Postoji niz igrica kojima možete od prvog tjedna zabavljati svoje zlato i ujedno mu pomoći u razvoju novih vještina i otkrivanju novih mogućnosti. Imajte na umu da je svaka beba posebna i da se razvija svojim tempom, pa ukoliko primjetite da beba na neku igru nije spremna, pokušajte za tjedan-dva ponovno.
Igre za bebe od 0 do 4 tjedna
Naprstak lutkica
Vid kod dojenčeta još uvijek nije skroz razvijen i čini se kao da bebe ne raspoznaju udaljene stvari. Ali ako nešto približimo skoz blizu bebinih očiju (idealno na udaljenosti između 20 i 40 cm), ona se sva pretvara u oko. Tu se radi o vještini preživljavanja, jer bebe dolaze na svijet samo s jednom misijom - pronaći hranu. Udaljenost od 20 do 38 cm, zapravo je udaljenost bebe i vašeg lica kada je dojite ili hranite. Razvoj bebinih vizualnih sposobnosti možete potaknuti jednostavnom igrom s naprstak lutkicom.
Vještine koje razvijate: vizualne, interaktivnost
Što vam treba?
Plišana lutkica koja se zatakne za prst (kupovna), papirnata ili krpena lutkica koju možete napraviti kod kuće, pri čemu bi bilo dobro da ima lice
Kako se igrati?
Zataknite lutkicu na kažiprst i polagano je primičite u bebino vidno polje te pratite bebino lice kako fokusira lutkicu. Kada uočite da je beba spazila lutkicu, tihim i polaganim glasom predstavite joj lutkicu jednostavnom rečenicom kao što je: "Dobar dan, ja sam koka Toka". Prst možete pomicati naprijed natrag kao da se lutkica bebi klanja. U daljnjem razgovoru neka lutkica postavlja pitanja, kao što je npr. "Kako je bebica danas spavala?", nakon čega pričekajte neko vrijeme kao da vaša beba odgovara, pa postavite sljedeće pitanje.
Mijenjanje izraza lica
Priroda je bebama podarila sposobnost da se od prvog dana mogu fokusirati na nečije lice. Ništa nije tako upečatljivo bebi kao nečije ekspresivne oči, nos i usta. Neka istraživanja čak su potvrdila da bebe bolje pamte i prepoznaju lica od odraslih. Bebe se duže fokusiraju na standardne dijelove ljudskog lica nego na bilo koji drugi oblik u svojoj okolini, zato i baby igračke obično imaju vrlo jednostavna lica (oči, nos, usta).
Vještine koje razvijate: vizualno prepoznavanje
Što vam treba?
Ogledalce i vaše lice
Kako se igrati?
Sjednite ili stanite u bebino vidno polje (20 do 40 cm od bebinih očiju) i počnite mijenjati izraze lica. Krenite s nasmiješenim izrazom, pa prijeđite na iznenađeno i na kraju pokažite bebi jezik. Zatim ponovite sve izraze s malim pauzama između svakog izraza i pokušajte vidjeti da li vas vaša beba nastoji oponašati. Ogledalce iskoristite kako bi bebi pokazali njezin vlastiti odraz i izraz lica. Kad se beba gleda, slobodno komentirajte: "Oh vidi ljubavi kako iznenađeno izgledaš... a sada, sada izgledaš tako sretno!". Ogledalce možete postaviti i tako da se u njemu vidi vaše lice, a kako bi beba istovremeno mogla gledati i vaše lice i njegov odraz u ogledalu.
Mekana senzacija
Postoji razlog zbog kojeg bebe od prvog mjeseca pokušavaju nešto dohvatiti svojim ručicama - žele biti aktivni sudionici života. Bebi neće biti dovoljno samo nešto vidjeti, već joj neki predmet možete dati i da ga opipa bez obzira što ne može pravilno ili čvrsto držati predmete u ručicama. Beba upoznaje svijet pomoću svih pet osjetila, ali posebno snažno osjetom opipa. Roditelji mogu poticati bebinu znatiželju i taktilne vještine kroz sljedeću igru.
Vještine koje razvijate: koordinacija ruku i očiju, osjetljivost na dodir
Što vam treba?
Različite mekane stvari iz doma - svileni šal, vata, plišana igračka i sl.
Kako se igrati?
Dok beba leži na svojoj mekanoj dekici, skinite joj odjeću i lagano joj različitim, prikupljenim mekanim predmetima prelazite nježno po trbuščiću. Uzimajte jednu po jednu stvar i pričajte bebi: "Osjećaš li ovaj mekani šal? Jako je sklizak i jako nježan, baš kao i tvoja koža". Ako beba pokuša dohvatiti neku od stvari, slobodno joj dozvolite. Ako je predmet čist, bez dlačica i ne predstavlja opasnost od gušenja, slobodno dozvolite bebici da ga stavi i u usta.
Nježna masaža
Nikada nije prerano bebi pružiti prvu masažicu sa iscjeljujućom snagom ljudskog dodira. Bebe su rođene s potpuno razvijenim osjetom dodira i kao što smo već spomenuli, jedan je od primarnih osjetila pomoću kojih beba upoznaje svijet oko sebe.
Vještine koje razvijate: osjetilna stimulacija
Što vam treba?
Baby ulje ili kremica
Kako se igrati?
