Svi smo to radili kao mali - bilo potajno ili su nam dali roditelji. Ako su nam dali roditelji, to je u većini slučajeva bilo kako bi nam pokazali da nam alkohol neće valjati i biti ukusan.
Ovih je dana objavljeno jedno vrlo zanimljivo istraživanje na ovu temu koje se pozabavilo teorijom da kušanje alkohola u ranoj dječjoj dobi vodi do problematičnog ponašanja i konzumiranja alkohola u odrasloj dobi.
Ispitano je 452 djece, starosti od 8 do 10 godina, zajedno s članovima njihovih obitelji, a kako bi se ispitali faktori rizika povezani s kušanjem alkohola u dječjoj dobi.
Rezultati su pokazali da je 94 djece u spomenutoj dobi kušalo alkohol.
"Djeca koja su počela srkati i isprobavati alkohol prije 12. godine po ničemu se kasnije nisu razlikovala od djece koja to nisu činila, odnosno kušanje alkohola u tako ranoj dobi nije predviđalo probleme s alkoholom, marihuanom ili drogom, delikventnim ponašanjem i rizičnim seksualnim ponašanjem u tinejdžerskoj dobi", kazao je prof. John Donovan, koautor istraživanja i profesor psihijatrije na Sveučilištu u Pittsburghu.
Drugim riječima, ako djeca prvi puta kušaju alkohol u dobi između 10 i 12 godina, to samo po sebi ne uzrokuje problematično ponašanje, kaže prof. Donovan.
Ono što nije dobro, a pokazala je studija, je činjenica da kušanje alkohola u ranoj dobi ovisi najviše o roditeljima, odnosno o tome hoće li upravo oni djeci dati gutljajčić ili neće.
Djeca koja su ranije kušala alkohol ujedno su djeca čiji roditelji su to dozvolili i roditelji koji i sami konzumiraju više alkohola. To je još jedan dokaz da obiteljska okolina najviše utječe na prvi susret djece s alkoholom.
Je li u redu da djeca probaju alkoholna pića?
Za razliku od pijenja, povremeni gutljajčić alkohola puno se češće događa u dobi do 12 godina. Porcjenjuje se da oko 66% djece kuša alkohol prije 12. rođendana. Treba li to brinuti roditelje i društvo u cjelini?
Profesor Donovan kaže da postoje neke asocijativne veze između ranog kušanja alkohola i kasnijeg opijanja u tinejdžerskoj dobi, ali ne postoji čvrsta i nepobitna uzročno-posljedična veza. Drugim riječima, ako rano kušaju alkohol, sama ta praksa od djece neće napraviti alkoholičare. Postoji puno drugih faktora koji također utječu na to hoće li tinejdžer piti ili neće.
Upravo zbog toga nema jasnog i konačnog odgovora, ali uvijek je bolje biti oprezniji i odgoditi kušanje alkohola, prvi gutljajčić i upoznavanje s tim novim okusom za što kasnije.