Kada djetetu nabaviti ljubimca?

Faktori o kojima morate razmisliti prije nego u kuću dovedete životinju

Kada djetetu nabaviti ljubimca?

Kada djetetu nabaviti ljubimca?

Faktori o kojima morate razmisliti prije nego u kuću dovedete životinju

Kućni ljubimci velika su odgovornost – kao roditelji, mi se moramo odlučiti jesu li naša djeca spremna za ovaj izazov. Moji roditelji bili su prilično "flegma" što se tiče kućnih ljubimaca. Već od najranijeg djetinjstva imali smo sve i svašta, od ribica, papiga, zamoraca, mačaka i pasa. I za svakog od njih, mi klinci, obećali bismo da ćemo se brinuti o njima, no već nakon nekoliko tjedana svaki novi ljubimac bi nam pomalo dosadio, pa bi kompletnu brigu o njima preuzeli roditelji.

To baš i nije najbolji pristup ni odgajanju djeci, niti brizi o životinjama. Evo o čemu sve morate razmisliti prije nego djetetu nabavite kućnog ljubimca.

Koliko bi dijete trebalo biti staro?

Kad su u pitanju djeca i briga o kućnim ljubimcima ne postoji točno određeno vrijeme, odnosno godine, koje univerzalno vrijedi za svako dijete na svijetu. Ovo su znakovi koji će vam dati naznaku da je dijete spremno za ovu obavezu:

  • dijete samo preuzima odgovornost za obavljanje zadaća i kućanskih poslova, i obavlja ih kako spada
  • dijete se samo budi, sprema i odlazi u školu, bez nagovaranja
  • dijete voli provoditi vrijeme vani i zanima ga priroda (ovo je najvažnije kad su u pitanju psi)
  • dijete pokazuje suosjećanje prema živim bićima, čak i kukcima


Koje je najbolje vrijeme za nabavku kućnog ljubimca?

Najbolje vrijeme je za vrijeme duljih školskih praznika, kad su svi kod kuće barem nekoliko dana – to će pružiti priliku i životinjici i djetetu da se naviknu jedno na drugog i djetetu olakšati obaveze oko životinje tih nekoliko dana ili tjedana. Dobro bi bilo, prije nego dovedete životinjici, s djetetom raspraviti o svim njegovim obavezama i napraviti raspored obaveza gdje će dijete vidjeti što sve mora raditi. Dijete koje ima tri godine već može pomoći davanjem hrane i vode psiću, no znate da od djeteta, recimo predškolske dobi, ne možete tražiti da samo po kvartu šeće psa velike pasmine.


Postoji li vrijeme kada ne biste trebali nabaviti ljubimca?

Dovođenje ljubimca u dom ne može popraviti neki stresni ili žalostan trenutak u životu, kao što je smrt djeda ili bake, ili preseljenje najboljeg prijatelja  u drugi grad. Naučite djecu da kućni ljubimci nisu stvari  ili igračke koje posjeduju već živuća bića za koja je potrebno puno brige i ljubavi.


Što još sve trebate uzeti u obzir?

I vi morate biti spremni za dolazak kućnog ljubimca u kuću, ne samo vaše dijete. Da, vaše dijete mora biti odgovorno i dovoljno veliko da se može brinuti za životinjicu, ali kao roditelj vi ste svejedno ti koji imaju glavnu riječ i odgovornost u brizi oko ljubimca. Vi ste i financijski odgovorni za životinju – to uključuje hranu, igračke, kavez, posjete veterinaru...

Još jedan važan faktor o kojem morate razmisliti je svakodnevni raspored svih članova obitelji, posebno djeteta. Ako vaše dijete ima ujutro školu i još cijeli niz nakon-nastavnih aktivnosti (treniranje sporta, učenje stranih jezika, zbor, dramska...) onda mu neće preostati baš puno vremena za bavljenje životinjom, što znači da to niti nije pametna ideja. A pogledajte i svoj raspored – imate li vremena i vi za bavljenje životinjom? Odaberite kućnog ljubimca koji se dobro uklapa u vaš raspored – jer nije fer prema životinji (naravno, ovisi o kojoj se radi) da je ostavljate samu kod kuće većinu dana.