Dozvolite bebi da se gola rasteže po ručniku i ugrijte među svojim dlanovima malo ulja ili kreme. Potom, dok beba slobodno maše ručicama i nožicama, počnite nježnu masažu nožica. Lagano stisnite bebine listove i bedra i dozvolite bebici da se navikne na dodir i osjećaje koje on u njoj budi. Za trbuščić i prsa masažu radite tako da nježno položite ruke na sredinu bebina tijela i radite lagane i spore kružne pokrete prema van (kao da ravnate stranice neke knjige). Prstima možete također raditi male kružne pokrete prema van. Bebu masirajte do trenutka do kojeg joj to odgovara i dok uživa. Ukoliko beba postane nemirna i plačljiva, prestanite s masažom.
Veseli razgovori
Proći će još neko vrijeme prije no što vaša beba kaže prvu riječ, ali to ne znači da beba već ne uči jezik koji čuje. Svi oni smiješni zvukovi koje proizvodi, zapravo su rani pokušaji komuniciranja. Što više odgovarate na te bebine pokušaje, to će ona više biti ohrabrena da nastavi s "pričanjem".
Vještine koje razvijate: podloga za učenje govora
Što vam treba?
Ništa osim određene skupine različitih zvukova
Kako se igrati?
Bebi možemo pomoći da otkrije što zapravo sve može svojim ustima, odnosno da osvijesti zvukove koje proizvodi. Pričekajte da beba napravi jedan od svojih karakterističnih zvukova kao što su, primjerice: gu, glasni izdah ili pucketanje jezikom. Potom isti taj zvuk ponovite vi tako da vas beba vidi i čuje. Pokušajte jezikom napraviti nekoliko pucketanja, ali različite glasnoće ili u različitom ritmu, pa pratite da li vaša beba reagira na te promjene i uočava ih. Nakon što joj pokažete što je ona "rekla", pokažite bebi i nekoliko svojih zvukova: pošaljite joj dugu i zvučnu pusu ili kažiprstom prelazite po usnicama dok ispuštate zrak kako bi dobili poznati brrrrr. Potom pričekajte i vidite pokušava li vaša beba oponašati taj zvuk. Možda vas ugodno iznenadi i usreći.
Ples dinosaursa
U ovoj igri roditelji mogu stimulirati bebinu kožu dok joj ujedno pokazuju vezu između uzroka i posljedice.
Vještine koje razvijate: dodir, osjećaj za uzrok i posljedicu
Što vam treba?
Ništa posebno :-)
Kako se igrati?
Jeste li se ikad igrali igru sjene, pa postavili prste na ruci u položaj koji imitira dinosaursa? Ako niste, vrlo je jednostavno - dignite srednji prst u zrak (glava dinosaursa), a ostala četiri koristite kao noge. Kada prematate bebu pa su trbuščić i nožice gole, pokažite bebi svog ruko-saursa (npr. položite prste na bebina prsa ili negdje sastrane da beba vidi što ste od prstiju složili). Potom nježno počnite "hodati" po bebinoj koži, pritiščući naizmjenično prste kako hodate i usput pričajte bebi: "Ide mali dinosaurs, šeta od nožica do trbuha, pa dalje sve do tvojeg nosića". Prijeđite bebinim tjelešcem od stopala do nosića koji ćete na kraju dotaknuti i pratite bebine reakcije. Ukoliko joj je neudobno i iritira je ova igra, pokušajte za dva tjedna ponovno.
Halo halo
Puno prije no što će samo znati komunicirati, beba razvija osjet sluha. Svaki puta kad razgovarate s bebom, zapravo njegujete njezinu potrebu za riječima. Savršeno vrijeme za razgovor je kada bebu prematate, jer će tada najbolje reagirati i upijati, a i vaše lice bit će blizu njezinom. Igra "telefona" uz pomoć kartonskog tuljca (od wc papira), držat će bebu zaintrigiranom i pružiti joj smirenu točku za fokusiranje.
Vještine koje razvijate: osjet sluha
Što vam treba?
Kartonski tuljac od wc papira ili papirnatih kuhinjskih ručnika
Kako se igrati?
Kada prematate bebu, imajte uz sebe kartonski tuljac. Recite bebi da vas vidi: "Reći ću ti jednu tajnu". Potom približite tuljac na 5 cm od bebina uha i tiho šapnite nešto kratko i jednostavno poput "Ljubavi moja" ili "Volim te". Potom stavite tuljac blizu drugog bebinog uha i šapnite drugu tajnu: "Ti si moje zlato". Beba će pomoću ove igre shvatiti da na svako uho može neovisno čuti i ovo otkriće će je držati znatiželjnom još puno, puno prematanja.
Poznati mirisi
Kad je u pitanju izoštrenost osjeta mirisa, bebama nema premca. Istraživanja su pokazala da bebe mogu prepoznati miris majčina mlijeka već od prvog tjedna. Kako bi testirali bebin osjet mirisa, napravite svoju malu kućnu mirisnu paradu.
Vještine koje razvijate: mirisne, osjet mirisa
Što vam treba?
Kriška naranče ili limuna, štapić cimeta, štapić vanilije, kora banane i parfem
Kako se igrati?
Sjednite i uzmite bebu u svoje krilo i smjestite je u dekicu kako bi je udobnije držali. Mirišljave predmete stavite na stol ispred sebe i jedan po jedan približite bebinu nosiću (ukoliko je miris jako intenzivan, pazite da ne dođete preblizu i da ne dotičete bebin nos). Sa svakim novim mirišljavim predmetom, promatrajte bebin izraz lica. Možda će bebica širom otvoriti oči, možda će se činiti iznenađena, a možda će se zadovoljno ogledavati oko sebe. Imajte na umu da bebe generalno ne vole miris citrusa, što će vam vaša buhtlica i sama pokazati. Ovu igru možete igrati jedanput tjedno i pokušajte zapaziti kako će se bebine reakcije na pojedine mirise mijenjati.