jastučići).

Do 16. tjedna, grudi su spremne davati mlijeko koje je bogatije proteinima, željezom, masnoćama i ima protuupalna svojstva. U 24. tjednu, dotok krvi u grudi se udvostručuje i tako ostaje do poroda. Ono što ćete primjetiti na dojkama su izraženije i tamnije venske žile. Funkcija krvi je da pomaže dojkama proizvoditi mlijeko. Zbog svih navedenih promjena, vaše grudi će naglo narasti (a osobito ako nosite prvo dijete). Zbog rasta i rastezanja kože pojavit će se i svrbež koji može ponekad doista biti dosadan, a u ovoj se fazi javljaju i prve strije. 

Neke trudnice također primjećuju male izrasline oko bradavice. Te "grbice" zovu se Montgomeryjeve žlijezde koje postoje na grudima i inače, ali u trudnoći se jače izboče i vidljivije su no inače. 


Treće tromjesečje

Stanice zadužene za proizvodnju mlijeka množe se "k'o lude" unutar mliječnih žlijezda i neće stati dok ne nepune sve "spremnike" kolostrumom, kako bi vaše malo zlato odmah dočekala fina poslastica kada dođe na svijet. Grudi najviše rastu, baš kao i trbuh te će vam doista početi predstavljati teret.


Koliko će mi grudi narasti?

To je individualno i ovisi o mnogim faktorima, ali obično je to do 3 broja grudnjaka, odnosno najmanje 10 cm.


Na koje znakove trebam paziti?

Pomoć stručnjaka potražite ukoliko primjetite sljedeće simptome:

- Izokrenute bradavice - ponekad se u trudnoći bradavice izdube tj. izokrenu prema unutra. Ovo može imati vrlo ozbiljne posljedice na dojenje, a time i na razvoj djeteta.
- Neprirodno oticanje - ukoliko se u grudima pojavi nesnosna bol, moguće da je pritisak u grudima ili venama doista pretjeran i treba ga otpustiti.
- Zaštopan dovod mlijeka - kada se mliječni vod zaštopa, pomoći mogu lagana masaža i topli oblozi, no ukoliko se radi o vrlo bolnom stanju, potražite pomoć liječnika.
- Mastitis - ili upala dojki, javlja se upravo zbog začepljenja mliječnih vodova ili kad dođe do ozljede bradavice. Radi se o infekciji koja se može izlječiti antibioticima, a ozlijeđene bradavice mažu se posebnim mastima kako bi što prije zacijelile. Mastitis je češći u žena nakon poroda tj. kada se počne s dojenjem.


Kakav grudnjak odabrati?

Teškim i otečenim grudima treba pružiti kvalitetan potporanj. Većina trudnica izbjegava klasične grudnjake sa žicom, jer mogu biti neudobni. Ukoliko buduća mama još i vježba tijekom trudnoće, najudobniji će biti sportski grudnjaci. Prilikom kupovine uvijek uzmite malo veći grudnjak, jer će vaše dojke rasti i rasti, pa je bolje ostaviti im malo mjesta za veći komfor. Na tržištu poostoje i posebni grudnjaci za trudnice s obloženim unutarnjim dijelom koje sprečava mrljanje odjeće zbog curenja kolostruma iz bradavica.


Kako njegovati dojke u trudnoći?

Dojke perite toplom (ne vrućom) vodom i higijenu održavajte kao i obično. Ukoliko se na bradavicama pojavi krastica nastala zbog curenja mlijeka, nježno je isperite toplom vodom. Ukoliko vas svrbe, nemojte grudi preagresivno češati, kako ne bi izazvali dodatne boli i neugodnosti. Protiv svrbeža također možete spužvicom natopljenom toplom vodom, s kojom polako prelazite po dijelovima koji svrbe. Protiv strija možete se boriti uz pomoć nekoliko metoda, o čemu smo pisali ovdje.