U ljetnim mjesecima kod djece su česte infekcije uha, a nemali broj roditelja s upalom uha susreo se upravo na moru gdje su dakako plivanje i ronjenje djeci jedna od najomiljenih aktivnosti. Upala koja se najčešće javlja ljeti je ona vanjskog uha zbog raznih vanjskih utjecaja. Infekcija vanjskog uha javlja se uglavnom zbog izloženosti vodi. Najugroženije skupine su djeca i plivači. Otitis externa ili popularno zvano plivačko uho događa se zbog vode koja ostaje u zvukovodu. Također, ljeti se djeca kupaju u jezerima i rijekama, a budući da su to vode stajaćice imaju veću koncentraciju bakterija i infekcija.
Problem je i kod djece koja previše rone jer vlaga može iritirati uho i oštetiti tkivo, zbog čega je bakterijama omogućen lakši prolaz. Voda koja sadrži bakterije ili gljivice prodire u uho i bude zarobljena u ušnom kanalu. Mikroorganizmi se zatim razvijaju tj. rastu unutar uha, a to može biti vrlo bolno. Također voda koja se predugo zadrži u zvukovodu pogoduje bubrenju cerumena i može pospješiti razvoj upale. Nakon plivanja treba pokušati izbaciti vodu iz ušiju. Također se preporuča osobama sklonim upalama uha kod plivanja korištenje čepića za uši.
Drugi uzroci upale uha
Osim upale vanjskog uha, postoje još upala srednjeg i unutarnjeg. Vrlo ih je bitno prepoznati jer je i liječenje drugačije. Do upale može doći i zbog iritacije uzrokovane pretjeranim češanjem tkiva, ili pak zbog vlage, znoja, visokih temperatura te klimatizacije. Bolesnici se najčešće žale na izrazito jaku bol. Bolan je pritisak na tragus, odnosno malu izraslinu ispred zvukovoda.Također mogu biti prisutni slabiji sluh i jak svrbež. Čak 70 posto djece do treće godine barem jednom preboli upalu uha. Koliko je česta ta bolest, govori i podatak da se upravo za upalu uha propisuje najviše antibiotika . Upale uha često počinju prehladom i začepljenjem nosa, a zbog zastoja ventilacije, mikroorganizmi se šire i na srednje uho.
Simptomi upale uha
Ponekad je upalu uha kod male djece teško otkriti jer su neki od pokazatelja temperatura, nesanica, nervoza, što mogu biti simptomi za različite bolesti. Ipak, jaki plač koji počinje naglo i drugačiji je od drugih može biti jedan od znakova. Akutna upala uha je jako bolna , moguća je povišena temperatura i djeca su uglavnom razdražljiva. Kod veće djece koja znaju pokazati što ih boli, lakše je znati o čemu je riječ.
Kada kod doktora?
Upala uha je vrlo bolna i zato je najbolje odmah potražiti pomoć liječnika. Kod liječnika svakako treba otići ako dijete uz bol, ima i visoku temperaturu ili ako mu iz uha curi sekret (gnoj ili krv). Upale uha se mogu liječiti na nekoliko načina. Najčešće je to liječenje antibioticima. Nova istraživanja govore da je većina upala uha uzrokovana virusima koje ne liječimo antibioticima. Kad dijete ima upalu uha, treba biti pod liječničkim nadzorom.
Vrlo je važno da se djetetu kapa nos. Kapanje nosa smanjuje oteklinu sluznice Eustahijeve tube i time se omogućuje nesmetan izlaz sekreta iz srednjeg uha. Pri tome se najčešće koristi fiziološka otopina. Kod male djece je bitno da nakon ukapavanja fiziološke otopine usisamo sekret iz nosa posebnim pumpicama za nos. Kako je obilježje upale uha i jaka bol, djetetu svakako treba dati lijekove za ublažavanje boli.
Smije li se dijete kupati za vrijeme upale uha?
Ukoliko dijete oboli od plivačkog uha za vrijeme ljetovanja, ne prepuštajte situaciju slučaju i odmah krenite s liječenjem. Kupanje valja izbjegavati dok je terapija u tijeku jer svako izlaganje vodi može produljiti tijek bolesti. Ako dijete ima blaži oblik upale možete mu dozvoliti brćkanje u plićaku, vožnju u luftićima, ali pod nadzorom kako mu voda ne bi ušla u uho ili kako dijete ne bi ronilo. Može poslužiti i plivačka kapica kao zaštita od ulaska vode u uho dok traje terapija.
Foto: luna - fotolia