Ono što je manje poznato je jedna druga čarolija koja se događa nakon što se beba rodi, a stručno se naziva - mikrohimerizam. Radi se o prisustvu stanica djeteta u majčinu organizmu i desetljećima nakon što je rodila. Te stanice dospijevaju u majčin krvotok preko posteljice, putuju majčinim krvotokom i postaju dio majčina srca, mozga i krvi do kraja njezina života.
O ovom fenomenu pisali smo u članku "Fascinantna otkrića: Fetalne stanice beba čine čuda u majčinu organizmu", a sada donosimo rezultate najnovijeg istraživanja objavljene u stručnom časopisu International Journal of Epidemiology koje otrkivaju kako fetalne stanice koje ostaju u organizmu majke mogu bitno poboljšati njezino zdravlje.
Epidemiolozi sa Sveučilišta u Kopenhagenu su analizirali podatke prethodnih longitudinalnih studija 272 starije žene iz Danske. Njih 70% imalo je Y kromosome u krvi što znači da su u njihovom organizmu prisutne "muške" stanice, odnosno da su rodile sinove. Iako su pokazivale više simptoma kardiovaskularnih bolesti, općenito uzevši je njihova stopa smrtnosti bila čak 60% niža, prvenstveno zato što gotovo uopće nisu obolijevale od raka. Njih 85% doživjelo je 80 godina, u usporedbi s 67% žena bez mikrohimerizma.
Znanstvenici još uvijek ne znaju kako točno biološki mehanizmi koji rade za dobrobit ženina zdravlja funkcioniraju, no prijašnja istraživanja otkrila su kako mikrohimerizam potiče imunološki sustav i pomaže mu da vrlo brzo prepozna i uništi patogene stanice i one koje bi mogle postati kancerogene. Osim toga, čini se kako mikrohimerizam ima vrlo važnu ulogu u zacjeljivanju rana. Osim navedenog, mikrohimerizam dobra je prevencija protiv Alzheimerove bolesti i raka dojki.
Snaga i moć fetalnih stanica njezine djece u obrani majčina organizma od bolesti još će se dugo proučavati. Naime, čini se kako žene koje su rodile manje pate od alergija i rijeđe obolijevaju od raka crijeva, pluća i tumora na mozgu. To su teme kojima će se baviti voditelj istraživanja Mads Kamper-Jørgensen koji kaže: