Bebica pritišće majčin mjehur, zdjelicu, a i ostatak abdomena pa su nelagodne senzacije i blagi bolovi normalna pojava u svakom tromjesečju, a posebice u posljednjemu.
Uzrujavanje zbog boli u zdjelici nije potrebno ukoliko je riječ o nelagodi, bez dodatnih simptoma kao što su neobični iscjedak, krvarenje, povraćanje i visoka temperatura. Uzroci ove učestale pojave mogu biti ginekološki i neginekološki, a trudnica će si najviše pomoći praćenjem tegoba i obraćanjem pažnje na alarmantne simptome.
Je li riječ o boli ili nelagodi?
Na samom početku trudnoće, većina trudnica osjeća blagu nelagodnu i grčiće u zdjeličnoj regiji, a ukoliko je osjećaj nalik dolasku menstruacije, ne treba se brinuti. Iznimno je važno razlikovati pravu bol od nelagodnog pritiska koji je normalan.
Maternica se širi kao i ligamenti koji je pridržavaju pa su zatezanje i pritisak na samom početku trudnoće učestali. Kraj se trudnoće pak prepoznaje po omekšalim kostima zdjelice koji se pomalo kreću širiti za porod. Budući da bebica u tom periodu postaje teža, takve ćete senzacije nešto jače osjetiti oko 36. i 38. tjedna trudnoće.
Dok je pritisak, osjetno jako sličan menstrualnim grčevima, a nelagoda se širi na područje rektuma i donjeg dijela leđa, bol trudnice opisuju kao osjećaj da se zdjelica razdvaja na dva dijela, a uz to im je jako otežano hodanje, prebacivanje težine s jedne na drugu nogu te penjanje.
Razlog ovakve boli u većini slučajeva leži u nešto većoj težini djeteta odnosno uskoj konstituciji majke čija je zdjelica na udaru bebine glavice. Pritisak se može vršiti i na mjehur te bokove kao i na sve okolne mišiće i kosti.
Rješenje ovog problema doći će na svijet zajedno s bebom, a trudnicama se do tada preporuča redovito lagano vježbanje s fizioterapeutom ili uz pomoć edukativnih specijaliziranih videa. Također, teže fizičke poslove valja prepustiti partneru i obitelji.
Uzrok mogu biti i crijevne bolesti
Liječnika valja hitno obavijestiti ukoliko bolovi postanu neizdrživi, a uz njih se jave simptomi poput povraćanja, proljeva, krvarenja ili gnojnog iscjetka. Naime, jaka bol u zdjelici može biti povezana sa opasnim stanjima poput vanmaternične trudnoće ili spontanog pobačaja, kao i s degeneracijom materničkih mioma i cista.
Osim ginekoloških uzroka, javiti se mogu i teža stanja abdominalne regije pa ukoliko trudnica iskusi obilate sluzave i krvave proljeve, teške bolove u želucu i crijevima, posebice lokalizirane u jednom području, tada se može posumnjati na upalu slijepog crijeva, opstrukciju crijeva ili upalnu bolest, a nešto su češće tegobe s mokraćnim mjehrom koji zbog bebine težine popušta pa trudnica osjeća jači nagon za mokrenjem i peckanje.
Navedene su komplikacije rijetke, a i s obzirom na intenzitet boli, lako je prepoznati kad nešto zaista nije u redu i na vrijeme reagirati. Svaka druga nelagoda odnosno bol u zdjelici vrlo je vjerojatno povezana s navikavanjem tijela na "drugo stanje" i proći će čim beba dođe na svijet.
Kako bi taj period što lakše prošao, važno je da trudnica otvoreno razgovara sa svojim ginekologom i raspita se o najboljim metodama, vježbama ili pozama spavanja i sjedenja u kojima će se osjećati što ugodnije.