Drugih šest mjeseci rodiljnog dopusta moći će koristiti i u dijelovima, a ne kao dosad odjedanput, i to sve do osme godine djetetova života. Fleksibilan roditeljski dopust (pre)dugo smo čekali u Hrvatskoj. Što konkretno donosi: ako se nakon prvih šest mjeseci obveznog rodiljnog dopusta, iz nekog razloga morate vratiti na posao, zakon će vam omogućiti da preostalih šest mjeseci dopusta iskoristite u dijelovima, najviše dva puta godišnje u trajanju od najmanje 30 dana. Godišnje bi znači mogli koristiti dva mjeseca rodiljnog ili kako će se ubuduće zvati – roditeljskog dopusta, i to kad vam najviše odgovara. Nesumnjivo da će mnogi roditelji sačuvati mjesec ili dva za vrijeme polaska djeteta u školu, a za što su dosad morali koristiti "klasični" godišnji odmor. Dopust ravnopravno mogu koristiti majka i otac, a za prvo i drugo dijete traje šest mjeseci, dok za blizance, treće i svako naredno dijete 30 mjeseci.
Kako bi se očeve u većem broju potaknulo da ostanu kod kuće s djecom, u zakonu je stimulirajuća odredba da ako otac koristi roditeljski dopust najmanje 3 mjeseca, onda dobiva još dva dodatna mjeseca. Zanemariv je broj očeva koji koriste rodiljni dopust do šest mjeseci starosti djeteta : prema podacima za veljaču 2008. godine od ukupno 22.551 korisnika u kategoriji zaposlenih i samozaposlenih roditelja, pravo na dopust koristi samo 36 očeva. Jednaka prava kao biološki roditelji što se tiče fleksibilnog roditeljskog dopusta imaju i posvojitelji. Sve to donosi novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, o kojem će uskoro raspravljati saborski zastupnici, a na snagu bi trebao stupiti 1.siječnja 2009.godine.
Veće rodiljne naknade od 2009. godineSve je to premalo, s pravom će zaključiti buduće mame i tate kad čuju da će od početka iduće godine rodiljne naknade za drugih šest mjeseci djetetove starosti iznositi 80 posto proračunske osnovice. Naknada bi tako bila veća za 160 kuna u odnosu na sadašnju, koja iznosi 2.500 kuna. Za prvih šest mjeseci starosti djeteta zaposlene će majke i dalje primati naknadu u punom iznosu plaće. Iako je bilo najava kako bi se u skoroj budućnosti mogla značajnije povećati jednokratna pomoć za rođenje djeteta, to zasad očito nije u planu. Zadnji je put jednokratna pomoć povećana prošle godine, od tada iznosi 70 posto proračunske osnovice, ili oko 2.330 kuna.
Blato na Korčuli – primjer svima
Općina Blato na Korčuli mladim roditeljima isplaćuje jednokratnu pomoć koja će mnogima, pogotovo žive li u sredinama čiji su načelnici i gradonačelnici zaboravili da postoji pronatalitetna politika, zvučati nevjerojatno. Za prvo novorođenče pomoć iznosi 5.000 kuna, za drugo 10.000, za treće 60.000, a za četvrto i svako sljedeće dijete, čak 72.000 kuna.
Dojenje
Mnoge zaposlene majke vraćaju se na radno mjesto i prije isteka rodiljnog dopusta, no bez obzira na to žele i dalje dojiti dijete. To baš nije lako i jednostavno uskladiti s obvezama na poslu, pogotovo imate li poslodavca bez imalo sluha za tu hvalevrijednu odluku. No, Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama na vašoj je strani, pa se pozovite na članak 19. u kojem se jasno navode vaša prava: zaposlena i samozaposlena majka, koja nakon korištenja rodiljnog dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu nastavi dojiti dijete, tijekom rada ima pravo na stanku za dojenje u trajanju od dva sata dnevno. Stanka se inače može koristiti jednokratno ili dva puta dnevno po sat vremena. Majke to pravo mogu koristiti do navršene 1.godine djetetova života.
Mirovanje radnog odnosa do djetetove treće godine
Nakon što je iskorišteno pravo na rodiljni i roditeljski dopust ili pravo na rad s polovicom punog radnog vremena, jedan od zaposlenih roditelja ima pravo ne raditi do navršene 3. godine života djeteta. Za to vrijeme prava i obveze zaposlenog roditelja iz radnog odnosa miruju, a pravo na obvezno zdravstveno i mirovinsko osiguranje ostvaruju se prema propisima kojima su ta prava uređena.
(M.G.)