Koliko dugo treba pričekati do objave ove vijesti, te reakcija koju možete očekivati ovisi o djetetovoj dobi i temperamentu. Donosimo vam nekoliko savjeta kako ovu uzbudljivu novost podijeliti s vašim najmlađima.
Što s jednogodišnjacima?
Većina jednogodišnjaka ne posjeduje vokabular i kognitivne sposobnosti da bi mogli spoznati da beba raste u stomaku njihove mame. Ništa što kažete djetetu koje još uvijek ne priča neće mu značiti mnogo sve dok ne ugleda novorođenče. Dijete mlađe od 18 mjeseci vjerojatno do zadnjeg tromjesečja neće niti primijetiti da ste trudni, ako uopće i primijeti. Zato za djecu ove dobi nema ni potrebe za najavom.
U svakom slučaju vi možete djetetu s vremena na vrijeme spomenuti da će uskoro dobiti bracu ili seku, ali nemojte se iznenaditi ako vam ono umjesto reakcije odluči pokazati kako može skočiti s kauča. To ne znači da dijete nije zainteresirano, nego jednostavno situacija mora biti malo opipljivija kako bi ju ono razumjelo.
Kada i kako vijest reći dvogodišnjacima?
Ako su vašeg dvogodišnjaka počele zabavljati igre pretvaranja, mogao bi malo bolje zamisliti bebu prije nego ona dođe. O trudnoći mu je najbolje početi pričati nakon prvog tromjesečja, a prihvatljivo je i kasnije – nakon što vam se već počne vidjeti trudnički trbuh, jer će mu sve imati malo više smisla ako može vidjeti neke dokaze.
Vjerojatno ćete htjeti ovu vijest priopćiti i djetetu i svojoj okolini u otprilike isto vrijeme jer kada dijete sazna, htjet će ovu vijest podijeliti s cijelim svijetom (a ne možete baš od dvogodišnjaka očekivati da čuva tajnu).
Ako djetetu morate objašnjavati zašto imate mučnine i zašto ste umorni, a još niste spremni objaviti mu trudnoću, u redu je da mu kažete da se jednostavno ne osjećate dobro. U ovom slučaju bolje je ne govoriti djetetu da su ti simptomi uzrokovani trudnoćom iz razloga što bi dijete moglo kriviti novu bebu jer se mama osjeća loše ili se ne može igrati s njim.
Kako novost podijeliti s predškolcima i školarcima?
Većina stručnjaka preporučuje da s objavom trudnoće djetetu pričekate do kraja prvog tromjesečja kada rizik od spontanog pobačaja drastično opada. Također kažu da je dobra ideja pričekati i vidljive znakove trudnoće kao što je rastući trbuh, jer će mu biti teško shvatiti da beba raste u vašem trbuhu ako ste i dalje isti kao i uvijek. Jednostavno, lakše će shvatiti o čemu govorite kada vidi da vam trbuščić raste.
Kao i s manjom djecom, dobra je ideja vijest podijeliti u isto vrijeme s djetetom i bližnjima. Dijete neće moći čuvati tu tajnu, a i vaši bližnji i prijatelji će vam htjeti čestitati i razgovarati o trudnoći. A svakako je puno bolje da ono divnu novost čuju od vas nego od susjeda.
Kada se odlučite da je vrijeme za obznaniti vijest djetetu, izaberite pravi "tajming" za razgovor – onda kada je vaše dijete opušteno i ne prolazi kroz stresan period kao što je polazak u školu ili je bolesno. Odvojite si dovoljno vremena za ovaj razgovor kako bi dijete moglo obraditi informaciju koju će dobiti, te da može postavljati pitanja koja ga zanimaju i koja su mu važna. I ako je moguće, najbolje bi bilo da u ovom razgovoru s djetetom sudjeluju oba roditelja.
Određeno vrijeme prije nego djetetu kažete za trudnoću, počnite „pripremati teren“. Možete uzeti neku od dječjih knjiga ili slikovnica te tematike. Ili u druženju s prijateljima koji imaju više djece napomenuti svom djetetu kako će i ono jednom dobiti bracu ili seku.
Djeca vole slušati o svojim roditeljima kada su bili mali. Tako da djetetu možete ispričati kako ste se vi osjećali kada ste kao mali dobili brata ili sestru: „Kada su mi mama i tata prvi put doveli brata kući, nisam bio siguran kako se osjećam. Ali onda sam postao sretan jer sam se imao s kime igrati.“ (Ako se i ne sjećate baš tih trenutaka, možete nešto izmisliti – ali održite priču pozitivnom.)
Od djeteta do djeteta ovisi kako će reagirati na ovu vijest. Možda će se malo povući u sebe ili će biti jako uzbuđeno. Ako je dijete uzbuđeno, ponudite mu da baki i djedu (ili drugoj važnoj osobi) priopći ovu veliku vijest. Čak i ako oni to već znaju, dijete će se osjećati posebno i važno u cijeloj priči.
Ako vam se čini da je dijete zbunjeno ili uzrujano zbog novosti, sjednite s njim i recite mu da ste to primijetili te ga upitajte da vam kaže o svojim osjećajima, a zatim mu ponudite odgovore na pitanja koja ga eventualno muče.
I da, u svakom se slučaju pripremite na pitanje: „Kako je beba uopće dospjela u mamin trbuh?“.