Spadaju u porodicu pauka, a a desetak vrsta grinja uzrokuju alergijske reakcije.
Hrane se odumrlim stanicama kože, ostacima namirnica i plijesnima, a njihovo istrebljenje iz kuće ponekad je nemoguća misija. Riječ je, naravno, o grinjama koje malenim alergičarima mogu izazvati velike probleme poput napada astme, kašlja, a u iznimnim situacijama i anafilaksiju.
Dok je prašine bit će i grinja
Za razliku od peludne alergije koja se veže uz sezonske alergene, grinja je prisutna cijele godine jer stanuje u prašini i odgovara joj topao i pomalo vlažan zrak doma. Budući da je najviše ima u krevetima, u kojima provodimo gotovo trećinu dana, teško joj je izmaknuti.
Za alergijsku reakciju odgovoran je izmet grinja čije proteinske supstance uzrokuju imunološku reakciju kada se udahnu ili dođu u kontakt s kožom. Organizam počinje stvarati antitijela koja zatim uzrokuju oslobađanje histamina. Histamin je odgovoran za iritaciju respiratornih organa pa se, usljed njegova djelovanja, javljaju simptomi astme i alergijskog rinitisa.
Alergijsku reakciju potiče podizanje alergena u zrak što se najčešće događa za vrijeme usisavanja, premiještanja tepiha i mijenjanja posteljine.
I kod djece i kod odraslih javljaju se tipični simptomi kao što su sekrecija iz nosa, otežano disanje na nos, svrbež, kihanje i suzne oči dok je kod težih slučajeva moguć i asmatski napad.
Maleni alergičari trebaju izbjegavati dvoranske sportove
Za potvrdu alergije na grinje dovoljno je liječniku opće medicine odnosno pedijatru ispričati simptome koje dijete proživljava. Jednostavnim kožnim testom na alergije ustanovljuje se dijagnoza, a liječenje je uglavnom simptomatsko.
Pedijatar će djetetu prepisati antihistaminske ili kortikosteroidne pripravke za nos, a roditelji se moraju pobriniti za ostatak terapije.
Grinje ne vole suh i hladan zrak pa svakoga dana, i po nekoliko puta, provjetrite sve prostorije u kojima boravite. Adaptirajući svoj dom, uvelike možete pomoći alergičnom djetetu pa pripazite da imate što manje namještaja u kojemu će se grinje rado nastaniti. Izbjegavajte vunene deke i radije koristite poikrivače od materijala koji se mogu često prati.
Svu je posteljinu potrebno tretirati na minimalno 60 stupnjeva celzijusevih kako bi se grinje uništile, a svakodnevno zračenje posteljine je neophodno.
Izbjegavajte čuvati predmete koji prikupljaju prašinu kao što su plišanci, suho cvijeće ili knjige. Ako ih već želite imati u stanu, držite ih skrivene u ormarićima i zatvorenim stalažama.
Dijete alergično na grinje naučite da se ne presvlači i ne češlja u sobi kako bi smanjio prijenos odumrlih stanica kojima se grinje hrane. Pri izboru izvannastavne aktivnosti, radije birajte sportove na otvorenome ili u vodi.
Dvoranski sportovi mogu biti opasni za male alergičare budući da su prostorije prilično vlažne, tople, a na strunjačama i raznim prostirkama stvaraju se povoljna okruženja za grinje.