Jednom godišnje slavimo Majčin dan, Dan očeva, Dan zaljubljenih, Dan obitelji i slično, no bake i djedovi nekako su zaboravljeni u kalendarima posebnih datuma. Većina ljudi smatra da su takvi datumi marketinška izmišljotina s ciljem trošenja na darove, no s druge strane bilo bi lijepo imati jedan dan u godini kada se možemo zahvaliti bakama ili nonama, djedovima ili didama i dedama na svoj ljubavi i pažnji koju nam daju.
Amerikanci, naravno, imaju Dan baka i djedova koji se slavi 12. rujna, povodom čega su objavili niz članaka na temu - što točno znači biti dobra baka ili dobar djed?
Donosimo jedan takav članak koji je namijenjen bakama i djedovima koji previše brinu, sude ili troše, ali i svim ostalima koji naprosto obožavaju svoje unučiće.
Korak 1: Imajte povjerenja u vlastitu djecu
Jednostavno morate vjerovati da su vaš sin i snaha dobri roditelji. To znači da ne treba osuđivati ili preispitivati svaku njihovu odluku, pa čak ni u tajnosti ili iza njihovih leđa. Ukoliko im javno pokažete da im vjerujete, pridonijet ćete njihovom samopouzdanju, dok će ga kritike i sumnje samo potkopati. Na kraju krajeva, ako ste i vi s vremenom naučili kako biti još bolji roditelji, tako će vaša djeca iz dana u dan sve više napredovati i "rasti".
Korak 2: Razgovarajte
Komunikacija je ključ svakog odnosa i ovo nije samo floskula. Kako bi izbjegli razočaranje, zamjeranja, gubitak nade ili signale koje niste "pohvatali", najbolje je jednostavno izreći što osjećate i mislite te isto tražiti i od mame i tate svojih unuka. Treba imati na umu da vaša djeca i njihov supružnik prije svega pokušavaju brinuti, njegovati i odgajati svoju djecu, ali istovremeno i napraviti mjesta za vas u njihovu životu.
Korak 3: Prihvatite neslaganja
Vaša odrasla djeca rade stvari na drugačiji način no što ste vi radili. Oni savjete traže online, oni kupuju komplicirane novotarije o kojima vi niste mogli ni sanjati kada ste ih podizali, oni inzistiraju na pravilima koja se vama sada čine smiješnima dok neka druga pravila koja vi smatrate važnima naprosto ignoriraju. Jednostavno treba prihvatiti činjenicu da su to njihova djeca i da oni postavljaju pravila s kojima se vi možete ili ne morate slagati. Djedovi i bake trebaju biti podrška roditeljima i njihovim pravilima i odlukama.
Korak 4: Vježbajte kako reći "ne"
Biti baka i djed za mnoge predstavlja nove izazove u odnosu s vlastitom djecom. Ukoliko vas sin zamoli da pričuvate troje unučića tri tjedna dok su oni na odmoru ili pak vas moli puno novca za to isto putovanje ili očekuje od vas da dok čuvate unuke usput operete prozore i ispeglate hrpu rublja, možda je vrijeme da naučite kako reći "ne". Naravno, sve ćete učiniti za svoje unuke, ali granica negdje mora postojati. Baka i djed nisu služba za kućne poslove ili babysitting agencija. Svojoj djeci jasno dajte do znanja do kojih fizičkih, psihičkih i financijskih granica možete pomoći, a što nadilazi vaše mogućnosti.
Korak 5: Oprostite si pogreške
Ponekad će se dogoditi da napravite nešto unuku ili s unukom što niste željeli. Bez obzira koliko vaše namjere bile dobre, ponekad ćete reći nešto što će rasplakati dijete ili ga razljutiti. Svačiji osjećaji ponekad budu povrijeđeni. Moramo se truditi uvijek činiti najbolje, ali i znati sami sebi oprostiti kada naše "najbolje" ispadne "najgore".
Korak 6: Oprostite svojoj djeci, odnosno mami i tati svojih unuka kada naprave pogrešku.
Korak 7: Nemoguće je biti savršen u nečemu. Ne predbacujte si što niste savršena baka ili savršeni djed.
Korak 8: Družite se s drugim bakama i djedovima
Svi se potajno nadamo da će nas unuci voljeti više od svoje druge bake i drugog djeda. Ipak, prema "drugoj" baki i djedu treba se ponašati ljubazno i velikodušno i poticati međusobna druženja.
Korak 9: Preuzmite kontrolu nad onime nad čime možete
To se odnosi na vaš vlastiti život. Ne možete kontrolirati gdje će vaši unuci živjeti ili koji vrtić ili školu će pohađati, što će večerati ili kakve će odgojne mjere njihovi roditelji na njih primjenjivati. Često nećete moći utjecati ni na to kada ćete vidjeti mališane i koje blagdane ćete s njima provoditi. Ove spoznaje mogu izazvati osjećaje frustracije, nemoći, pa čak i bijesa. Stoga je najbolje preuzeti svoj život u svoje ruke. Vi budite ti koji će sami sebi odrediti koliko ćete energije, novca ili vremena posvetiti unucima.
Korak 10: Rastite i razvijajte se
Bez obzira na svoju dob, nikada nemojte odustati od vlastitog duhovnog rasta. Prvi korak je da odbacite sve negativno, sve strahove, očaj i druge negativne emocije. Zaboravite na prošlost i živite u sadašnjem trenutku.
Korak 11: Pronađite utjehu
Ukoliko vas djeca, snaha, unuci ili netko treći rastuži ili razljuti, okrenite se onome što vas smiruje. Molite se, meditirajte, šetajte ili čitajte knjigu. Nemojte dozvoliti da neki problem u odnosima s članom obitelji utječe na vaš pozitivan stav o životu.
Korak 12: Zapamtite da ljubav poništava sve probleme
Baka i djed su glasnici ljubavi u obitelji. To je njihov najvažniji posao. Oni mogu smireno i s puno više vremena i pažnje te s puno manje briga pristupiti i odrasloj djeci i unucima te uživati u igri života. Iskoristite to na najbolji mogući način.
(JK, Izvor: Parentdish.com)