Velika dilema

Kad djetetu kupiti mobitel? Ne žuri s odlukom i razmisli o ovih 5 stvari

Pametni telefoni dio su naše svakodnevice i današnja djeca njima su odmalena okružena. Tvoje dijete možda ti govori da ga svi osim njega imaju, ali razmisli je li pravo vrijeme za tu 'igračku' i upoznaj se s rizicima

pexels-jessica-lewis-creative-4200824.jpg
Foto: Pexels

Educiraj dijete, ali i sebe

Tehnologija se munjevito mijenja i potrebno je da djeca, ali i roditelji budu svjesni rizika koje ona nosi. To znači da trebaš znati koji su sadržaji primjereni odnosno neprimjereni mlađim školarcima, a poželjno da mobitel prebaciš u dječji mode. Nisu svi YouTube videozapisi primjereni klincima niti se iz njih može nešto naučiti. U početku je dobra strategija s djecom gledati animirane filmove i 'pronjuškati' koji im sadržaji mogu pomoći u svakodnevici. Nadziraj što rade na mobitelu i s kim se, ako se, dopisuju. Važno je dijete naučiti da slike obitelji ne mora slati učiteljici ni da mu lokacija treba biti stalno uključena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako smo svjedoci da i učenici nižih razreda imaju otvorene Instagram i TikTok profile, činjenica jest da djeca te dobi ne mogu percipirati zamke online svijeta. Dugoročno rješenje nije zabraniti im sve, već ih u opuštenom razgovoru upozoriti na opasnosti. O ovim bi se temama medijske pismenosti trebalo razgovarati od najranijih dana, prije nego što djeca dobiju mobitel. Uvjet svega toga jest da i ti koliko-toliko pokušaš pratiti i analizirati sadržaje kojima dijete može pristupiti. Naravno, za ovakve je korake predostrožnosti potrebno izgraditi povjerenje.

Image
Tekst se nastavlja ispod oglasa
5/6