Kako pokazati ljubav tinejdžeru?

Veoma je lako previdjeti fizički dodir s velikom djecom, a njima je to od presudne važnosti

Kako pokazati ljubav tinejdžeru?

Pokazivanje ljubavi prema tinejdžeru može biti puno veći izazov neko pokazivanje dok su bili mali. Obasipanje slatkog malog trogodišnjaka, koji ionako ne može ništa bez vas, nježnim poljupcima i zagrljajima je bilo jednostavno, a što sada?

Vaš tinejdžer može sanja ti o poljupcima i nježnim zagrljajima, no nažalost, ne više vašima, što ne znači da oni više ne žele fizičko iskazivanje vaše ljubavi, nego samo to da način na koji to iskazujete bude drugačiji.

Djeca očigledno sazrijevaju i dospijevaju u pubertet u različito vrijeme, dakle ne postoji određena dob kada čovjek može reći da prestaje svako pokazivanje nježnosti na javnim mjestima. No, vi ćete vrlo brzo prepoznati trenutak kada se vaše dijete izmakne poljupcu u obraz koji ste mu spontano htjeli dati na javnom mjestu.

Fizički izljevi nježnosti

Prvo, veliki NE jest pokušaj pokazivanja bilo kakve tjelesne nježnosti u nazočnosti njihovih prijatelja. Stoga zaboravite veliki oproštajni poljubac ispred škole (u stvari, ako ih još uvijek vozite u školu, mogu čak poželjeti da ih iskrcate prije da samostalno prošeću do škole). Općenito, većina tinejdžera ne želi biti viđena s roditeljima na javnom mjestu, osobito ne s bilo kakvim izljevima emocija. Dostatan je ohrabrujuć stisak ruke ili tapšanje po ramenu.

Očigledno je da su neka djeca manje sputana i u tim će vam slučajevima dati oproštajni poljubac, što je sjajno, ali prepustite djeci inicijativu u tom području.

Kod kuće je, međutim vrlo važno njegovati taj fizički dodir. Kad odlaze ili se vraćaju iz škole, zagrljaj i poljubac su itekako dobrodošli. Zagrljaj djeluje umirujuće i ohrabrujuće, a ohrabrenje je nešto što tinejdžerima treba u ogromnim količinama. Veoma je lako previdjeti fizički dodir s velikom djecom, a njima je to od presudne važnosti.

Zagrlite dijete dok, primjerice, pere suđe ili pomaže u kućanskim poslovima, ili to učinite spontano u nekoj drugoj situaciji. Ako su uznemireni zbog ispita ili testa, nisu uspjeli ući u sportsku ekipu ili imaju problema u vezi, topao zagrljaj će im pomoći da se osjećaju bolje. Dakle, dok im pružate suosjećajne ruke lakše je razgovarati s njima jer je manja vjerojatnost da će se zatvoriti u sebe.

Tinejdžeri također postaju svjesniji odnosa između svojih roditelja. Iako će im biti silno neugodno kad vide da se roditelji grle, ili čak ljube, zapravo je vrlo važno da vide nježnost i među odraslima, da shvate kako su im roditelji sretni i osjećaju se ugodno jedno s drugim.


Sitnice mnogo znače

Znamo da tinejdžeri imaju drugačije prioritete nego mi, no svejedno se čini da mi veći dio vremena provodimo razmišljajući i brinući o njima, dok oni na razmišljanje i brigu o nama potroše sekunde. Automatski pretpostavljaju i očekuju da nam je kao roditeljima dužnost da im osiguramo dom, hranu, obrazovanje, odjeću i prijevoz. Zamijetit će, međutim, male stvari koje činimo za njih, sitne znakove pažnje koji će u širem kontekstu pružiti vašem tinejdžeru dokaz ohrabrenja i sigurnost u vašu ljubav.

Pošaljite SMS poruku "Sretno" pred ispit ili test i "Nadam se da si bolje", ako su malodušni ili utučeni. Koliko god se činilo beznačajnim, skuhajte im omiljeni obrok ili kupite najmilije kolače poslije uspjeha ili neuspjeha. Pomozite kćeri u spremanju sobe, onda ju iznenadite stavivši vazu s cvijećem u njenu sobu. Pobrinite se da je odjeća koju planiraju obući za vikend čista i pripravna. Ako uočite da su zaboravili ponijeti školski rad ili projekt, odnesite ga u školu. No, kad im ga dajete, umjesto da kažete: "Zašto si toliko rastresena, moraš jednom naučiti..." jednostavno uz smiješak recite: "Sreća je što te toliko volim.".

Te sitne ljubaznosti će pamtiti i cijeniti bez obzira na to što odmah ne priznaju, a naposljetku će ih vaše dijete početi oponašati čineći sitne znakove pažnje prema vama i drugima – ne odmah, da se razumijemo, ali nakon nekog vremena sigurno.

Upamtite da im doista kažete da ih volite (ne da očekujete da to sami po sebi znaju jer je to vama očito), ali nikako ne uz neki uvjet: "Volim te kad stigneš na vrijeme kući", "Volim te kad puno učiš". Neka to uvijek bude bezuvjetno "Volim te".

Pažnja

Iako će tinejdžeri željeti svoju privatnost i više vremena s prijateljima, i dalje im je potrebna pažnja njihovih roditelja. Ako im se ne poklanja pozornost tinejdžeri ju, jednako kao i mala djeca, nastoje pridobiti. Obraća li se pažnja na njih samo kad se loše ponašaju, jasno je da će se ponašati loše. Dakle, ako se počnu ponašati nezrelo i budalasto, postupite jednako kao i kod ispada gnjeva kod male djece – naprosto to ignorirajte. Udaljite se, zatvorite u svoju sobu, nikada nemojte glupiranje nagrađivati pozornošću.

Pružite im potrebnu pažnju kroz razgovor, raspravljanje o njihovim hobijima i prijateljima, željama za budućnost... Potaknite ih da s vama redovito igraju društvene igrice , zamolite ih da vam pokažu svoje umijeće na rolama ili ekshibicije loptom, bilo što u čemu su uspješni. Pohvalite ih kada se lijepo ponašaju ili se jednostavno odmaraju uz braću, bez svađe i prepiranja.