Počinjemo ih primjećivati tek kad promjene boju, odnosno, kad se pojave u obliku crnih mrlja. Često se pojavljuje u tamnim, toplim i vlažnim mjestima.
Život u prostoru nastanjenom plijesni nije zdrav. Mogu se pojaviti problemi sa disanjem, suzenje očiju, šmrcanje, kašnjanje, a u nekim slučajevima i napadaji astme. Plijesan može utjecati i na pojavu specifičnog, neugodnog mirisa.
S obzirom na to da je iz estetskih i zdravstvenih razloga vrlo nepoželjna, riješite je se, brzo i efikasno na sljedeće načine:
- Eterična ulja
Jednu žličicu eteričnog ulja eukaliptusa pomiješajte sa žličicom metilnog alkohola i dvije šalice vode. Poprskajte zahvaćeno područje i ostavite da se osuši. Jednako učinkovita metoda je i mješavina jedne žličice eteričnog ulja čajevca i dvije šalice vode. Smjesu nije potrebno ispirati.
- Izbjeljivač
Kuglice vate natopite izbjeljivačem i stavite na mrlje od plijesni te ostavite da odstoji nekoliko sati kako bi efikasno djelovalo. Obavezno pritom, redovito, prozračujte prostor.
- Soda bikarbona, ocat i voda
Pomiješajte istu količinu octa i vode, dodajte sode bikarbone tako da dobijete pastu i nanesite na zahvaćena područja. Kada se osuši, sastružite.
Prilikom uklanjanja plijesni, imajte na umu da nestručnim saniranjem, spore plijesni mogu se proširiti po cijelom prostoru u kojem boravimo. Primjerice, ako su tapete na zidovima napadnute od plijesni onda je potrebno cijelu napadnutu površinu tapeta temeljito ukloniti. Također je preporučljivo "napadnuta" mjesta prskati, a ne brisati kako se spore plijesni ne bi posvuda proširile.