Prema novom istraživanju Europske inicijative za praćenje debljine po broju pretile djece Hrvatska je na visokom petom mjestu Svaki treći učenik do trećeg razreda ima prekomjernu tjelesnu težinu. U kontinentalnoj Hrvatskoj svaka treća djevojčica ima prekomjernu tjelesnu težinu, a gotovo 40 posto dječaka na moru.
Na vrhu mediteranske zemlje
Neočekivano, ispred Hrvatske su mediteranske zemlje poput Španjolske, Grčke, Italije i Malte, a stručnjaci smatraju da je glavni razlog zauzimanja ovako visokih mjesta nepridržavanje tradicionalne mediteranske prehrane koja inače slovi kao iznimno zdrava i uravnotežena.
Istraživanje je otvorilo Pandorinu kutiju i pokazalo kako većina učenika prije izabere neko gazirano piće ili slatkiše nego voće. Više od njih pola ne jede svježe voće svaki dan, a čak njih 83 posto ne konzumira povrće.
Tko je odgovoran?
Osim roditelja, na djetetovu pravilnu prehranu više pozornosti trebaju obratiti i obrazovne i odgojne institucije od kojih se većina kune kako paze što djeci serviraju na tanjuru. Međutim, u nekim školama smatraju da odgovornost prvenstveno trebaju preuzeti roditelji koji bi djeci trebali češće kuhati, a ne voditi ih u restorane brze hrane.
Rezultate istraživanja komentirala je i epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Sanja Musa Milanović koja ističe da se se iz najnovijeg istraživanja vrlo lako može iščitati da se "borimo" s značajnim statističkim porastom pretile djece. Prije nekoliko godina, 20 posto sedmogodišnjaka bilo je pretilo. Danas, višak kilograma ima njih čak 35 posto, što znači da broj pretile djece u Hrvatskoj rapidno raste.
Krivca za sve veći broj pretile djece kasno je tražiti, ali zato nikada nije prerano obratiti više pozornosti na zdravu i pravilnu prehranu naše djece u školama i kod kuće.
[PROČITAJTE JOŠ: Kako s djecom razgovarati o njihovoj prekomjernoj tjelesnoj težini?]