Prva godina djetetova života je najvažnija kada je u pitanju razvitak moždanih stanica. Tijekom tog perioda, mozak djeteta razvija se nevjerojatnom brzinom, a u tom razvoju dodatno pomaže djetetovo okruženje u kojem se ono nalazi. Zbog toga je vrlo važna svakodnevna interakcija s vašim djetetom, kako bi njegova okolina bila što više stimulirajuća za razvoj moždanih stanica.
Kako biste to postigli, ne morate kupovati skupe igračke koje nude različiti brandovi, najvažnije je da dijete uključite u svakodnevne aktivnosti, a koje su zabavne i poučne za dijete te dobi. Aktivnosti možete ukomponirati u dnevnu rutinu djeteta, što će vama pomoći u obavljanju određenih poslova, a da pri tome zabavite dijete.
Evo nekih od prijedloga što možete činiti:
1.Uključite dijete u kućne aktivnosti. Pokažite mu kako izgleda prostor u kojem živi, te okoliš, bez obzira živite li u kući ili u zgradi, gradu ili selu. Također, nemojte propuštati redovite šetnje kada to dopuštaju vremenske prilike. Upoznajte dijete s predmetima koji se nalaze u kući, različitim bojama, oblicima, teksturama. Naravno, pazite da se dijete ne ozlijedi s predmetima, jer u dobi do godinu dana, predmeti će mu lako ispadati iz ruku ili će ih bacati, te će svi redovito završavati u ustima.
2.Čitajte djetetu slikovnice za bebe, a prilikom čitanja proizvodite različite zvukove koji predstavljaju određene životinje, govorite nazive boja i oblika, imenujte predmete. Ispričajte svoju priču, te ju što češće ponavljajte i upotrijebite poveznice na priču u nekim drugim svakodnevnim situacijama i aktivnostima. Djeci će se promjene vašeg glasa, likovi u slikovnici, boje i oblici sviđati, a osim toga, što ranije dijete upoznate s čitanjem tim bolje.
3.Upoznajte svoje dijete s vršnjacima i naravno starijom djecom, te drugim odraslim osobama. Odlazite na igrališta ili parkove gdje dolaze drugi roditelji s djecom, organizirajte grupe za igranje. Pustite dijete neka se igra s drugom djecom, jer to će mu pomoći u učenju i usvajanju društvenih vještina.
4. Pričajte s djetetom kada god je to moguće. Kada se igrate, mijenjate pelenu, šećete, hranite se ili radite bilo koju drugu aktivnost. Pričajte o bilo čemu i izbjegavajte u svakodnevnim situacijama koristiti mnogo gestikulacija, umanjenica, zamjenskih dječjih riječi. Kada nešto radite, objasnite djetetu što radite s punim rečenicama. Na interakciju s djetetom odgovarajte u punim rečenicama, jednostavnim i pravilnim rječnikom. Sve to će pomoći djetetu u uspostavljaju što bolje komunikacije s vama i svojom okolinom.
5. Kada kupujete igračke, kupujte one koje stimuliraju aktivnost mozga, a s tim i brži razvoj moždanih stanica. Kupujte igračke kao što su različite slagalice, te igračke koje se pokreću na određene načine - potezanjem, guranjem, te koje nakon određene radnje proizvode zvučne i svjetlosne efekte. Igrajte se sa djetetom koristeći te igračke, pokažite kako se koriste, ali isto tako dopustite djetetu neka samo razvija svoju maštu i način igre. Zabavljate se sa svojim djetetom i ono će se isto zabavljati.
6.Dekorirajte dječju sobu ili kutak gdje spava vaše dijete. Neka bude veseli u šarenim bojama i različitim oblicima. Vizualna stimulacija potiče razvoj moždanih stanica, jer boje kod djeteta potiču znatiželju i koncentraciju. Na zid objesite šarene slike i fotografije, na pod stavite šareni tepih, jastuke, pokrivače i ogradica neka bude u šarenim bojama. Sve to će plijeniti djetetovu pažnju i animirati ga.
7. Djeca imaju različite karaktere, pa tako i različite ukuse od samog rođenja. Potrudite se saznati što se vašem djetetu sviđa, a što mu se ne sviđa, te prilagodite okruženje njegovim zahtjevima. Pokušajte pronaći što više stvari, igra i aktivnosti koje će se svidjeti vašem djetetu, jer raznovrsnost potiče razvoj moždanih vijuga.
(vam)