Prvenstveno je namijenjen djeci koja boluju od raznih senzornih poremećaja, ali i onim mališanima koji su skloni u usta stavljati i žvakati predmete iz okoline, primjerice, rukave majice, olovke i druge plastične predmete koji ne samo da su puni klica i prljavštine već mogu biti i otrovni.
Ukoliko dijete ima pojačanu potrebu žvakati, rješenje nije ni žvakača guma (osobito za one najmanje), niti je pametno djeci stalno davati kruh ili neku drugu hranu kako bi zadovoljila poriv. Stoga se već nekoliko godina na stranim tržištima, nažalost ne i na hrvatskom, može naći chewlery koji dolazi u raznim bojama te najčešće u obliku narukvica i ogrlica. Uz ovaj nakit možete biti sigurni da vaše dijete žvače, liže, siše i grize predmet kojem je to glavna svrha, a da mu se pritom ništa opasno za zdravlje ne može dogoditi.
Kada dijete preraste dob u kojoj mu rastu zubići i u kojoj istražuje svijet oko sebe stavljanjem stvari u usta, a još uvijek žvače i grize sve što mu se nađe na putu, roditelji često traže pomoć stručnjaka. Postoji čak i bihevioralna terapija pomoću koje se djecu nastoji odučiti od navike žvakanja nejestivih stvari iz okoline.
Međutim, mnogi roditelji djece s posebnim potrebama, odnosno djece koja imaju, primjerice, autizam ili poremećaj senzorne integracije, ne mogu pribjeći, niti žele, ovakvim terapijama. Njihova djeca trebaju žvakanje, jer im stimulacija u ustima daje dodatne oralno-taktilne informacije iz okoline. Njihov mozak takvu vrstu stimulacije jednostavno treba i zahtijeva u nastojanju da ostane organiziran, smiren i općenito sposoban obrađivati informacije iz okoline. Na neki način, žvakanje je za djecu s raznim senzornim poremećajima refleks preživljavanja. Ukoliko ga roditelji pokušaju djeci oduzeti, postoji velika šansa da će dijete potrebu zadovoljavati na neki drugi način (grižnjom noktiju, škrgutom zubi i sl.) i da će ga se još više usporiti u razvoju. Chewlery je stoga idealno sredstvo pomoću kojeg roditelji djece sa senzornim poremećajima njihovo ponašanje samo preusmjeravaju na predmet koji je prikladniji za žvakanje te na taj način uspostavljaju i neku vrstu kontrole nad tom potrebom svog djeteta.
Kod "zdrave" djece potreba za oralno-taktilnom stimulacijom s odrastanjem slabi, jer u interakciji s okolinom dobivaju potrebne informacije na druge načine. U dobi u kojoj pak se oslanjaju na žvakanje, chewlery je također prvi izbor mnogih roditelja.
Chewlery se od standardnih gumenih igrački koje se daju bebama kada im rastu prvi zubići razlikuje po tome što se nosi kao nakit. Dijete nosi ogrlicu ili narukvicu koju može žvakati do mile volje, čime se izbjegava klasični problem s gumenim igračkama i dudama, a to je gubljenje žvakalica po stanu, padanje istih na pod, hvatanje prljavštine za slinavu plastiku i slično.
Ove neotrovne žvakalice dolaze u raznim bojama i oblicima, pa dijete može samo izabrati koje mu se najviše sviđaju. Mnoge dolaze s raznim detaljima i motivima, kao što su zvijezdice, srca, točkice... Chewlery se može prati mlakom vodom i dezinficirati te sušiti na zraku, bez da će to utjecati na njihov sastav. Plastični nakit ne sadrži bisfenol A, ftalate, pvc, živu niti lateks.
Chewlery je vrlo popularan i među bebama, odnosno mamama koje rješavaju problem žvakanja svojih bebica na način da stave narukvicu ili ogrlicu oko vrata i dok čuvaju u naručju svoju bebicu, ujedno joj pružaju siguran materijal za žvakanje i sisanje. Chewlery nije preporučljiv za samostalno nošenje djeci mlađoj od 3 godine, a i oni stariji trebaju ga nositi uz roditeljski nadzor.
Ukratko, na inozemnim tržištima postoji chewlery svih oblika, boja i namjena, za svačije potrebe i osobnost, za oba spola i sve dobi djece i odraslih. Primjere nakita za žvakanje pogledajte ovdje, a oni poduzetniji mogli bi razmisliti o distribuciji ogrlica i narukvica za žvakanje u Hrvatskoj.