Tako je u porastu i liječnje djece od bubrežnih kamenaca u posljednjem desetljeću, kako navodi Reuters Health, iako uzroci još uvijek nisu otkriveni.
Bubrežni kamenci stvaraju se kada urin sadržava višak tvari koje su podložne stvaranju tzv. kristalića, a koje se ne mogu učinkovito otopiti u dostupnoj tekućini. Neke od njih su kalcij, mokraćna kiselina i kalcijev oksalat. Kristalići ne ostavljaju trajna oštećenja, ali uzrokuju bolove zbog otežanog prolaska kroz mokraćne kanaliće.
Bubrežni kamenci najčešće se pojavljuju nakon 40-te godine, ali mogu se zapravo pojaviti u bilo kojoj dobi. Iako još uvijek nema dokaza da se radi o trendu, činjenica je da urolozi i pedijatri sve češće prijavljuju pojavu bubrežnih kamenaca kod djece, odnosno i do četiri puta češće nego u prvoj polovici 90-tih godina.
Vladino istraživanje u SAD-u pokazalo je da je u 42 pedijatrijeske klinike broj djece s bubrežnim kamencima porastao sa 125 slučajeva u 1999. godini na 1389 slučajeva u 2008. godini.
Rezultati su prikupljeni među djecom koja su podvrgnuta liječenju, ali ne i na uzorku opće populacije, pa stručnjaci kažu da se možda samo radi o tome da se urologija sve više razvija te da su dijagnostika i pretrage detaljnije i kvalitetnije, pa se samo čini da više djece ima bubrežne kamence. Možda je broj djece isti, ali ih više završi s dobrom i kvalitetnom dijagnozom no što je to bilo prije 15 godina.
S druge strane, bubrežni kamenci među djecom možda su posljedica sve većeg broja pretile djece. Pretilost predstavlja, izmeđuostalih, i rizik za stvaranje bubrežnih kamenaca. Ostali mogući uzroci su promjena prehrane, odnosno visoki unos soli i masnoća, a smanjeni unos tekućine.
Dovoljan unos vode u organizam, odnosno hidratacija organizma, najbolja su prevencija za stvaranje bubrežnih kamenaca, kažu stručnjaci.
(JK, Izvor: Reuters Health)