Bol u donjem dijelu leđa tijekom trudnoće ili disfunkcija zdjeličnih zglobova

Bol u leđima, posebno u donjem dijelu, vrlo je česta boljka kod trudnica.

500d28be28e9f

Stručnjaci procjenjuju da se u oko 40% slučajeva boli u donjem dijelu leđa zapravo radi o disfunkciji sakroilijačnih zglobova. Radi se o dva zgloba unutar zdjelice koja povezuju križnu kost sa velikim bočnim kostima zdjelice. Ukratko, sakroilijačni zglobovi povezuju kralježnicu sa zdjelicom, odnosno predstavljaju bazu na kojoj se pokreće kralježnica.

Disfunkcija sakroilijačnih zglobova najčešće se dijagnosticira ženama starim između 20 i 40 godina koje su rodile djecu. Ostali uzroci disfunkcije spomenutih zglobova mogu biti direktni i jaki pad na stražnjicu, motociklističke nesreće ili ozljede nastale pri podizanju teških predmeta.

Mi ćemo se ovdje baviti disfunkcijom sakroilijačnih zglobova koja nastaje tijekom trudnoće. Općenito se smatra da tijekom poroda dolazi do istezanja ligamenata zdjelice i sakroilijačnih zglobova te da se oni ne mogu više nikada u potpunosti ponovno vratiti u prirodan položaj. Zbog toga i najmanja trauma može izazvati pomicanje sakroilijačnih zglobova, a ligamenti i mišići oko njih mogu se dodatno istegnuti što pak izaziva upalu, bol i poteškoće u kretanju.

Disfunkcija sakroilijačnih zglobova ponekad se može krivo zamijeniti za išijas. No kod išijasa se radi o iritaciji živaca u donjem dijelu leđa te je najčešće u vezi s pomaknutim diskom. Simptomi išijasa su bol u donjem dijelu leđa, koja prelazi u jednu od nogu (čak sve do stopala). Osim boli, oboljeli od išijasa često će osjetiti trnce i obamrlost u nozi, a neki iskuse i pečenje i vrućinu u nožnim zglobovima.


Simptomi disfunkcije sakroilijačnih zglobova su:

- Duboka, peckajuća bol u donjem dijelu leđa (na bilo kojoj strani ili obje)
- Bol se može proširiti na stražnjicu ili stražnji dio bedra
- Bol postaje oštrija s kretanjem, sjedenjem, penjanjem, stajanjem, sagibanjem, ustajanjem
- Bol se mrvicu ublažava kod ležanja
- Osjetljivost na dodir u području oko kosti na donjem dijelu leđa


Zašto dolazi do disfunkcije sakroilijačnih zglobova tijekom trudnoće?


Bol u donjem dijelu leđa može se pojaviti u bilo kojem trenutku trudnoće, a kod većine žena prvi simptomi javljaju se u 18. tjednu trudnoće i postaju intenzivniji kako trudnoća napreduje. Bol se obično spontano povlači tri mejseca nakon poroda, ali u nekim slučajevima postaje kronična.

Tijekom trudnoće oslabljuju mehanizmi koji stabiliziraju sakroilijačne zglobove, a pomaci u zdjelici pritišću spomenute zglobove. Hormoni koje organizam luči tijekom trudnoće opuštaju ligamente u tijelu kako bi omogućili širenje zdjelice, a s ciljem da se zdjelica pripremi za porođaj. Zbog širenja maternice, neki od najčvršćih mišića oko zdjelice se rastežu i time oslabljuju.

Nakupljena težina i promjena načina hoda tijekom trudnoće uzrokuju mehaničke deformacije zglobova zdjelice, što može izazvati već spomenutu upalu ligamenata i mišića, što trudnica osjeća kao jaku, duboku bol u donjem dijelu leđa.


Može li pomoći fizikalna terapija?

Mnoge žene odlučuju se na fizikalnu terapiju i kiropraktiku kako bi umanjile bol zbog disfukcije zdjeličnih zglobova. Ukoliko se i vi odlučite na taj potez, vrlo je važno da vaš liječnik i stručnjak kojem ste povjerili liječenje i/ili terapiju, napravi detaljan pregled i ustanovi sve strukturalne uzroke boli.

Najbolji terapijski pristup je onaj koji koristi kombinaciju nježnih manualnih tehnika i specifičnih vježbi za zdjelične zglobove. Postoje mnoga istraživanja koja demonstriraju učinkovitost nekih manualnih tehnika u smanjenju boli i pojačanju funkcije zglobova. Ortopedska manualna tehnika poznata kao Tehnika mekog tkiva koristi se za mobilizaciju zglobova i okolnog mekog tkiva. Isto tako, ovim se tehnikama smanjuju upalna stanja, stimulira izlječenje i smanjuje preosjetljivost živaca.

Nakon toga slijede nježnije tehnike koje tretiraju sam zglob te na kraju nježne vježbe istezanja koje mišiće čine fleksibilnijima. Tu su i razne stabilizacijske vježbe koja pojačavaju snagu, motoričku kontrolu i izdržljivost mišića koji stabiliziraju kralježnicu i zdjelicu.

Stručnjaci nerijetko daju trdnicama popis laganih vježbica koje svakodnevno mogu raditi kod kuće, a kompletna fizikalna terapija može znatno umanjiti bol u donjem dijelu leđa kod trudnica te ih učiniti fizički pokretljivijima i spremnijima na zahtjeve zadnjih tjedana trudnoće i sam porođaj. Kako si još možete sami pomoći, potražite ovdje.