Smatrate li da su proizvodi poznatih marki i još poznatijih multinacionalnih kompanija samim tim dovoljno jamstvo da ne sadrže opasne i dokazano štetne sastojke?
Povjerenje mnogih roditelja u proizvode koje gotovo svakodnevno koriste za njegu beba i djece još je jedanput drastično poljuljano nakon nedavne vijesti da neki od najpopularnijih i najprodavanijih šampona za djecu sadrže kancerogene kemikalije, kao što su formaldehid i dioksin. Takve rezultate analize pokazalo je neovisno istraživanje Kampanje za sigurnu kozmetiku, međunarodne udruge koja okuplja grupe za zaštitu okoliša. Umjesto da ti proizvodi budu nježni i "bez suza" kako se reklamiraju, postavlja se pitanje njihove štetnosti za djecu, jer kemikalije koje su nađene u tragovima, na popisu su potencijalnih karcinogenih tvari Agencije za zaštitu okoliša. Za svaku mamu ovakva je vijest uzbunjuća, osim pitanja o kakvim se zapravo sastojcima radi i kako ih prepoznati na deklaraciji, javlja se i dilema što koristiti kao alternativu. Odgovore smo za naše čitateljice potražili kod Matilde Ivaniš Knez dipl.ing., aromaterapeutkinje za Primavera Life proizvode iz Biovege. "Formaldehid je jedna od najopasnijih kemikalija, kancerogen je, nalazi se u raznim sintetičkim proizvodima za njegu kose, isto tako njegu kože lica i tijela, uglavnom se koristi kao konzervans, Međutim ne navodi se na deklaracijama kao formaldehid, ako se navodi onda je to u varijantama formalin, formalit itd. to su neki najčešći nazivi. Nažalost vrlo često nije deklariran i on je jedan od sastojaka koji je nađen u ovim proizvodima. Drugi opasan spoj je dioksin. On je stabilan aromatski spoj, u prirodi se u principu gotovo uopće ne razgrađuje. Osim što je sam po sebi štetan, problem je i što se taloži, kako u ljudskom tijelu tako i u prirodi. Često ga se naziva prikrivenim ubojicom, ima dokazano kancerogeno djelovanje, također djeluje na reproduktivne funkcije, te na imunološki sustav, i to direktno jer smanjuje broj obrambenih stanica. Gotovo neizostavan sastojak dječje kozmetike su i mineralna ulja, takozvana baby ulja. To su proizvodi koji u manjoj mjeri prodiru u organizam, i tada su povezani s taloženjem u limfnim čvorovima i u jetri, te s problemima kao što su alergijske reakcije. "
Na što obratiti pozornost pri kupnji proizvoda za njegu beba i djece, posebice ako svi sastojci nisu navedeni u deklaraciji?Prvi korak je da se dobro pogledaju sastojci, dakle, jedan dio odgovora može nam dati deklaracija. Ono u što se možemo pouzdati su certifikati koji potvrđuju da se radi o proizvodima dobre ili odlične kvalitete. Uobičajeni certifikat za prirodnu kozmetiku je BDIH, to je minimum za prirodnu kozmetiku. Još je bolji jedan novi certifikat, to je Na True i označen je s jednom, dvije ili tri zvjezdice, ovisno o tome koliko proizvod sadrži organski uzgojenog materijala. Dobro je također prolistati letke, informirati se o tvrtki koja proizvodi određene preparate.
Što je alternativa, mogu li se za njegu djece koristiti eterična ulja?
Bazna ulja su odlična za njegu beba i djece, dok eterična ulja preporučujemo samo onda kada treba djelovati na određenu neravnotežu, ne koriste se preventivno na maloj djeci. Bazna ulja su primjerice, bademovo, sezamovo, makadamija, noćurak. Bademovo ulje je omiljeno za njegu beba i djece, koristi se u prirodnim i klasičnim kozmetikama, sjajno je za njegu kože, i jako dobro za tjemenicu. Ako pripremamo kupku možemo dodati određenu količinu baznih ulja, kako bi kupka bila što nježnija za posebno osjetljivu dječju kožu.
Koja su eterična ulja pogodna za njegu djece?
Najvažnija su lavanda, čajevac, kamilica rimska i eukaliptus radiata. Lavanda i čajevac su ulja koja treba uvijek imati u kućnoj ljekarni ako imamo djecu. Lavanda se može dodati u malo baznog ulja badema i dodavati u kupke jer djeluje smirujuće i opuštajuće. Prednost je eteričnih ulja da ne djeluju samo na kožu nego i na raspoloženje pa mogu djeci pomoći da se smire i da lakše zaspu. Lavanda i čajevac u kombinaciji ili posebno su odlični su za dezinfekciju ranica, posjekotina, uboda insekata. Ako se radi o većim kožnim problemima, dobra je kombinacija lavande i kamilice rimske, ta dva ulja se mogu koristiti kod bilo kakve iritacije, upalnih stanja. Kod prehlada neizostavno je ulje eukaliptus radiata, koje je dobro kod produktivnog kašalj, za sinuse, a u kombinaciji s lavandom odlično djeluje na snižavanje povišene temperature.
Gdje kupiti bazna i eterična ulja, i u kojim pakiranjima?Vrlo je važno kupovati proizvode vrhunske kvalitete. Proizvodi trebaju biti iz bilja koje je organskog ili biodinamičkog uzgoja, važan je i način izdvajanja ulja, a to znači hladno prešanje te samo pakiranje u adekvatnu ambalažu. Takva ulja mogu se kupiti u bio&bio trgovinama, trgovinama prirodne, odnosno zdrave hrane, te u svim bolje opskrbljenim ljekarnama i biljnim ljekarnama. Važno je da ulja nisu u plastičnim nego u staklenim bočicama tamno smeđe boje ili u nekoj drugoj boji ako imaju UV premaz kako bi se bazna ulja zaštitila od svjetlosti.
Treba li ulja čuvati na posebnom mjestu?
Bazna ulja, kao i eterična, mogu se čuvati na hladnom i tamnom mjestu, primjerice, ormariću. Ako je vruće u stanu onda se bazna ulja mogu čuvati u hladnjaku, eterična ne, dovoljno je da su na tamnom mjestu tj. da nisu direktno izložena sunčevoj svjetlosti ili prevelikoj toplini.
Način upotrebe eteričnih i baznih ulja
Ako ste odlučili zamijeniti klasične, komercijalne proizvode za njegu djece onima koji su pripravljeni na prirodnoj bazi, donosimo vam savjet aromaterapeutkinje Matilde Ivaniš Knez iz Biovege o tome kako sami možete pripremiti kupku od kvalitetnih eteričnih i baznih ulja.
U kadu punu vode dodajte potrebnu količinu eteričnih ulja prethodno otopljenih u jednoj žličici baznog ulja, mlijeka ili mlijeka u prahu ( na taj su način eterična ulja nježnija prema osjetljivoj dječjoj koži), te dobro promiješajte. Sve količine se računaju u broju kapi na žličicu baze. Za djecu do 6 mjeseci koristi se 1 kap eteričnog ulja, a u kadu dodajemo 1 količine mješavine. Od 6 mjeseci do 2 godine ide 1 kap eteričnog ulja na žlicu baznog ulja i tada koristimo 1 mješavine, dok za djecu koja su dobi od 2 do 5 godina stavljamo 1-2 kapi eteričnog ulja na žlicu baze, a u kupki koristimo 1 količine mješavine. Za djecu od 6 do 10 godina upotrijebite 1-3 kapi, a za onu stariju od 11 godina koristite 1-4 kapi.
(M.G.)