Mlade majke u većini situacija na pitanje o starosti djeteta odgovaraju u mjesecima I dok je to u prvoj godini života jedini način izražavanja djetetove dobi, ono se često nastavlja i nakon toga. No, postoji li specifična dob u kojom bi s ovom praksom trebalo prestati, a djetetovu dob izraziti jednostavno – u godinama?
Zašto izražavanje u mjesecima?
Nakon što mališan navrši godinu dana, rijetko koja majka će na upit o njegovoj dobi reći upravo tako – da ima godinu dana. Ovaj je način izražavanja često uobičajen do djetetove druge godine upravo zato što u ovoj osjetljivoj dobi prolazi kroz mnoge i ubrzane promjene. Do prve godine dijete će prohodati, progovoriti prve riječi i općenito postati manje ovisno o majci.
Mnogim ženama koje još nisu iskusile majčinstvo možda će se činiti neobičnim kada čuju da nečije dijete ima 16 mjeseci, te će se pitati zašto prolaziti kroz silna preračunavanja u glavi kada je mnogo lakše reći da je dijete nedavno napunilo godinu dana? Međutim, činjenica je kako svakoj majci koja intenzivno doživljava rast svakog novog zubića ili učenje svake nove riječi, ova četiri mjeseca činiti jako veliku razliku. Stoga je svakoj mami ovaj način izražavanja ne samo praktičniji, nego i mnogo točniji. Prva godina života nosi velike promjene, i ako je dijete prve korake napravilo s devet mjeseci, majka će i dalje sve veće razvojne korake bilježiti upravo u mjesecima. U njenoj glavi to ne predstavlja matematičke kalkulacije, već jednostavne činjenice.
Uz sve to, mladi roditelji su često preplašeni kada s novim članom obitelji po prvi put dođu doma. Tada preispituju svaki svoj pokret, bojeći se da se bebici nešto ne dogodi. A upravo taj prvi mjesec predstavlja svojevrsnu prekretnicu, kada mogu reći da je bebica stara mjesec dana (a od prvog dana života je već zaista brzim tempom prošla kroz vidljive promjene), te praksa izražavanja dobi u mjesecima ovdje i počinje.
Kada prestati s ovom praksom?
Ako ste mislili kako sada slijedi jasan i jednoznačan odgovor kada izražavanje djetetove dobi u mjesecima mora prestati, morati ćemo vas razočarati. Jednostavno ne postoji „točan“ odgovor, i on gotovo uvijek ovisi o samoj majci i njenoj subjektivnoj procjeni. Neke roditelje ćete imati priliku čuti čak i kako njihovo je dijete „upravo navršilo 30 mjeseci“.
Međutim, većina roditelja nakon navršene druge godine života (ili u ovom slučaju 24 mjeseca), počne djetetovu dob izražavati u godinama. Do druge godine života djeca su kroz najveće promjene već prošla, mogu komunicirati govorom, hodati, trčati. Stoga se većina roditelja slaže kako bi s praksom trebalo prestati upravo do druge godine života, dok neki psiholozi navode da je čak i do treće godine „moguće tolerirati“. No, kao što je već rečeno, točan odgovor ne postoji i on ovisi jedino o vašoj subjektivnoj procjeni.