Bacanje stvari nova je i ugodna vještina za mnogu djecu između 18 mjeseci i 3 godine starosti Ona zahtjeva finu motoriku da se otvore prsti i pusti objekt, a potrebna je i koordinacija ruka-oko da bi stvar završila tamo gdje je dijete naumilo. Zato nije čudno da djeca učestalo žele prakticirati ovu uzbudljivu novu vještinu.
Ono što se sljedeće događa je također poučno – vaš mališan otkriva da sve što baci pada i ostaje dolje. Vjerojatno još uvijek ne može niti izgovoriti riječ „gravitacija“, ali može promatrati njene učinke.
Naravno, za vas ovo može biti zahtjevna faza jer ćete vjerojatno dobiti poriv da se dobrano izvičete kada špagete šesti put za redom završe na sred kuhinjskog poda, ali za vašeg mališana ovo je poučna i zabavna aktivnost.
Što vi možete učiniti po tom pitanju?
Ako vaš mališan ne baca kamenje kroz prozor ili stvarno na neki način ugrožava druge, nemojte ga kažnjavati. Uzaludno je pokušavati zaustaviti dijete da baca stvari u ovoj dobi.
Usredotočite se na to što i gdje smije bacati. Vaše će dijete brže naučiti što nije za bacati, ako je okružen s puno stvari koje su mu dopuštene, čak i potiču bacanje. Lopte su očiti izbor, a možete improvizirati i sa čarapicama smotanim u mekani klupko – čime ćete smanjiti mogućnost nezgoda u zatvorenom prostoru. Ali prave igre bacanja, poput ubacivanja loptica u koš ili bacanja kamenčića u vodu je još zabavnije za dvogodišnjake, osobito ako se vi igrate s njima.
Poruka koju želite prenijeti djetetu jest da je u redu bacanje nekih stvari koje tomu služe, ali isključivo na pravom mjestu u pravo vrijeme. Kada, primjerice, baca svoje cipelice – uzmite mu ih i recite „Cipelice nisu za bacanje, ali loptice jesu.“ Potom mu dajte lopte za igru.
Obeshrabrite ga kada agresivno baca stvari. Što učiniti kada vaše dijete baca nešto što ne bi trebalo, poput pijeska u pješčaniku ili igračke na drugu djecu? Koliko je to moguće, pokušajte ignorirati prvih nekoliko puta. Ako dijete uvidi da će u istom trenutku dobiti vašu pozornost bacajući nešto što ne bi trebalo, vjerojatno će to činiti svaki put kada želi privući vašu pažnju.
Ako vaše dijete učestalo baca stvari na drugu djecu, važno je da uvijek reagirate na isti način, jer djeca uče kroz ponavljanje. Recite mu „Nemoj to raditi, to boli.“ Te ga povucite na stranu kako biste mu skrenuli pozornost od nastavka gađanja druge djece.
Ako primijetite da gađa drugu djecu kada je ljuto, potičite ga da to izrazi riječima. Recite mu „Ako si ljut na Marka, koristi riječi!“ ili „Dođi meni ispričaj kada te nešto ljuti.“.
U redu je povišenim tonom djetetu dati do znanja da ste nezadovoljni njegovim ponašanjem, ali svakako ne dopustite da bijes formulira vašu reakciju. Pokušajte ne vikati na dijete, a pogotovo ga ne udarati.
Pričvrstite djetetove igračke uz njegovo mjesto. Kada je u svojim kolicima ili auto-sjedalici, dajte mu da ima nekoliko igračaka nadohvat ruke – a kako ih ne biste morali cijelo vrijeme držati na oku i vraćati djetetu, pričvrstite ih (ne predugim) konopčićem. Ubrzo će otkriti da osim što može bacati predmete, može ih i loviti i privlačiti nazad. Dvostruka zabava za dijete, upola manje posla za vas – win-win situacija.
Pospremite zajedno. Ne tražite od djeteta da pokupi sve što baca, to može biti prezahtjevno za njega. Umjesto toga, pomozite mu uz riječi „Da vidimo koliko brzo možemo pokupiti sve kockice u kutiju?“ ili „Možeš li mi pomoći pronaći sve zelene loptice?“
Budite dobar primjer. Ne morate izbjegavati uobičajeno bacanje, poput jastuka na kauč, kako biste bili dobar primjer svom djetetu. Zapravo, možete normalno koristiti sve stvari kao i inače kako biste svom mališanu pokazali koje su stvari prihvatljive za bacanje, a koje ne. Sljedeći put kada bude bacao nešto što ne bi trebao, zajedno obiđite kuću i pokazujte mu što sve može bacati – čarape u košaru za prljavo rublje, iskorištene maramice u kantu za smeće, igračke u kutiju za igračke, itd.
Sjedite s djetetom dok jede. Ova dob je obilježena neredom za vrijeme jela, ali sjedeći s djetetom dok jede najčešće možete izbjeći one najgore trenutke. Na taj ćete način moći pravodobno reagirati i djetetu reći nježno, ali čvrsto „ne“ kada vidite da se sprema baciti cijeli tanjur s ručkom na pod.
Koristite dječji pribor za jelo. Za hranjenje mališana nikad nemojte koristiti fini porculan ili drugo lomljivo posuđe. Umjesto toga, koristite posebno prilagođen pribor za djecu koji će preživjeti i nekoliko slijetanja sa stola bez razbijanja.
I zapamtite, ovo je faza – kao i sve ostalo tijekom odrastanja mališana. Proći će. A onda će doći neka nova, možda teža od ove, ali preživjet ćete ih sve – jednu po jednu.