Kao i odrasli, i djeca se znaju boriti sa raznoraznim strahovima koji im mogu stvoriti i ozbiljnije probleme. Srećom, većina je dječjih strahova privremena, blaga i na njih se može utjecati s malo roditeljske pomoći i ohrabrenja.
Primjećivanje znakova straha
Kad je u pitanju pokazivanje straha, djeca mogu biti jako nepredvidiva i on se može manifestirati na puno različitih načina. U većini slučajeva kada dijete zbog nečega osjeti strah, kaže: "Ne sviđa mi se ovo, bojim se ", međutim dijete nerijetko svoj strah može pokazati i svojim neverbalnim ponašanjem. Znakovi straha ne moraju uvijek biti jasni i mogu se manifestirati na sljedeće načine:
- djetetov apetit je dramatično oslabio
- nemirno spava i često se noću budi
- počinje mucati
- postalo je letargično i ne želi se igrati s prijateljima
- počelo se obilno znojiti
- postalo je dezorijentirano
[PROČITAJ: Djeca se najviše plaše terorizma, otmice i bolesti]
Pet za koraka za ublažavanje straha
1. Ozbiljno shvatite dijete
Možda vam se učini simpatičnim što se vaše dijete boji psića, no strah je za njega vrlo stvaran. Izbjegnite ismijavanje i pokažite djetetu da suosjećate s njim i da mu želite pomoći. Dijete mora osjetiti da ima vašu podršku.
2. Ohrabrite ga
Ponavljajte mu da nema razloga za strah i da je sigurno. Vaše hrabrenje ojačat će njegovu emocionalnu snagu, dajući mu odlučnost da pobijedi strah.
3. Težite k suočavanju sa strahom
Dijete neće naučiti kao prevladati strah ako se ne pokuša suočiti s njim. Potrudite se da ne izbjegava izvor svoga straha.
4. Naučite ga opuštanju
Kad primijetite da vam je dijete napeto, potaknite ga da opusti mišiće ruku i polakše diše. Ovu vježbu izvodite s djetetom svakodnevno kod kuće.
5. "Prođite" strah s djetetom
Pokažite djetetu da može pobijediti strah prolazeći s njim kroz iskustvo straha. Vaša prisutnost i bodrenje uvelike će mu pomoći u prevladavanju straha.
[PROČITAJ: Prenosite li i vi vlastite strahove na djecu?]
(Izvor: Dijete - od rođenja do četvrte godine - odgovori na sva vaša pitanja, grupa autora)