Početkom svakog ljeta kreću i upozorenja o štetnosti UV zračenja. Svi bismo trebali biti što educiraniji o riziku i mogućim zdravstvenim posljedicama uslijed dugotrajnog i nezaštićenog izlaganja suncu. Zaštita je posebice važna za bebe i malu djecu, koja u ljetnim mjesecima najviše vremena provode na otvorenom, a zbog čega upravo djeca do 10 godina prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije spadaju u najrizičniju skupinu. Također imajte na umu da su štetni učinci UV zračenja na kožu kumulativni, dakle, zbrajaju se tijekom života. Najviše UV zraka koža primi do 18 godine, pa je zbog toga edukacija i prevencija nužna od najranije dobi.
Štetnost UV zračenja za oči
Zbog osjetljive kože djeca tijekom boravka na suncu moraju obavezno biti zaštićena odgovarajućom kremom, koja štiti i od UVA i UVB zraka, dok sunčane naočale trebaju biti s odgovarajućim UV filtrom. Stručnjaci upozoravaju kako sunčane naočale s lošom zaštitom mogu naštetiti očima, bolje je biti bez naočala nego nositi takve, jer ako nemaju dostatnu UV zaštitu nego samo zatamnjena stakla, zbog smanjene količine vidljivog svjetla koje dolazi do oka uzrokuju širenje zjenice, te tako omogućuju štetnim UV zrakama još dublji prodor u oko. A zbog štetnog ultraljubičastog zračenja ugrožena su sva očna tkiva, sluznica, rožnica, leća i mrežnica. Dugotrajna izloženost UV zračenju posebice šteti leći oka i mrežnici.
Sve se to odnosi i na djecu, čije su oči vrlo osjetljive na svjetlost i propuštanje svjetlosti. Samo kapa ili šeširić sa širokim obodom nisu dovoljna zaštita za oči, dijete više vremena ljeti provodi na otvorenom pa je tako svakodnevno izloženo većoj dozi sunčeva zračenja.
Naočale moraju imati odgovarajući UV zaštitni filter
Od štetnog učinka sunca na oči dijete treba zaštititi kvalitetnim sunčanim naočalama koje filtriraju cjelokupno UV zračenje. Naočale moraju imati vidljivo istaknut certifikat koji nam daje podatak o kategoriji filtra, ili zatamnjenju stakla, koje se označava brojkom od 0- 4, te o količini UV zračenja koje zaustavlja i koja je izražena postotkom. Pri kupnji obvezno treba provjeriti postojanje certifikata kojim se jamči 100 postotna zaštita od UVA i UVB zračenja. Preporuka je kupovati naočale koje nude zaštitu najmanje UV -400, jer štite od svih opasnih zraka. Kupujte ih na provjerenim mjestima, optičkim radnjama, trgovinama s dječjom odjećom, osim potrebnog certifikata bitno je i da su udobna za nošenje i da djetetu ne spadaju s očiju.
Zaštita od blještanja ne znači nužno i zaštitu od UV zračenja
Rijetka su istraživanja o kvaliteti sunčanih naočala za djecu koja se mogu naći na hrvatskom tržištu, ono koje je svojedobno provela udruga Suncobran pokazalo je nimalo ohrabrujuće rezultate, no ne i neočekivane s obzirom na dobro poznatu činjenicu da se u nas uvozi sve i svašta, bez prave kontrole. Rezultati su pokazali da 15 posto sunčanih naočala za djecu ne zadovoljava propisane uvjete za zaštitu od UV zračenja. Čak 52 posto sunčanih naočala za djecu ima kategoriju filtra manju od 3 što nije preporučljivo za upotrebu u ljetnim mjesecima. I udruga je samo mogla zaključiti "kako nažalost nabava i nošenje takvih naočala umjesto da pruži bilo kakvu zaštitu, upravo suprotno, djeluje štetno i znatno povećava rizik od mogućeg oštećenja oka."
Siguran boravak na suncu
Osim korištenja sunčanih naočala, svakako biste se trebali kod djece pridržavati svih ostalih, već dobro poznatih i iznimno važnih pravila na koja svakoga ljeta upozoravaju dermatolozi. Izbjegavajte da djeca mlađa od tri godine budu direktno izložena suncu, a pogotovo između 11 i 17 sati. Dijete obavezno zaštite kapom ili šeširićem širokog oboda, odgovarajućom odjećom, te kremom za zaštitu od sunca. Preporučljive su kreme koje sadrže mineralne filtre, jer oni raspršuju UV zrake, na površini kože stvaraju film koji je vidljiv i ne prodire u kožu, te su fotostabilni. Posebno zaštitite izložene i najosjetljivije dijelove tijela, kao što su nos, uši, usne, vrat. Zaštitnu kremu nanosite i kad je dijete u sjeni zbog toga što se UV zrake reflektiraju o vodu, stijene, ili pijesak. Vodite računa da UVA i UVB zračenje ne prestaje ni za vrijeme oblačnih dana Pratite dnevna izvješća o UV indeksu, jer što je veća opasnost od UV zračenja, potrebna je dodatna zaštita i oprez. Bebe do 6 mjeseci uopće ne bi smjele na sunce, a sredstva za zaštitu od sunca za njihovu su osjetljivu kožu preagresivna i treba ih izbjegavati.
(M.G.)