Cvilidreta: moderna verzija stare priče o borbi sa strahom od nepoznatog

Bajka o Cvilidreti doživjela je najrazličitija izdanja, od klasične pripovjetke do crtanih filmova, a zanimljiva je bila i redateljima popularnog Shreka.

cvilidreta2-8

Nedavno je u Dječjem kazalištu Dubrava predstavljena neobičnija verzija ove priče koja i u svom osuvremenjenom obliku donosi jednako upečatljivu poruku o borbi sa strahom od nepoznatoga.

Djevojka Lina živi s majkom u teškoj situaciji. Iako je najljepša u okolici i svaki je mladić želi za ženu, Lina ih redom odbija, čekajući nekog posebnog. Nakon što joj jedan od njih odluči zagorčati život, Lina se nađe u naizgled bezizlaznoj situaciji i u pomoć joj priskače neobična vrckasta djevojka koja nudi rješenje njezinih problema.

Bajka o Cvilidreti, biću koje zastrašuje svojom mistikom, idealna je podloga za različite varijacije i adaptacije. Pomalo neočekivano, kazalište Dubrava bajku je prikazalo u različitim vremenskim razdobljima. Pozadina priče smještena je u prošlost dok su mnogi elementi kao i lik Cvilidrete potpuno osuvremenjeni. Cvilidretu se do sada najčešće predstavljalo kao muški lik sličan patuljku ili gnomu. Ovaj put, utjelovila ju je izazovna djevojka, moderno odjevena i provokativna.

Miješajući elemente klasične priče i video zapise snimljene u zagrebačkim tramvajima, postiže se element čarolije koja je i temelj svake bajke. Pripovijedanje je koncizno, jasno se naglašavaju svi ključni trenuci koji djecu navode na zaključak o Cvilidretinu imenu, ali i njezinu stvarnu karakteru. Glumeći tajnovitu i nedostižnu pojavu, Cvilidreta manipulira drugima hraneći se njihovim strahom i iskorištavajući njihovu slabost. No trenutak u kojem Lina doznaje njezino, dobro čuvano ime, Cvilidreta se suočava sa svojim pravim licem i pokazuje kako je tek plačljivo i bojažljivo stvorenje koje ne može podnijeti istinu.

Strah od nepoznatoga česta je fobija u predškolske i školske djece pri čemu je susret sa školom, s novim društvom, odlazak na novu aktivnost ili bilo kakva iznenadna i neznana situacija, djetetu stres. Ono što Cvilidretina priča objašnjava je iracionalnost straha i način na koji se on može svladati. Upoznavanje s tajnovitim, drugačijim i neviđenim daje nam uvid u ono što nas čeka, a samim time i moguće rješenje.

Scenografija je privlačna, a kostimi su jednostavni. Igra multimedije i klasičnog teatra kazalištu Dubrava nije strano pa se i na ostalim njihovim predstavama, takav spoj može očekivati. Djeca na to reagiraju uglavnom pozitivno, dok je roditeljima posebno zanimljivo prepoznati dašak ironije u izvedbi. Posebnu pohvalu valja upititi glazbi i songovima koji su ključan element otkrivanja strogo čuvana imena nestašne Cvilidrete.

Ono što predstavi nedostaje jesu uvjerljivi glumci. Iako se Anja Đurinović u ulozi Line odlično snašla, ostalima je nedostajao dašak živosti i ludosti po kojoj se ova bajka posebno prepoznaje.

Tematski predstava odgovara i predškolskoj dobi no zbog pristupa i načina adaptacije ne preporuča se djeci mlađoj od 8 godina.

Naša ocjena: 4/5

Trajanje:45 min

Dob: 8+

Igraju: Anja Đurinović, Marija Šegvić, Jure Radnić

Redatelj: Paolo Tišljarić

Dramaturginja: Valentina Galijatović prema motivima bajke braće Grimm