No kad beba jednom dođe na svijet, žena očekuje da će se trbuh ubrzo vratiti u stare mjere. Međutim, kod nekih žena i mjesecima nakon poroda trbuh ostaje i dalje prilično ispupčen, napet i tvrd na dodir kao da su ponovno trudne (a nisu), pa čak i ako su zdravo jele, minimalno se udebljale tijekom trudnoće i vježbale.
Mogući razlog ili uzrok je stanje koje naziva - diastasis recti, a radi se, jednostavnim rječnikom rečeno, o raširenju trbušnih mišića.
Što je diastasis recti?
Nakon poroda, trbuh bi se trebao postepeno smanjivati. Šest do osam tjedana nakon poroda maternica se vraća u svoje prvobitno stanje, ali mali trbuščić može ostati i mjesecima nakon što ste na svijet donijeli svoju bebicu. Kako onda prepoznati razliku između postporođajnog trbuščića koji se nije do kraja stegnuo i stanja zvanog diastasis recti?
Kod diastasis recti stanja, zbog rasta trbuha dolazi do razdvajanja skupine trbušnih mišića poznatih kao "six pack" ili ravni trbušni mišići (Rectus abdominis) koji se nalaze neposredno iznad i ispod pupka te ih točno po sredini trupa spaja vezivno tkivo (bijela linija ili linea alba) koje je tijekom trudnoće oslabilo, raširilo se, olabavilo. Zbog toga se mišići razdvoje i tvore odmah ispod rebra ispupčenje koje nalikuje trudničkom trbuhu u, recimo, šestom mjesecu trudnoće.
Kako provjeriti imam li i ja diastasis recti?
Legnite na leđa i savijte noge u koljenima. Jednu ruku stavite ispod glave i napravite trbušnjak tako da dignete samo glavu od poda i stisnete trbušne mišiće. Potom sa slobodnom rukom, s jednim prstom prijeđite bijelu liniju cijelom dužinom od mjesta gdje se spaja grudni koš, pa sve do dna trbuha. Ako osjetite da između mišića negdje postoji rupa u koju možete ugurati jedan, dva, tri ili čak četiri prsta, vjerojatno imate diastasis recti. Ako niste sigurni, pokušajte napipati tu liniju koja spaja mišiće kod nekog tko nije rodio bebu, pa će vam biti jasnija ta razlika.
U donjem videu možete vidjeti kako napraviti test:
Je li stanje diastasis recti opasno?
Mnoge žene žive s ovim stanjem, a da liječnici od toga ne prave nikakav problem, odnosno ne smatraju da se radi o nečem alarmantnom. Neki ga više smatraju estetskim problemom nego fiziološkim i često stanje ostane nedijagnosticirano. Ipak, treba imati na umu da su mišići na trbuhu povezani s mišićima na donjim leđima i zdjelicom, pa mnoge žene osjećaju bol i u kukovima i leđima, a može doći i do stanja u kojem zdjelica nije dobro "učvršćena" u mišićima što pak može dovesti do urinarne inkontinencije.
Od ostalih simptoma javljaju se problemi s probavom te bol duž cijele kralježnice zbog krivog držanja.
Naime, oslabljeli trbušni mišići koji nisu čvrsto fiksirani vezivnim tkivom, imaju tendenciju tražiti uporište u ligamentima oko kralježnice, zbog čega se i trbuh nadima i ispupčuje prema van.
U svakom slučaju, za dugoročno zdravlje žene dobro je potražiti pomoć fizijatra i zahtijevati vježbe koje će se izvoditi pravilno i dovesti do jačanja određenih skupina trbušnih mišića.
Diastasis recti može nastati i prije trudnoće
Tijekom trudnoće, hormoni relaksin i progesteron su u naponu svoje djelotvornosti te mogu omekšati vezivno tkivo na skupinama trbušnih mišića, a kako bi omogućili otvaranje zdjelice i pripremili mišiće, kosti i organe na porod. Međutim, na koji način će se relaksin disperzirati u tijelu, individualno je kod svake žene pa ni diastatis recti nije posljedica baš svake trudnoće. Ukoliko je žena podložna pojavi tog stanja, ono će se pojaviti do trećeg tromjesečja trudnoće. Isto tako, pravilnim vježbama tijekom trudnoće, stanje se može u potpunosti izbjeći.
Lagano razdvajanje trbušnih mišića može se dogoditi još i prije trudnoće, posebno ako se radi puno trbušnjaka i puno istezanja vezivnog tkiva na području trbuha. U tom slučaju, trudnoća može donijeti samo pogoršanje stanja.
Kako si pomoći?
Osim estetske operacije, postoji i alternativni put, a svodi se na lagano i pravilno vježbanje. Poanta je ojačati vezivna tkiva među mišićima i raditi vježbe koje će lagano potiskivati trbuh u smjeru kralježnice. Prema studiji objavljenoj u stručnom časopisu Obstetrics and Gynecology, najučinkovitije su bile vježbe tzv. izometričkih kontrakcija skupine poprečnih trbušnih mišića (Transversus abdominis) koji se nalaze ispod ravnih trbušnih mišića i omotani su oko kralježnice kako bi je štitili i dali joj stabilnost. Pomažu i vježbe otpora te kardiovaskularni trening.
Ono što nikako nije preporučljivo je raditi naporne trbušnjake i neke pilates vježbe, jer takvo naprezanje trbušnih mišića koji su labavo povezani, može samo pogoršati situaciju.
Dobra vijest je da se diastasis recti može s vremenom ispraviti, čak i samo petminutnim svakodnevnim vježbanjem i to bez obzira jeste li rodili prije tri mjeseca ili prije tri godine.
Idealno bi bilo pronaći fizijatra koji ima iskustva s ispravljanjem diastasis recti stanja koji će vam napraviti točan popis vježbi i pokazati vam kako vježbati. Neke vježbe mogu se pronaći i na YouTube kanalima.