Imate li povjerenja u svog tinejdžera?

Vaš tinejdžer se kune da mu možete vjerovati, i vi želite imati povjerenja u njega. Ali, niste vi od jučer i znate da je oprez uvijek potreban

Imate li povjerenja u svog tinejdžera?

Za vaše neodgodivo poslovno putovanje znate već mjesecima, da bi par dana prije vaš suprug izjavio da je dobio poslovnu ponudu iz inozemstva i hitno mora otići tamo na sastanak. A to pak znači da će vaše dijete morati ostati samo kod kuće. Možete li ga ostaviti samog nekoliko dana bez ikakvih briga?

Naravno, ako se njega pita. On će ići u školu, pisati zadaće i učiti, zdravo se hraniti, čistiti i biti rano u krevetu. Stvarno. Zbilja! Pa kad vam on to kaže...

Čak i ako nikada niste imali razloga misliti da nemate povjerenja u svoje dijete, je li on (ili ona) zaista spreman ostati sam kod kuće? Jeste li vi spremni ostaviti ga samoga?

Dogovorite se s partnerom

Prije nego sjednete razgovarati o tome sa svojim djetetom, to tome dobro raspravite sa svojim suprugom. Mirno popričajte o tome, van slušnog dometa vašeg djeteta, kako biste zajedno donijeli odluku što napraviti, što ćete reći svom djetetu i kakva ćete pravila postaviti. Čak i ako se ne slažete, važno je da donesete zajedničku odluku i da je se držite.

Ako imate jako različita mišljenja o ostavljanju vašeg djeteta kod kuće, ako vam to vrijeme dopušta,  otiđite do psihologa u školu ili učiteljice vašeg djeteta i s njima se konzultirajte o tome što bi bilo najbolje napraviti. To ne dolazi u obzir? Onda se posavjetujte se s parom koji oboje poznajete i respektirate, i koji po mogućnosti poznaje vaše dijete.

Razgovarajte sa svojim tinejdžerom

Kad ste donijeli odluku, vrijeme je da porazgovarate sa svojim tinejdžerom. Potrudite se da dogovor bude obiteljska stvar, s oba roditelja prisutna. Ako ste odlučili ne dozvoliti svom tinejdžeru da ostane sam doma, imajte diplomatski pristup. "Okrivite" svoje osjećaje, ne manjak povjerenja u njega. "Što ako ti se nešto dogodi, ako oboliš ili se ozlijediš? Kako ćemo se mi koncentrirati na posao ako brinemo da ti ste nešto dogodilo? Zato ćeš ovih nekoliko dana provesti kod tete i strica."

S druge strane, ako ste odlučili da vam je dijete dovoljno zrelo da ga ostavite nekoliko dana samog kod kuće, jasno mu dajte do znanja koja su pravila igre. "Mi imamo povjerenja u tebe da ćeš paziti na kuću, i još važnije, na sebe. Pa ajmo onda popričati o tome što sve očekujemo od tebe...".

I ostavite mu koliko god možete "uputstava" na pismeno. Nemojte ništa preskočiti – od osnova da gasi vodu, svijetlo i plin ako nešto kuha, preko posjeta prijatelja i fešti, kasnonoćnog gledanja televizije i drugih stvari. Sve to zapišite i porazgovarajte o tome s njim. Dajte mu do znanja i da ćete imati plan B – susjede ili obitelj koji će tu i tamo navratiti, pozive s kućnog telefona koje očekujete u točno vrijeme...

Vaša očekivanja neka budu realistična

Ako vaše dijete odabere čips i sladoled umjesto složenca koji ste mu ostavili ili ako kuhinju ostavi u potpunom neredu – smatrajte se sretnima. Vi ste ponosni roditelj zdravog, normalnog tinejdžera. Zapravo, ako kuću nađete besprijekorno čistu i namirisanu, tad se možete početi pitati što je potaknulo ovaj napadaj urednosti.

Možete očekivati da će vaše dijete testirati granice koje ste postavili pravilima, i morate biti spremni primijeniti dogovorene kazne za kršenje pravila. Susjeda je primijetila da je došao kući sat vremena kasnije od dogovorenog? To riješite po istom postupku kao i kada ste kod kuće i kada prekrši dogovor. Nemojte biti previše popustljivi, jer će tada vaše dijete mislit da može što god mu padne na pamet.

Jednog dana vaš tinejdžer će se vjerojatno pretvoriti u odgovornu, povjerenja vrijednu odraslu osobu. Sve dok se to ne dogodi, vodite računa o tome da povjerenje ne uzimate zdravo za gotovo, već nešto što se zaslužuje i na što se stalno pazi.

Foto: © Catherine Murray - Fotolia.com