Djetetov prvi "prespavanac" kod prijatelja

Ne postoji fiksna dobna granica koja određuje djetetovu spremnost da prespava kod prijatelja. Proces je individualan, a uvelike ovisi o nekoliko faktora.

noge_pixabay

Je li dijete po prirodi druželjubivo i neustrašivo, je li ostajalo prespavati kod bake i djeda ili rodbine i koliko je blizak s prijateljem koji ga je pozvao na spavanje.

Prvi "prespavanac" neka bude kod vas

Iako je svako dijete priča za sebe, prve se želje za spavanjem u prijateljevoj kući javljaju u predškolskoj dobi ako dijete tada ima bliskog prijatelja ili u nižim razredima osnovne škole kada se stvaraju prva jača prijateljstva. Je li dijete spremno na taj pothvat, nećete sa sigurnošću znati dok se ne upustite u priču.

Ipak, ako je vaš mališan prilično samostalan, ne boji se ostati sam u društvu drugih ljudi, lako prihvaća nove i nepoznate ljude u svom životu, otvoren je i već je uspješno ostajao prespavati kod rodbine, vjerojatno je da mu spavanje kod prijatelja neće biti problem.

Ako primjetite da je želja velika, ali kod djeteta je prisutan i određeni strah, predložite roditeljima njegova prijatelja da vi budete domaćini za prvi put. Na taj će se način dijete osjećati sigurnije jer je na poznatom teritoriju, a ovakva će situacija pokazati koliko je vremena vaš mališan spreman provesti sa svojim prijateljem, a da mu ne dosadi ili da se ne posvađaju.

Dogovorite se o detaljima na vrijeme

Razgovarajte s djetetom o tome kako on zamišlja da će spavanje kod prijatelja izgledati. Osim standardnih uputa o pristojnom ponašanju u tuđoj kući, djetetu objasnite kako u svakom trenutku ako je gladan, žedan ili mora na zahod, to može reći roditeljima svojega prijatelja.

Uvijek će pozitivnije reagirati djeca koja prijateljeve roditelje poznaju od prije i češto ih viđaju. Dijete se mora osjećati sigurno u kući u kojoj će boraviti i njegove primarne potrebe ne smiju biti zapostavljene zbog straha ili nelagode.

Dogovorite se kada ćete ga dovesti, kada ćete doći po njega, ali mu dajte do znanja da vas, ako u bilo kojem trenutku nije siguran da želi ostati, može nazvati i da ćete ga odvesti kući.

Takve situacije nisu rijetke i makar vam se razlog činio beznačajan, radije dijete odvedite kući i pokušajte neki drugi put. Nikako ga nemojte kritizirati jer nije uspio izdržati jednu noć kod prijatelja. Ponekad je za takav pothvat potrebno puno više vremena i hrabrosti nego što se na prvu čini.

Ako vaš mališan uspije izdržati, nastojte ne biti naporni roditelji i svako pola sata zivkati i provjeravati ga. Nazovite jednom kako biste provjerili je li sve u redu, ponaša li se lijepo, a zatim djetetu dajte priliku da vježba samostalnost i uživa u druženju s prijateljem.