Čudotvorna bobica aronija našla se u društvu omiljenih biljnih preparata za poboljšanje imuniteta i općeg stanja organizma Hvale je kao najzdraviju biljku na svijetu, izuzetno snažnu, antikancerogenu i antioksidativnu namirnicu koja je u naše krajeve stigla nedavno, a već je zvijezda gotovo svake biljne ljekarne i lokalnih poljoprivrednih sajmova.
Na sreću, priča o aroniji nije još jedan marketinški trik već je zaista riječ o efikasnom preparatu koji imamo priliku konzumirati u obliku sokova, džemova, tinktura, čajeva te kao izvorni, bobičasti plod.
Trudnice, pažljivo s aronijom
Slična ribizu i borovnici, aronija je prilično gorkasta okusa i mnogi se žale kako ju nije jednostavno popiti, a još teže ponuditi djetetu. Ipak, popis dobrobiti konzumacije aronije toliko je dugačak da je sasvim jasno zašto mnogi stisnu zube i s vremenom nauče voljeti ovu bobicu. Obožavatelji aronije, pak, uživaju u njezinu trpkom okusu i koriste je u pripremi slastica.
Aronija obiluje antioksidansima, vitaminima B skupine, C i E koji djeluju antiupalno i suzbijaju viruse i bakterije. Sastojak antocijan zaslužan je za jačanje imuniteta kod odraslih i djece, a pripisuju mu se i antikancerogena svojstva. Odlična je kao prevencija ili dopuna liječenju kardiovaskularnih bolesti, hipotireoze, a regulira i rad gušterače te razinu šećera u krvi.
Iako je hvale kao blagotvoran lijek protiv probavnih tegoba, pa čak i kod djece i odraslih oboljelih od kroničnih upalnih bolesti crijeva, mnogi se žale kako teško sjeda na osjetljiv želudac.
Iz istoga razloga, trudnice, koje imaju problema s konstipacijom, trebaju s oprezom uzimati aroniju koja dokazano stiska stolicu. Također, trudnice koje imaju problema s niskim tlakom nikako ne smiju konzumirati dozu veću od pola decilitra soka aronije dnevno.
Aronija nije za djecu mlađu od godine dana
Iskustva korisnika proizvoda od aronije uglavnom su pozitivna, a roditelji je rado nude djeci u zimskim i jesenskim mjesecima kako bi im ojačali imunitet i spriječili eventualne gripe i viroze. Aroniju je moguće pronaći u različitim oblicima, u biljnim ljekarnama ili direktno kod uzgajivača, a preporučeno ju je uzimati natašte, u obliku koncentriranog soka.
Ako im je gorka i odbijaju je piti, djeci sok poslužite razvodnjen, a možete iskoristiti i domaći džem od aronije i obogatiti palačinke ili kolačiće.
Prije početka konzumacije, posavjetujte se s djetetovim pedijatrom ili farmaceutom kako biste ustanovili ako postoji eventualni razlog zbog kojega dijete ne bi smjelo uzimati aroniju. Najčešće je riječ o djeci koja imaju problema s konstipacijom ili ne toleriraju voćne šećere.
Budući da aronija još uvijek nije dovoljno istražena biljka, ugajivači i farmaceuti često se ne mogu složiti oko dobne granice u kojoj je aronija dozvoljena.
Slažu se kako je djeca ispod godine dana ne bi smjela konzumirati, a neki vjeruju kako nije preporučljiva ni do treće godine života. Dok znanost sa sigurnošću ne odredi dobnu granicu, roditelj bi se trebao pridržavati odredbe da je bebe ne konzumiraju, a djeci starijoj od godine dana, u dogovoru s farmaceutom ili liječnikom, treba prilagoditi dozu i pratiti reakcije.